Praktycznie o finansach
Leasing samochodowy czy kredyt samochodowy – co wybrać, kupując samochód?
Leasing czy kredyt – co lepsze?
Zastanawiasz się, co bardziej się opłaca: leasing czy kredyt samochodowy (RRSO 18,83%, kalkulacja dokonana na 06.12.2023 r. dla reprezentatywnego przykładu)[i] Jak zwykle nie ma uniwersalnej odpowiedzi, która sprawdzi się u każdego. Opłacalność każdej z opcji zależy od wielu różnych czynników. Chodzi przede wszystkim o twoje potrzeby i oczekiwania, sytuację finansową i zdolność kredytową, a także o dostępność ofert, które mogą cię zainteresować.
Przede wszystkim warto poznać podstawowe różnice pomiędzy leasingiem a kredytem. Taka wiedza będzie bardzo pomocna podczas podejmowania decyzji. Te dwa produkty finansowe mają sporo cech wspólnych. W obu przypadkach płaci się miesięczne raty, których wysokość najczęściej można dopasować do swoich możliwości finansowych.
Leasing a kredyt samochodowy – czym się różnią?
Zarówno leasing, jak i kredyt na samochód, umożliwiają ci stanie się użytkownikiem nowego lub używanego pojazdu. Możesz cieszyć autem niemal od razu – wystarczy, że przejdziesz wymagane formalności, aby odebrać kluczyki. W obu przypadkach nie musisz również wydawać na zakup pojazdu swoich oszczędności. Na tym najważniejsze podobieństwa pomiędzy tymi produktami się kończą. A jak prezentują się różnice?
Leasing samochodowy
- Leasing jest umową zbliżoną do najmu. Leasingodawca (a nie klient) przez cały okres jej trwania pozostaje właścicielem samochodu.
- Leasing może być łatwiejszy do uzyskania od kredytu na samochód.
- Umowę można zakończyć na różne sposoby, np. zwracając przedmiot leasingu jego właścicielowi (niezależnie od łącznej wartości wpłaconych opłat w czasie użytkowania pojazdu), wykupując samochód za ustaloną w umowie kwotę wykupu lub ewentualnie dokonując cesji umowy na inną osobę.
Kredyt samochodowy
- Kredyt na samochód polega na pożyczeniu pieniędzy od banku, które potem oddaje się w ratach wraz z odsetkami.
- Kupując auto na kredyt, od razu stajesz się właścicielem pojazdu – tak samo jakbyś kupił go za gotówkę. Rejestrujesz go w Wydziale Komunikacji urzędu miasta lub starostwa (wg Twojego adresu zameldowania) na własne nazwisko i zostajesz jego właścicielem. W niektórych przypadkach jednak bank może wymagać przewłaszczenia pojazdu na bank.
- Procedura uzyskania kredytu może wymagać przedstawienia nieco większej liczby dokumentów i być bardziej skomplikowana. Obecnie jednak wiele banków oferuje kredyty z minimum formalności. Decyzję kredytową klient może otrzymać jeszcze tego samego dnia, w którym złożył wniosek i udokumentował swój dochód.
Jak widać, różnic jest całkiem sporo. Nie wiesz, czy wybrać leasing, czy kredyt na samochód? Przede wszystkim zastanów się nad kwestią własności. Jeśli zależy ci na tym, aby od razu stać się pełnoprawnym właścicielem samochodu, kredyt będzie lepszą opcją.
Leasing a kredyt – kwestie finansowe
To, czy kredyt samochodowy jest bardziej opłacalny niż leasing, zależy od warunków konkretnej oferty. Najważniejsze jest zatem porównanie warunków finansowania w co najmniej kilku instytucjach. Do podpisania umowy warto się dobrze przygotować – przeliczyć, co bardziej się opłaca i jaka wysokość rat będzie dla Ciebie odpowiednia. Pamiętaj, że pośpiech nie jest w tym przypadku dobrym doradcą.
Nieco trudniejszy wybór mogą mieć przedsiębiorcy. W ich przypadku wchodzą w grę również kwestie podatkowe. Jeśli „biorą samochód na firmę”, mogą odejmować niektóre koszty od podstawy obliczania podatku dochodowego. Warto zatem skonsultować się z księgowym czy doradcą podatkowym, który podpowie, jak zoptymalizować wydatki związane z użytkowaniem samochodu służbowego.
Osób, które nie prowadzą firmy, nie dotyczą powyższe kwestie. W ich przypadku najważniejsze jest porównanie kosztów zobowiązania oraz określenie, jaka wysokość raty będzie odpowiednia.
Pamiętaj, aby unikać zaciągania zobowiązań finansowych „na styk”, czyli przyjmować maksymalnego poziomu miesięcznych opłat, jakie możesz ponieść. Warto ustalić raty na nieco niższym poziomie. Jeśli zdarzy się niespodziewany wydatek lub twój poziom dochodów się obniży, nie odczujesz problemów finansowych związanych ze spłatą zobowiązania.
Zarówno kredyt na samochód, jak i leasing, mogą być korzystne dla osoby, która nie chce kupować auta za gotówkę. To, którą opcję wybrać, warto dobrze przemyśleć. Przede wszystkim sprawdź, jakie oferty są do twojej dyspozycji i która z nich wiąże się z najniższymi kosztami.
[i] Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Popularne wpisy na blogu:
Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?