Praktycznie o finansach
Planowanie budżetu domowego. O czym warto pamiętać?
Budżet domowy – czym dokładnie jest?
Budżet domowy* to twoje wszystkie dochody i wydatki. W najprostszym rozumieniu jest to zbiór wszystkich transakcji, które dotyczą twojego gospodarstwa. To wpływ pensji na konto, pobranie raty kredytu przez bank, ale także płatność za zakupy w warzywniaku czy zatankowanie na stacji.
Na budżet domowy każdego miesiąca składają się setki większych lub mniejszych wpłat i wypłat. Ich suma określa to, jak prezentuje się twoja sytuacja finansowa.
Planowanie budżetu domowego może nie być łatwe. Tym bardziej, jeśli twoje gospodarstwo domowe liczy kilka osób. Jeśli pod koniec miesiąca konto świeci pustkami, warto sprawdzić, jak można to zmienić.
Planowanie budżetu domowego – 10 ważnych zasad
Nie wiesz, od czego zacząć planowanie budżetu domowego? Poznaj 10 prostych, ale skutecznych zasad, które sprawią, że zyskasz lepszą kontrolę nad swoimi wydatkami.
- Zbieraj paragony i faktury. Kontrolowanie finansów jest znacznie łatwiejsze, jeśli wiesz ile i na co wydajesz. Rozpocznij więc od zebrania wszystkich informacji dotyczących dochodów i wydatków. Z pierwszymi zwykle jest dużo łatwiej. Nieco trudniej zapanować nad drugimi, czyli kosztami. Warto zbierać wyciągi bankowe, rachunki, paragony i inne dokumenty finansowe. Niekoniecznie musisz je archiwizować w formie fizycznej.
- Śledź wydatki. Dokładnie analizuj, na co przeznaczasz pieniądze. Kategoryzuj wydatki, aby zrozumieć, na co najwięcej wydajesz. Możesz podzielić je na przykład na stałe (rachunki, czynsz, rata kredytu) i zmienne (jedzenie, rozrywka, paliwo).
- Ustal cele finansowe. Określ konkretne cele budżetu domowego, do których będziesz dążyć. To może być oszczędzanie na emeryturę, spłata długów, zakup mieszkania czy samochodu. Te cele powinny być przede wszystkim mierzalne, osiągalne i związane z określonym terminem.
- Buduj poduszkę finansową. Staraj się zgromadzić środki na nieprzewidziane wydatki, aby uniknąć konieczności korzystania z kredytu lub oszczędności przeznaczonych na inne cele.
- Oszczędzaj. Postaraj się regularnie odkładać część swojego dochodu. Może to być określony procent twojej pensji lub inna stała kwota.
- Monitoruj i modyfikuj. Regularnie śledź swoje wydatki i dochody oraz porównuj je z zaplanowanym budżetem domowym. Jeśli zauważysz, że wydajesz więcej, niż zamierzałeś, zastanów się, gdzie możesz dokonać cięć lub jak zwiększyć dochody.
- Spłać długi. Jeśli masz zadłużenie, staraj się je spłacać zgodnie z planem. W pierwszej kolejności skup się na spłacie długów o najwyższych stopach procentowych.
- Edukuj się w zakresie finansów. Inwestuj czas w naukę zasad zarządzania finansami. Poznaj mechanizmy rządzące inwestowaniem i oszczędzaniem. Rozwijaj swoją wiedzę finansową – to zaprocentuje w przyszłości.
- Uzbrój się w cierpliwość. Planowanie budżetu domowego wymaga dyscypliny i cierpliwości. Nie zawsze będzie łatwo, ale trzymając się planu, z czasem osiągniesz swoje cele.
- Skonsultuj się z ekspertem. Jeśli masz skomplikowaną sytuację finansową, na przykład wpadłeś w spiralę długów, nie wahaj się prosić o pomoc. Rozważ skonsultowanie się z doradcą finansowym, który podpowie ci, jak planować budżet domowy i jak uporać się z kredytami czy pożyczkami.
Planowanie budżetu domowego pozwoli ci lepiej zarządzać swoimi finansami, unikać nadmiernego zadłużenia i osiągnąć swoje cele finansowe. Zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu na wdrożenie powyższych zasad w życie.
Planowanie budżetu domowego w zeszycie – czy to najlepszy pomysł?
Aby zarządzać finansami, trzeba wybrać narzędzie, które umożliwi zbieranie informacji o wydatkach i ich analizowanie. Najprostszym wydaje się stworzenie budżetu domowego w zeszycie. Tam będziesz mógł odnotowywać przychody i koszty, dokonywać obliczeń i sprawdzać, czy oszczędzanie odbywa się zgodnie z planem. Taka metoda nie zawsze jednak się sprawdzi. Nie należy także do najwygodniejszych. Znacznie lepiej posłużyć się bardziej nowoczesnymi narzędziami. Wiele z nich oferują banki, które prowadzą twoje konto osobiste.
Jeśli zdecydujesz się na otwarcie konta oszczędnościowego, nie tylko możesz łatwiej zabezpieczyć się przed nieplanowanymi wydatkami, ale także zyskasz podgląd w stan twoich oszczędności. Przelewanie każdego miesiąca określonej kwoty na dodatkowy rachunek sprawi, że nadwyżki finansowe „nie rozpłyną się” – będą bezpieczne na twoim koncie.
Oczywiście w każdej chwili możesz je wypłacić. Konieczność wykonania dodatkowego przelewu sprawi jednak, że będziesz mieć większą świadomość, ile i na co wydajesz.
Możesz także skorzystać ze specjalnych aplikacji do oszczędzania. Polega to na tym, że wpisujesz do takiego narzędzia każdy przychód i wydatek. Masz większą kontrolę nad finansami i możesz lepiej nimi zarządzać.
*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Popularne wpisy na blogu:
Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?