Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji

Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji

W czasach wysokiej inflacji inwestowanie wydaje się być skutecznym sposobem na ochronę swoich pieniędzy przed utratą wartości. W co inwestować pieniądze, by było to bezpieczne i nie wiązało się z dużym ryzykiem? Sprawdź, jakie opcje warto rozważyć.

Bezpieczne inwestycje, czyli jakie?

Zastanawiasz się, w co inwestować? Wybór metod pomnażania kapitału jest naprawdę szeroki. Musisz jednak pamiętać, że każda inwestycja, szczególnie jeśli ma dać spory zysk, wiąże się z ryzykiem. Jeśli nie masz doświadczenia na rynku finansowym, nigdy na przykład nie interesowałeś się giełdą, rynkiem obligacji, nie licz na to, że szybko się wzbogacisz i zrobisz to bez wysiłku.

Aby inwestowanie stało się twoim sposobem na życie, potrzebujesz sporo wiedzy, doświadczenia i czasu na śledzenie zmian na rynkach akcji, czy obligacji korporacyjnych.

Pamiętaj! Zdecydowanie unikaj wszelkich ofert inwestycyjnych, które oferują ci „wielkie pieniądze w krótkim czasie”. Najczęściej są to fałszywe inwestycje, czyli tak zwany scam internetowy, który ma na celu wyłudzenie twoich danych.

W co inwestować małe kwoty i robić to bez ryzyka? Do twojej dyspozycji jest sporo możliwości, na przykład:

  • obligacje skarbowe,
  • lokaty krótko i długoterminowe.

Co prawda zwykle nie pozwolą ci one zarobić bardzo dużo, ale są skutecznym sposobem na zabezpieczenie pieniędzy przed inflacją. Część z tych produktów ma niskie ryzyko, więc w ich przypadku nie stracisz zainwestowanego kapitału.

Specjaliści radzą dywersyfikować portfel, nawet jeśli masz zamiar obracać tylko niewielkimi kwotami. To oznacza, że najlepiej korzystać z kilku różnych metod jednocześnie. Jeśli jedna z nich nie pozwoli zarobić, inne będą stanowiły zabezpieczenie.

W co inwestować pieniądze?

Niektóre metody inwestowania, jak wspomniano powyżej, wymagają minimum wiedzy ekonomicznej. Dotyczy to na przykład obligacji, w przypadku których warto wiedzieć, na jaki wariant się zdecydować, by inwestycja była udana.

W co zatem inwestować małe kwoty, jeśli zgłębienie tajników rynków finansowych nie jest twoim „konikiem”? Możesz skorzystać z jeszcze jednej opcji. Jest ona bezpieczna, ekonomicznej, a także nie generuje ryzyka straty kapitału.

Mowa o lokacie bankowej. Polega ona na zdeponowaniu w banku określonej sumy pieniędzy. Podpisujesz umowę, w której znajdują się informacje dotyczące m.in.:

  • wysokości wpłaconej kwoty,
  • czasu trwania lokaty,
  • wysokości odsetek i ich kapitalizacji (doliczania do kapitału),
  • warunków lokaty, czyli na przykład tego, co się stanie, gdy zerwiesz umowę przed czasem.

Lokata jest oprocentowana, czyli do pieniędzy, które leżą w banku, doliczane są odsetki. Powiększają one twój kapitał, dlatego po zakończeniu umowy wypłacasz więcej, niż wpłaciłeś.

Zastanawiasz się, w co inwestować długoterminowo? Lokata świetnie się sprawdzi, bo możesz ją założyć nawet na kilka lat. Można również skorzystać z produktów krótkoterminowych, na przykład na trzy miesiące, sześć miesięcy lub rok Oferta lokat bankowych na rynku jest bardzo szeroka, dlatego możesz precyzyjnie określić, jakie warunki są dla ciebie optymalne i skorzystać z lokaty na miarę swoich potrzeb.

Dlaczego taka opcja jest dobrym pomysłem na bezpieczne inwestowanie? Jeśli nie zerwiesz umowy przed czasem, zawsze wypłacisz więcej, niż wpłaciłeś. Dodatkowo twoje środki są w pełni bezpieczne– nie ma możliwości, żeby w jakikolwiek sposób „przepadły”. Nawet w przypadku upadłości banku środki wpłacone na lokatę są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (do kwoty, której równowartość w złotych nie przekracza 100 000 euro).

Jeśli jesteś początkującym inwestorem, masz do wyboru kilka sprawdzonych metod, które są obarczone różnym poziomem ryzyka, w tym lokatę dla tych, którzy cenią sobie duże bezpieczeństwo inwestycji i chcą mieć pewność, że nie stracą ani złotówki. Wybór należy do ciebie.

 Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń?
Jak w bezpieczny sposób wypłacać pieniądze z bankomatu?
Jak działa karta kredytowa i czym jest okres bezodsetkowy?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?
Kapitalizacja odsetek w lokacie długoterminowej. Na czym polega?
Od czego zależy oprocentowanie lokat?
Jak działa odnawialna lokata bankowa?
Lokata długoterminowa dla dziecka – czym się kierować przy jej wyborze?
Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?
Wirtualny sejf bankowy. Na czym polega?

21.03.2025 | VeloBank | 9 minut czytania
Przelewy online stały się codziennym narzędziem zarządzania finansami, ale czy wiesz, jak zminimalizować ryzyko związane z bezpieczeństwem Twoich transakcji? Każde kliknięcie, choć wydaje się błahe, niesie za sobą poważne konsekwencje, jeśli nie zostanie wykonane prawidłowo. W tym poradniku znajdziesz kluczowe zasady, które pomogą Ci chronić swoje dane i środki finansowe podczas wykonywania przelewów. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, aby każda transakcja była nie tylko szybka, ale przede wszystkim bezpieczna. Zapraszamy do lektury, która zmieni Twoje podejście do bankowości elektronicznej!

Najnowsze wpisy