Praktycznie o finansach
Jak stworzyć efektywny budżet domowy?
„Gdzie to się rozeszło?” - myślisz sobie co miesiąc, przeglądając swoje wydatki? W takim razie ten temat jest dla Ciebie. Stworzenie efektywnego budżetu domowego to jeden z etapów dużego projektu, jakim jest uporządkowanie domowych finansów. Dobrze opracowany budżet wprowadza ład w Twoim portfelu, ułatwia Ci kontrolę i umożliwia oszczędzanie. Sprawdź, od czego zacząć.
Gdy dobrze opracujesz swój domowy budżet, to okaże się, że bez problemu starcza Ci pieniędzy do kolejnej wypłaty, masz środki nie tylko na bieżące opłaty, ale również udaje Ci się odłożyć kilkaset złotych w każdym miesiącu. W końcu uda Ci się też zbudować fundusz awaryjny i swoją finansową poduszkę bezpieczeństwa. Ale cel bez planu to tylko życzenie (A. Saint Exupery). Zatem do planu!
Prace nad budżetem zacznij od razu, już i tak za długo to odkładasz. Im szybciej opracujesz budżet domowy, tym szybciej przejmiesz pełną kontrolę nad swoim portfelem. Nie zniechęcaj się, jeśli przy pierwszych próbach budżet Ci się nie zepnie – sukcesywnie staraj się zmniejszać rozmiar dziury budżetowej. Na przygotowanie prostego budżetu nie będziesz musiał poświęcić wiele czasu, ale im szybciej analizę przeprowadzisz, tym lepszą przyszłość zapewnisz sobie i Twoim bliskim.
- Weź kartkę papieru lub uruchom arkusz kalkulacyjny – nieważne w jaki sposób to zrobisz, tylko co w ten sposób osiągniesz.
- Zanotuj aktualną wysokość swoich dochodów netto – to ta kwota, która wpływa na Twoje konto, czyli środki, które co miesiąc masz do dyspozycji.
- Spisz wszystkie wydatki – to trudniejsze zadanie i zajmie Ci trochę czasu. Określ wydatki regularne, czyli te, które ponosisz co miesiąc (opłaty, wyżywienie, paliwo, raty kredytów itp.) oraz nieregularne, które pojawią się tylko w najbliższych miesiącach (wyprawka szkolna, ubezpieczenia auta lub nieruchomości, prezenty urodzinowe lub świąteczne itp.).
- Wydatki, które realizujesz raz w roku podziel na 12, te które powtarzają się co pół roku na 6, to co płacisz kwartalnie – na trzy itd. Dzięki temu określisz kwotę, którą co miesiąc powinieneś rezerwować na ten cel. Inaczej: jeśli wiesz, że raz na rok płacisz 2 tys. złotych ubezpieczenia OC/AC, to co miesiąc na ten cel powinieneś odkładać po 167 złotych. Wtedy jednorazowy wydatek nie będzie dla Ciebie finansowym szokiem.
- Określ swoje potrzeby: poduszka finansowa, fundusz awaryjny, środki na realizację planowanych wydatków. Zastanów się, jaką kwotę możesz co miesiąc oszczędzać, aby zrealizować te cele.
- Sprawdź kwotę posiadanych oszczędności i podziel je na kategorie (poduszkę finansową i fundusz awaryjny możesz budować na Koncie Oszczędnościowym; pieniądze na wydatki, które będziesz realizował za 2, 3, 6 czy 12 miesięcy możesz wpłacić na jedną z lokat terminowych).
Na koniec porównaj, czy Twoje wpływy są w stanie pokryć wszystkie wydatki. Jeśli nie, musisz uporządkować swoje finanse. Gdy to zrobisz, przygotuj nowy budżet, wprowadzając zmiany w części dotyczącej ponoszonych kosztów. W końcu przygotujesz taki plan, w którym wszystkie wydatki będą miały pokrycie.
Popularne wpisy na blogu:
Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Czy można dostać kredyt gotówkowy bez historii kredytowej? Wyjaśniamy
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?
Lokaty terminowe – czym są i jakie są ich rodzaje?
Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na samochód?
Czym się powinno wyróżniać nowoczesne konto bankowe?