Praktycznie o finansach
Jak zaplanować budżet domowy w dobie wysokiej inflacji?
Planowanie budżetu domowego – od czego zacząć?
Dobre planowanie domowego budżetu jest niezwykle przydatną umiejętnością nie tylko wówczas, gdy ceny towarów na półkach wciąż rosną. Kontrola nad wydatkami jest ważna zawsze i nie ma znaczenia, czy zarabiasz najniższą krajową, czy jej wielokrotność.
Inflacja odbija się na portfelu każdego, choć oczywiście jeśli twój domowy budżet jest bardzo napięty, odczujesz to znacznie wyraźniej niż inni. Dobre planowanie przyda ci się, by określić, jakie wydatki są pilne i niezbędne, a które mogą poczekać lub z jakich najlepiej zrezygnować.
Aby opracować prosty budżet domowy, musisz odpowiedzieć sobie na pytania:
- Ile pieniędzy otrzymujesz każdego miesiąca (z pensji, emerytury, stypendium itp.)?
- Ile miesięcznie wydajesz?
- Ile zostaje ci wolnych środków?
Stworzenie takiego zestawienia może nie być łatwe, zwłaszcza w czasach inflacji, która skutkuje dynamiczną zmianą cen. Niektórzy mogą mieć jeszcze trudniejsze zadanie, ponieważ nie otrzymują takich samych dochodów co miesiąc (na przykład pracują na umowę o dzieło lub prowadzą firmę). W takim przypadku warto przyjąć uśrednione kwoty. Aby je poznać, wyliczenia trzeba prowadzić co najmniej przez 3 miesiące.
Prosty budżet domowy, czyli jaki?
Im prostszy domowy budżet, tym łatwiej będzie ci sprawować nad nim kontrolę. Przede wszystkim pozbądź się wszelkich zbędnych wydatków. To mogą być na przykład subskrypcje na platformach streamingowych czy VOD. Z pewnością nie potrzebujesz dostępu do każdej z nich, a ich miesięczne koszty mogą być spore.
Upewnij się również, że korzystasz z najbardziej opłacalnej taryfy u dystrybutora gazu czy energii elektrycznej. Warto udać się do siedziby firmy dostarczającej ci takie media i sprawdzić, czy nie ma możliwości obniżenia rachunków. Podobnie możesz postąpić z dostawcą Internetu – najczęściej w twojej okolicy działa kilka firm świadczących takie usługi. Być może warto zmienić obecną umowę na ofertę konkurencji.
Prosty domowy budżet, czyli pozbawiony niewielkich, ale regularnych wydatków, o których często się nie pamięta, to pierwszy krok do zyskania lepszej kontroli nad swoim portfelem.
Jak oszczędzać pieniądze w czasach inflacji?
Wydaje się to trudnym zadaniem i rzeczywiście takim jest. Jeśli twój budżet domowy jest napięty, zwykle trudno będzie ci odkładać nadwyżki finansowe. Zobacz, co możesz zrobić, aby zyskać nieco większą kontrolę nad swoimi pieniędzmi.
- Unikaj spontanicznych zakupów, bo „za chwilę będzie drożej” – kupowanie na zapas jest tylko pozornie sensownym rozwiązaniem. W taki sposób możesz nabyć rzeczy, których wcale nie potrzebujesz lub ponieść wydatki, które nie są pilne.
- Szukaj obniżek cen – nawet w czasach inflacji wiele sklepów organizuje promocje i czasem warto z tego korzystać.
- Wybieraj się na zakupy z listą – obecnie nawet artykuły pierwszej potrzeby bywają drogie, dlatego zadbaj o to, by w twoim koszyku nie znalazło się to, czego wcale nie zamierzałeś kupić.
- Planuj posiłki – jeśli kupujesz zbyt dużo produktów spożywczych, które potem lądują w koszu na śmieci, menu rozpisane na tydzień lub nawet dłużej będzie bardzo pomocne.
Tych kilka prostych zasad pozwoli ci na lepsze planowanie domowego budżetu, a przede wszystkim uchroni cię przed niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy. To ważne nie tylko w czasach inflacji – rozsądne podejście do finansów sprawdzi się zawsze.
Gdzie trzymać oszczędności?
To kolejna ważna kwestia, której warto się przyjrzeć nie tylko, gdy ceny na sklepowych półkach szybko rosną. Umiejętne przechowywanie nadwyżek gotówki jest istotne przede wszystkim dlatego, że w ten sposób można zabezpieczyć ją przed kradzieżą, zniszczeniem czy zgubieniem.
Główną zasadą jest to, że nie warto trzymać pieniędzy w domu. W taki sposób są one łatwym łupem dla złodzieja, a dodatkowo możesz łatwo je wydać, bo są pod ręką. Nie masz również pełnej kontroli nad stanem oszczędności.
Znacznie bezpieczniejszym i bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest wpłacenie pieniędzy do banku. Nie opłaca się jednak trzymać ich wyłącznie na koncie osobistym. Lepiej sprawdzi się rachunek oszczędnościowy, czyli taki, który gwarantuje ci odsetki od zdeponowanej kwoty, które w pewnym stopniu pozwalają uchronić zasoby przed utratą wartości w wyniku inflacji.
Nota prawna
Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Popularne wpisy na blogu:
Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Kiedy warto wziąć pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Kredyt 0% – na czym polega i na co trzeba uważać? Wyjaśniamy
Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?