Praktycznie o finansach
Jak podreperować swój budżet po wakacjach – 5 skutecznych sposobów
Wakacyjne szaleństwa mogły zaburzyć delikatną równowagę Twojego domowego budżetu. Jak co roku zastanawiasz się, jak spłacić kartę kredytową, zapłacić rachunki lub w jaki sposób sfinansować dzieciom wyprawkę szkolną? Czas załatać dziurę w domowym budżecie. Sprawdź nasze pomysły.
Znajdź dodatkowe zajęcie
Najprostszym sposobem na pokrycie większych wydatków jest zapewnienie sobie wyższych dochodów. Łatwo powiedzieć, ale szef nie planuje dać Ci podwyżki. Możesz znaleźć sobie dodatkowe zajęcie, które nie wymaga dużych nakładów czasu i można je wykonywać na przykład w weekendy. Praca taka, nawet jeżeli będziesz wykonywał ją tylko tymczasowo, przyniesie Ci kilkaset złotych na spłatę długu czy kupno szkolnej wyprawki. Możesz przykładowo: wykładać towar w hipermarkecie, opiekować się dzieckiem w weekendowe wieczory, udzielać korepetycji czy zarabiać w internecie.
- Ogłoszenie ze swoją ofertą powieś w centrum Twojej lokalnej społeczności np. przy szkole, osiedlowym sklepie, czy przychodni.
- Zadbaj o to, żeby było widoczne w miejscu, w którym przemieszcza się duża liczba osób np. przy przystanku autobusowym.
- Wiele marketów ma przy wejściu tablice na ogłoszenia, które są bezpłatnie udostępnione klientom.
- Informację zamieść też w internecie np. na forum Twojego osiedla lub w lokalnym serwisie informacyjnym.
- Jeśli masz własną stronę internetową lub prowadzisz bloga, który staje się coraz bardziej popularny, to możesz zarabiać na zamieszczonych na nich reklamach. Wystarczy, że zarejestrujesz się w programie afiliacyjnym, takim jak np. Money2Money. Dzięki niemu będziesz mógł sprzedawać produkty nawet kilkuset firm (w tym przypadku głównie finansowych).
Oszczędzaj na domowych wydatkach
Kiedy nie masz czasu czy możliwości na dodatkową pracę, musisz skupić się na oszczędzaniu. Najlepszy efekt przyniesie oszczędzanie na domowych rachunkach, szczególnie za wodę i prąd, bo tych mediów zużywamy najwięcej. Zapłacisz mniej za wodę jeśli: zamienisz długie kąpiele w wannie na szybki prysznic, naprawisz cieknące krany, nie będziesz wylewać wody zdatnej do użytku (np. do podlewania kwiatów). Zaoszczędzisz na zużyciu prądu, jeżeli: będziesz uruchamiać pralkę czy zmywarkę, tylko przy pełnym urządzeniu, wyłączysz telewizor z trybu czuwania, odłączysz od prądu nieużywane ładowarki (do telefonu, tabletu, aparatu), będziesz unikać wkładania do lodówki gorących potraw. Im szybciej zmienisz nawyki, tym szybciej zaczniesz dostawać niższe rachunki, ale niestety efektów nie zobaczysz od razu. Twój portfel poczuje ulgę dopiero po kilku miesiącach regularnego stosowania się do podanych wyżej zasad.
Rozsądnie zarządzaj jedzeniem
Jednym z najczęstszych grzechów, który odbija się na domowym budżecie, jest złe gospodarowanie jedzeniem. Po pierwsze, zakupy rób rozsądnie. Zawsze wcześniej pomyśl, co chcesz gotować przez najbliższy tydzień, sprawdź swoje zapasy, sporządź listę potrzebnych artykułów i najedzony wybierz się do sklepu. W miarę możliwości nie zabieraj ze sobą dzieci. Dzięki temu łatwiej będzie Ci nabyć tylko zaplanowane rzeczy. W kuchni eksperymentuj i nie bój się tzw. potraw resztkowych, czyli takich które tworzysz z tego, co znajdziesz w lodówce. Dzięki temu na bieżąco zużyjesz wszystkie zapasy. A przy okazji pewnie zaskoczy Cię smak nowej zapiekanki czy zupy, której trzymając się przepisu, nigdy byś nie wymyślił.
- Na kanale Ugotowani.tv znajdziesz bardzo proste przepisy na potrawy, które będziesz mógł zabrać do pracy lub na uczelnię.
- Na blogach Studenckie Gotowanie i Studencki Garnuszek znajdziesz sposoby na proste posiłki z łatwo dostępnych i tanich produktów.
- Blog Filozofia Smaku ma osobny dział z przepisami na tanie potrawy.
- Autorka Drogi do minimalizmu przedstawia przepisy na tanie gotowanie
Wolny czas spędzaj za darmo
W wakacje pewnie przyzwyczaiłeś się do wydawania większej niż zwykle gotówki na przyjemności. Jeśli chcesz szybko podreperować budżet, to przez najbliższe tygodnie powinieneś jednak zrezygnować z chodzenia na płatne atrakcje (np. kino, teatr, koncerty, kręgielnie, restauracje, parki zabaw). Nic straconego – równie dobrze możesz bawić się za darmo. Gdzie? Gdy pogoda dopisze, możesz wybrać się do kina plenerowego, na darmowy festiwal muzyczny na świeżym powietrzu czy wycieczkę rowerową. W najbliższy weekend zamiast tak jak zwykle iść ze znajomymi do klubu czy restauracji, możecie zorganizować sobie wieczór z grami planszowymi czy wspólnym gotowaniem.
Zorganizuj wyprzedaż
Twoja szafa pęka w szwach? Denerwuje Cię stara szafka, stojąca w przedpokoju? Pewnie już od dłuższego czasu chodziła Ci po głowie wyprzedaż. Dłuższą chwilę zajmie Ci sfotografowanie wszystkich rzeczy, wycenienie ich i opublikowanie ogłoszeń na portalu aukcyjnym. Warto jednak poświęcić na to jeden dzień. Jeśli nie chcesz później tracić czasu na pakowanie i wysyłkę sprzedanych przedmiotów, wystawiając je na sprzedaż zaznacz, że akceptujesz tylko odbiór osobisty lub skorzystaj z serwisu OLX.pl. Za jego pomocą sprzedajesz lokalnie wśród osób z Twojego osiedla, dzielnicy, lub miasta. W lokalnej prasie powinieneś też znaleźć ogłoszenia osób, które skupują różnego rodzaju starocie. Nie muszą to być cenne, przedwojenne meble. Zainteresowanie mogą wzbudzić nawet stare zabawki, kolejki elektryczne, klocki, wyposażenie mieszkania lub dawne sprzęty kuchenne. Handlarz pasjonat przyjedzie, wyceni i odbierze od Ciebie przedmioty, których chcesz się pozbyć. Wyprzedaż używanych rzeczy zdejmie Ci z głowy problem ich przechowywania i przyniesie nawet kilkaset złotych do portfela.
Popularne wpisy na blogu:
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Jak oszczędzać pieniądze w domu? 5 prostych zasad
Jak zaplanować budżet domowy w dobie wysokiej inflacji?
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Czy to się opłaca?
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?