Praktycznie o finansach
Na co najczęściej bierzemy kredyt gotówkowy?
- 1. Statystyczny polski kredytobiorca – kim jest?
- 2. Kredyt gotówkowy – popularny wśród Polaków
- 3. Pieniądze z kredytu gotówkowego – jak są wykorzystywane?
- 4. Remont mieszkania
- 5. Kupno samochodu
- 6. Spłata innych zobowiązań
- 7. Wyjazd wakacyjny
- 8. Organizacja wesela
- 9. Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?
- 10. Kwota kredytu
- 11. Okres spłaty
- 12. Koszty finansowania
- 13. Wymagane formalności
Kredyt gotówkowy cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. Jego największą przewagą nad innymi rodzajami finansowania jest możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel. Sprawdź, na co rodacy najczęściej przeznaczają uzyskane środki.
Jak wynika z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych, z kredytów gotówkowych korzysta nawet 60% Polaków. Duże zainteresowanie tego rodzaju finansowaniem wynika przede wszystkim z możliwości zrealizowania swoich planów – bez konieczności odkładania ich na daleką przyszłość. Na korzyść przemawia także dowolność – środki można przeznaczyć na każdy cel, bez konieczności informowania o tym instytucji.
Statystyczny polski kredytobiorca – kim jest?
Statystyczny polski kredytobiorca to najczęściej pracująca osoba w wieku 36-55 lat – ze średnim wykształceniem. Zamieszkuje ona miasto do 50 tys. mieszkańców. Płeć nie ma tu specjalnego znaczenia, zobowiązania bankowe chętnie zaciągają, zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Kredyt gotówkowy – popularny wśród Polaków
Kredyty gotówkowe cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, chociaż liczba zaciągniętych zobowiązań spadła o 14% w całym 2020 roku (w porównaniu z 2019 rokiem). Wpływ na to z pewnością miała pandemia, która przyczyniła się do zachwiania stabilności finansowej wielu osób.
Pieniądze z kredytu gotówkowego – jak są wykorzystywane?
Polacy mają zróżnicowane potrzeby finansowe, dlatego zaciągane kredyty gotówkowe przeznaczane są na różne cele.
Remont mieszkania
Remont mieszkania czy domu wiąże się ze sporymi wydatkami – szczególnie w przypadku generalnych zmian. Kredyt gotówkowy pozwala na szybsze zrealizowanie zaplanowanych prac remontowych – umożliwia sfinansowanie zakupu mebli, sprzętu gospodarstwa domowego, czy opłacenie fachowców.
Kupno samochodu
Chociaż auto można sfinansować kredytem celowym, tj. kredytem samochodowym, wiele osób wybiera kredyt gotówkowy. Dlaczego? Na korzyść przemawia możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel – nie tylko zakup pojazdu, ale również wykupienie ubezpieczenia, kompletu ogumienia itp. Ponadto kredyt gotówkowy sprawia, że kredytobiorca od razu staje się właścicielem auta, zaś w przypadku kredytu samochodowego – do czasu spłaty zobowiązania jest współwłaścicielem, ponieważ pojazd jest też częściową własnością banku.
Spłata innych zobowiązań
Wiele osób przeznacza pieniądze z kredytu gotówkowego na spłatę innych zobowiązań. W związku z tym, że niesie to za sobą pewne ryzyko spirali zadłużenia, takie działanie powinno odbywać się sporadycznie.
Pamiętaj! Jeśli spłacasz kilka zobowiązań jednocześnie i chcesz zastąpić je jednym – z niższą ratą, zastanów się nad zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego.
Wyjazd wakacyjny
Na wyjazd wakacyjny można się finansowo przygotować, każdego miesiąca gromadząc określoną kwotę oszczędności. Niekiedy jednak decyzja o wakacjach podejmowana jest spontanicznie, np. gdy trafi się wyjątkowa oferta cenowa wyjazdu last minute. W takich przypadkach szybki kredyt gotówkowy jest szansą na realizację wakacji marzeń.
Organizacja wesela
Organizacja wesela wiąże się z ogromnymi kosztami – rosną one w miarę liczby zaproszonych gości. Mając na uwadze fakt, że część poniesionych wydatków z pewnością się zwróci, wiele osób decyduje się na kredyt gotówkowy. Pozwala to na sfinansowanie przyjęcia bez konieczności zaburzania równowagi finansowej.
Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?
Kredyt kredytowi nie jest równy, dlatego warto porównać kilka propozycji – nawet w ofercie tego samego banku. Szczególną uwagę należy zwrócić na kilka parametrów – nie tylko tych związanych z ostatecznym kosztem finansowania.
Kwota kredytu
Kwota kredytu powinna odpowiadać na potrzeby kredytobiorcy. Obecnie kredyty gotówkowe opiewają na dość wysokie kwoty – nawet do 200 tys. złotych. Musi być ona jednak dopasowana do możliwości finansowych.
Okres spłaty
Niektóre kredyty gotówkowe można spłacać przez wiele lat, a niektóre udzielane są na krótszy okres. Warto porównać dostępne rozwiązania, aby wybrać opcję najlepiej wpisującą się w oczekiwania i potrzeby.
Pamiętaj! Im dłuższy okres spłaty, tym niższa rata. Jednak z drugiej strony wydłużenie okresu finansowania może wiązać się ze wzrostem całkowitej kwoty do spłaty.
Koszty finansowania
Jeśli zależy ci na atrakcyjnych warunkach finansowych, poszukaj korzystnych ofert. Za przykład może posłużyć kredyt bez prowizji, w ramach którego bank dolicza wyłącznie odsetki
Aby jednak oszacować koszty kredytu, uwzględnij RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Im niższa, tym mniej będzie kosztować cię zaciągnięcie zobowiązania.
Wymagane formalności
Banki udzielają kredytów gotówkowych w oparciu o wewnętrzne zasady. Należy zatem sprawdzić, np. jaką kwotę da się otrzymać na podstawie oświadczenia o zarobkach, a jaka kwota zobowiązuje do dostarczenia zaświadczenia od pracodawcy.
Pamiętaj! W zaciąganiu kredytów gotówkowych nie ma nic złego. Zanim jednak zdecydujesz się na złożenie wniosku, warto realnie ocenić swoją sytuację materialną. Dzięki temu z łatwością spłacisz zobowiązanie zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramem.
Popularne wpisy na blogu:
Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?