Praktycznie o finansach
Jak oszczędzać pieniądze w domu? 5 prostych zasad
Dlaczego oszczędzanie jest tak ważne?
Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego odkładanie nadwyżek gotówki jest tak istotne. Na pozór jest to oczywiste, jednak nie dla wszystkich. Jeśli bez najmniejszego trudu wystarcza ci „do pierwszego”, a dodatkowo możesz sobie pozwolić na ekstra zakupy, możesz nie odczuwać potrzeby gromadzenia pieniędzy. Czy słusznie? Nie do końca. Pamiętaj, że oszczędności to przede wszystkim twoja poduszka bezpieczeństwa. Zepsuta lodówka, nagły wyjazd, konieczność leczenia w prywatnej placówce… Właśnie w tych sytuacjach zgromadzone środki mogą się przydać. Jeśli ich nie masz, musisz je zdobyć – pożyczyć od znajomych, wziąć kredyt w banku, czy otworzyć debet na koncie. To wszystko wiąże się z kosztami – nie zawsze mierzonymi w konkretnych liczbach (w przypadku pożyczki od bliskiej osoby), ale jednak zauważalnymi.
Oszczędności dają pewność, że w trudnej sytuacji nie musisz w pośpiechu „organizować gotówki”. Stwarzają również możliwość pozwolenia sobie raz na czas na większy wydatek, na przykład na wymarzone wczasy.
Oszczędzać zatem warto, ale jak to robić? Poniżej 5 prostych zasad.
1. Planuj
Bez dobrego planu nawet najprostsze przedsięwzięcie może się nie udać. Nie licz więc na to, że wystarczy postanowić sobie, że „raz na jakiś czas” będziesz odkładać „jakąś” kwotę. To się nie uda. Jeśli nie będziesz mieć konkretnego planu, twoje nadwyżki finansowe szybko się wyczerpią. Wystarczy jeden nieprzemyślany zakup, spontaniczny wyjazd, czy nieco większa rozrzutność na codzienne wydatki.
Podstawą jest określenie własnych możliwości i potrzeb. To znaczy, że musisz wiedzieć:
- Ile zarabiasz (ty i członkowie wspólnego gospodarstwa domowego, jeśli tacy są)?
- Ile pieniędzy potrzebujesz miesięcznie?
- Ile zostaje ci nadwyżki po odliczeniu niezbędnych wydatków?
Wbrew pozorom nie zawsze łatwo jest to określić. Czy wiesz, ile dokładnie wydajesz na jedzenie, rachunki czy przyjemności? Jeśli nie, postaraj się zbierać paragony i faktury, aby podliczyć wydatki na koniec miesiąca.
Jeśli masz świadomość, ile pieniędzy potrzebujesz miesięcznie i ile zarabiasz, dowiesz się, jaka nadwyżka ci zostaje. To właśnie kwota oszczędności, którą warto odkładać.
2. Oszczędzaj domowe media
Brzmi jak banał, ale ma duże znaczenie. Sprawdź, ile wydajesz na prąd, wodę, gaz czy Internet. Być może jest szansa na obniżenie tych kosztów, na przykład dzięki wyborowi innej taryfy od dostawcy. Jeśli nie, oszczędzaj na bieżąco. Na przykład:
- zastąp długie i częste kąpiele w wannie pełnej wody szybkimi prysznicami,
- zwracaj uwagę, czy pralka i zmywarka są pełne, gdy je uruchamiasz,
- nie zostawiaj włączonych urządzeń RTV i AGD, gdy ich nie używasz (tryb stand-by też pochłania energię!),
- upewnij się, że twój system grzewczy jest wydajny i nie powoduje strat,
- zamontuj ekologiczne krany i natryski, czyli takie, które ograniczają przepływ wody.
To kilka prostych do wdrożenia zmian, które w perspektywie czasu dadzą ci wymierne zyski.
3. Porównuj oferty
Spontaniczne zakupy bywają przyjemne, jednak w kontekście oszczędzania lepiej ich unikać. Niezależnie od tego, czy szukasz sukienki na wesele, nowego telefonu czy sprzętu AGD do kuchni, porównaj dostępne oferty, zanim klikniesz „kup teraz” lub zapłacisz za nie w sklepie.
Ceny poszczególnych produktów mogą się znacząco różnić, dlatego szukaj najlepszej oferty. „Poluj” na promocje i sprawdzaj, gdzie możesz liczyć na najlepsze warunki – na przykład na darmową dostawę pralki czy lodówki.
Jeśli poświęcisz na to trochę czasu oraz powstrzymasz się przed spontanicznymi decyzjami, możesz sporo zyskać.
4. Gotuj w domu
Wbrew pozorom wydatki na jedzenie w restauracjach mogą złożyć się na pokaźną sumę w perspektywie całego miesiąca. Lubisz testować nowe dania lub nie możesz się obejść bez cappuccino w ulubionej kawiarence? Nie musisz całkiem rezygnować z takich przyjemności. Postanów sobie jednak, że będziesz z nich korzystać raz na jakiś czas, na przykład dwa razy w miesiącu zjesz coś smacznego na mieście.
Ceny w restauracjach stale rosną. Za obiad dla dwóch osób można już zapłacić nawet 150 zł i niekoniecznie mowa o ekskluzywnych lokalach. Jeśli chcesz odkładać pieniądze, to właśnie w tym obszarze warto poszukać oszczędności.
5. Odkładaj pieniądze w odpowiednim miejscu
To kolejna ważna zasada. Wybór odpowiedniej formy oszczędzania nie tylko zabezpieczy twoje środki (na przykład przed kradzieżą), ale również pozwoli ci na lepsze zarządzanie budżetem. Idealnie sprawdza się w tym kontekście konto oszczędnościowe*.
Czy warto wybrać elastyczne konto oszczędnościowe, czyli takie, z którego możesz bez ograniczeń wypłacać pieniądze? To zależy od tego, czy jesteś zdyscyplinowaną osobą. Jeśli obawiasz się, że szybko wydasz zgromadzone środki, lepiej wybrać rachunek z pewnymi ograniczeniami. Na przykład taki, z którego tylko trzy razy w miesiącu możesz bezpłatnie przelać pieniądze.
Konto oszczędnościowe na nowe środki założysz w niemal każdym banku. Zwykle trzeba również otworzyć ROR, czyli rachunek osobisty. Konto oszczędnościowe zostanie z nim powiązane.
Zwracaj uwagę na odsetki, które mogą wypracować zgromadzone pieniądze. Oprocentowanie konta oszczędnościowego różni się w zależności od oferty. Wybierz zatem taką, która pozwoli ci najwięcej zyskać.
*Nota prawna: niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Popularne wpisy na blogu:
Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Kiedy warto wziąć pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Kredyt 0% – na czym polega i na co trzeba uważać? Wyjaśniamy
Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?