Praktycznie o finansach
Jeden kredyt konsolidacyjny, czy kilka innych? Podpowiadamy
Czy konsolidacja kredytów jeszcze się opłaca? Dowiedz się, kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny, a także czy warto konsolidować wszystkie zaległości wobec banków.
Kredyty nieodpowiedzialnie brane przez lata można porównać do legendarnej hydry o wielu głowach, nijak nie pozwalającej się zabić. Gdziekolwiek uda nam się załatać dziurę i wpłacić pieniądze, tam zaraz pojawia się nowy wydatek, opłata, rata kredytu i wiele innych kosztów. W końcu, chcąc poradzić sobie z piętrzącymi się wydatkami, klienci wpadają w spiralę długów, a potem jest już tylko gorzej. Kredyt konsolidacyjny powinien być orężem, z którym uporamy się ze wspomnianą hydrą. To prawda, ale nie będzie łatwo.
Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt przeznaczony na spłatę bieżących zadłużeń, w tym m.in. kredytu gotówkowego, kredytu hipotecznego, zadłużenia karty kredytowej, kredytu na zakup sprzętu AGD. Ma on na celu obniżenie miesięcznej kwoty zobowiązań wobec wszystkich wierzycieli poprzez wydłużenie okresu spłaty. Dokonuje się tego za pomocą jednej, niższej raty w banku, w którym taki kredyt zaciągniemy. Jeśli do tej pory kwota, jaką musieliśmy przeznaczyć na spłatę zobowiązań wraz z odsetkami i innymi kosztami, wynosiła np. tysiąc złotych, to kredyt konsolidacyjny pozwoli nam ją obniżyć do realnej kwoty, jaką możemy płacić. Może to być nawet i połowa dotychczasowych rat. Oczywiście nie ma nic za darmo. Kredyt konsolidacyjny zmniejsza nasze zobowiązania do jednej, akceptowalnej przez nas raty, ale nie zmniejsza naszych zobowiązań. W zasadzie jest odwrotnie. Zmniejszenie koniecznych do spłaty zobowiązań powoduje, że nadwyżkę trzeba spłacić w przyszłości.
Kiedy należy zacząć myśleć o kredycie konsolidacyjnym?
Spóźnienie się z ratą kredytu ponad 30 dni to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Od tego momentu zaczyna się nasza negatywna historia w Biurze Informacji Kredytowej. W takiej sytuacji wiele zależy od naszego szczęścia: część osób znajdzie lepszą pracę i szybko poradzi sobie z zaległościami, część wpadnie w spiralę zadłużenia. Ich opóźnienia w spłacie kredytu się wydłużą, długi zaczną rosnąć. Im szybciej zrozumiemy, w jak trudniej sytuacji się znaleźliśmy, tym lepiej. Banki nie rozmawiają bowiem o konsolidacji, z osobami, które są w dużych kłopotach finansowych lub notorycznie odrzucają kontakt z tą instytucją.
Jakie kredyty konsolidować i czy wszystkie?
Co do zasady dla osoby z problemami finansowymi najlepiej byłoby zamknąć wszystkie dotychczasowe kredyty, spłacić je i próbować od nowa, z niższą ratą i wydłużonym okresem spłaty. Niestety nie zawsze bank zgodzi się na „skierowanie” dotychczasowego kredytu do konsolidacji. Mało tego, niektórych kredytów nie warto dołączyć do tego procesu. Są bowiem zobowiązania, mające w zapisach klauzule, wymuszające na kliencie spłatę pewnych rekompensat wobec banków za wcześniejszą spłatę kredytów. Warto wziąć wtedy do ręki kalkulator i sprawdzić, czy aby na pewno opłaca się taka transakcja.
Z kolei konsolidacja powinna przyświecać tym, którzy w swoim „portfelu” posiadają kredyty stare, z wysokim oprocentowaniem, a także od lat niespłacane do końca karty kredytowe. W przeciągu kilku lat warunki finansowe nowych produktów kredytowych mogły zmienić się na tyle, że wzięcie nowego kredytu z nowym oprocentowaniem, by spłacić stare zobowiązanie, może być bardziej opłacalne.
Warto pamiętać, że konsolidacja to często jedyna szansa na wyjście z lekkich długów, ale jak każdy produkt bankowy musi być poprzedzony wnikliwym badaniem: czy rzeczywiście jest nam potrzebny i czy nas na to stać. Tę analizę wykona również bank.
Gdzie pójść po kredyt konslidacyjny?
Jeśli potrzebujecie kredytu konsolidacyjnego, warto rozejrzeć się za ofertą kredytową w tanim w banku, z dogodnymi warunkami. Kredyt z RRSO 7,4 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 02.11.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie). Oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania.
Więcej informacji: kredyt konsolidacyjny
Więcej informacji: kredyt gotówkowy
Popularne wpisy na blogu:
Od czego zacząć oszczędzanie? Poznaj bezpieczne formy oszczędzania
Kredyt ratalny – na czym polega i jak działa?
Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji
Leasing samochodowy czy kredyt samochodowy – co wybrać, kupując samochód?
Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Sprawdzone metody płatności
Na czym polega różnica pomiędzy poleceniem zapłaty a zleceniem stałym?
Rachunki za prąd mogą być wysokie. Kilka pomysłów na ich obniżenie
Jak odblokować dostęp do bankowości internetowej z mObywatel 2.0? Bank może w tym pomóc
Kredyt na fotowoltaikę. Dlaczego warto go rozważyć?
Karta płatnicza w telefonie. Jak to działa?