Praktycznie o finansach
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Kredyt gotówkowy – dla kogo jest dostępny?
Kredyt gotówkowy to uniwersalna forma pożyczki, która jest dostępna praktycznie dla każdego, w tym również dla osób otrzymujących wynagrodzenie z umowy zlecenia. Z takiego finansowania można skorzystać na dowolny cel, na przykład na:
- wyjazd wakacyjny,
- remont,
- większe zakupy,
- opłacenie czesnego na uczelni,
- przyjęcie weselne.
To jedynie przykłady, ponieważ kredyt gotówkowy możesz spożytkować w wybrany przez siebie sposób, a bank nigdy nie pyta o cel, na jaki bierzesz pożyczkę. Nie musisz także dokumentować swoich wydatków. To odróżnia tę formę finansowania na przykład od kredytu hipotecznego czy samochodowego.
Umowa zlecenie a kredyt – czy można z niego skorzystać?
Jak wygląda zależność między kredytem a umową zlecenia? Osoby, które zarabiają w taki sposób, nie muszą rezygnować z ubiegania się o kredyt. Jest on dostępny także dla nich. Trzeba jednak mieć świadomość, że banki kredytobiorcom, którzy nie pracują na etacie, nie tak chętnie przyznają wysoką kwotę finansowania.
Wynika to z tego, że umowa zlecenia może zostać zerwana w każdej chwili – wówczas kredytobiorca zostanie pozbawiony dochodów i może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Z kolei praca na etat jest korzystna z punktu widzenia banku. Nawet jeśli umowa z pracownikiem zostanie rozwiązania, przez kolejne miesiące (zwykle od jednego do trzech), będzie on otrzymywał pobory. Jest zatem dla kredytodawcy „pewniejszym” klientem.
To sprawia, że osoby pracujące na zlecenie mogą liczyć na przyznanie niższej sumy pieniędzy lub muszą udowodnić swoją wiarygodność w inny sposób.
Kredyt gotówkowy – jakie kryteria są ważne dla banku?
Warto wiedzieć, że sposób zarobkowania i typ umowy to tylko jedno z kryteriów, które bank bierze pod uwagę, rozpatrując wniosek kredytowy. Na profil kredytobiorcy składa się wiele różnych czynników. Dlatego może się okazać, że nawet osoba zatrudniona na umowę o pracę będzie miała trudność z uzyskaniem pożyczki w preferowanej wysokości.
Może być tak na przykład wtedy, gdy kredytobiorca ma kiepską historią kredytową – w przeszłości zalegał ze spłatą rat lub unikał na przykład regulowania rachunków za usługi telekomunikacyjne.
Bank, oceniając zdolność kredytową osoby pracującej na umowę zlecenia, bierze pod uwagę poniższe kryteria.
- Historia kredytowa – dla banku przekłada się bezpośrednio na zdolność do terminowego regulowania zobowiązań finansowych w przyszłości. Zadbaj więc o to, by nie mieć żadnych zaległości i opóźnień, na przykład na karcie kredytowej czy w płaceniu rachunków.
- Dochód – bank sprawdzi twój dochód z umowy zlecenia, aby oszacować zdolność do spłaty kredytu. Stabilność zatrudnienia może mieć wpływ na dostępność kredytu.
- Okres umowy zlecenia – jeśli masz długie doświadczenie w pracy na umowę zlecenie dla jednego pracodawcy lub regularnie otrzymujesz zamówienia na usługi od różnych firm, może to zwiększyć twoje szanse na uzyskanie wysokiego kredytu.
- Dodatkowe zabezpieczenia – jeśli nie masz stabilnego dochodu lub nie spełniasz kryteriów kredytowych, bank może wymagać innego zabezpieczenia, na przykład poręczenia od innej osoby (tzw. żyranta).
Jak widzisz, rodzaj umowy jest tylko jednym z czynników, które mają znaczenie dla banku. Liczy się też regularność wpływów na konto i twoja historia kredytowa. Nieco łatwiej możesz uzyskać kredyt, wnioskując o niego w miejscu, w którym założyłeś rachunek osobisty.
Co robić, gdy bank odmawia kredytu gotówkowego?
Pamiętaj, że każdy bank ma własną politykę kredytową. Dla jednego najważniejszy może być rodzaj umowy, na jaką jesteś zatrudniony. Dla innego banku kluczowa może być twoja historia kredytowa. Jeśli nie otrzymałeś kredytu w jednym miejscu, możesz postarać się o niego w innym.
Istnieją także banki, które oferują kredyt z minimalną ilością formalności. Nie oznacza to, że nie weryfikują twojej zdolności kredytowej, jednak robią to w uproszczonej formie. Jest to dla ciebie szansa na uzyskanie finansowania pomimo nie najlepszego profilu klienta.
Unikaj jednak miejsc, które kuszą ofertami pożyczek bez żadnych zaświadczeń, wyłącznie na dowód osobisty i bez weryfikacji twojej historii kredytowej. Oferowane pożyczki to najczęściej tzw. chwilówki, czyli krótkoterminowe pożyczki, które mogą wiązać się z pewnymi zagrożeniami, jak np. wysokie koszty związane z oprocentowaniem i dodatkowymi opłatami, ryzyko zadłużenia i pułapki marketingowe. Korzystając z „szybkich pożyczek” możesz wpaść w spiralę zadłużenia, jeśli nie spłacisz pożyczki w terminie, co może prowadzić do trudnej sytuacji finansowej w przyszłości. Znacznie lepiej pożyczyć pieniądze od bliskich osób, jeśli oczywiście masz taką możliwość. Możesz także postarać się przejść z umowy zlecenia na umowę o pracę. Nie zawsze jest to wykonalne, jednak warto spróbować.
Nota prawna
Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Popularne wpisy na blogu:
Bezpieczne sposoby logowania się do bankowości elektronicznej
Czy z aplikacją mObywatel można założyć konto w banku?
Gdzie bezpiecznie inwestować krótkoterminowo?
Na czym polega dywersyfikacja oszczędności? Wyjaśniamy
Planowanie budżetu domowego. O czym warto pamiętać?
Do czego służy numer IBAN rachunku i gdzie go znaleźć?
Co to jest podpis elektroniczny i jak go uzyskać? Krok po kroku
ROR – czym jest i dlaczego warto trzymać tam pieniądze?
Czy trudno otrzymać kredyt dla nowych firm? Wyjaśniamy
Najpopularniejsze rodzaje kredytów. Praktyczny przewodnik