Innowacje bankowe
Jak bezpiecznie płacić w internecie - przeczytaj nasz przewodnik.
Polacy polubili zakupy przez internet. Aż ponad połowa z nas ma za sobą doświadczenie związane z zakupami online, jak podaje Izba Gospodarki Elektronicznej. Doceniamy wygodę, większy wybór i oszczędność. Chętnie korzystamy z płatności elektronicznych, choć wielu nadal wybiera płatność gotówką przy odbiorze. Okazuje się, że często nie wiemy, na jak wiele sposobów – znacznie wygodniejszych i bezpieczniejszych – możemy dokonać płatności. Kupują coraz młodsi i coraz starsi, bo wszyscy przekonują się, że internet to ogrom możliwości i korzyści. Jedni szukają okazji cenowych, inni stawiają na oszczędność czasu, ale dla większości najważniejsza jest wygoda. Najchętniej kupujemy odzież i sprzęt sportowy, książki i czasopisma, wycieczki, zakwaterowanie, bilety i sprzęt RTV/AGD. Większość klientów e-sklepów to osoby młode (15–24 lata), z wyższym wykształceniem i o dochodach powyżej średniej krajowej, mieszkające w średnich i dużych miastach. Przy zakupach online nie ma znaczenia lokalizacja. Kurier lub listonosz są w stanie dostarczyć przesyłkę w najodleglejsze zakątki. Dlatego zakupów dokonują coraz młodsi Polacy, odważniejsi w środowisku internetowym, a także coraz starsi, którzy przekonują się do oczywistej wygody, jaka płynie z zakupów bez konieczności wychodzenia z domu. Niemniej nikt nie zdecyduje się na zakupy w e-sklepie, jeśli nie darzy go zaufaniem. Bezpieczeństwo jest najważniejszym kryterium, szczególnie jeśli chodzi o końcowy etap transakcji – podanie danych i dokonanie płatności. Nowoczesne banki dostarczają swoim klientom wygodne rozwiązania, w postaci komfortowych i bezpiecznych metod płatności elektronicznych. Warto poznać je wszystkie i wybrać najdogodniejszą dla siebie.
Przelewy bankowe – najpopularniejsza metoda płatności w internecie
Aktualnie ponad 14,5 mln Polaków korzysta z bankowości internetowej. Płacenie w internecie za pomocą przelewu bankowego jest bardzo proste, dlatego zapewne stało się tak popularne. Zazwyczaj wyróżniamy dwa typy przelewów: tradycyjny i szybki. Ten pierwszy, tzw. przelew internetowy, dokonywany jest przez klienta w systemie bankowości elektronicznej. Kopiujemy dane sprzedawcy do formularza i potwierdzamy chęć wykonania transakcji. Pieniądze na koncie odbiorcy, w tym wypadku sprzedawcy, pojawiają się dopiero na drugi lub trzeci dzień, tyle bowiem trwa transport środków i księgowanie między bankami. Oczywiście, gdy mamy konto w tym samym banku co sprzedawca, pieniądze zostaną zaksięgowane automatycznie, bez zwłoki. Można przyspieszyć dostarczenie przelewu, korzystając z płatnych szybkich przelewów oferowanych przez nasz bank. Wystarczy zaznaczyć w formularzu przelewu, że chcemy skorzystać z szybszej opcji, co wiąże się z niewielkim, kilkuzłotowym wydatkiem.
Szybkie e-przelewy
Drugi sposób to skorzystanie z e- przelewu, który oferuje większość sklepów internetowych. Płacąc w sklepie, wybieramy metodę płatności PayU/szybki przelew (inni popularni pośrednicy to: Przelewy24, DotPay, eCard.). Następnie klikamy w logo naszego banku, wpisujemy hasło i login. Po zalogowaniu się widzimy już automatycznie wypełniony formularz przelewu i potwierdzamy transakcję. Nie trzeba wpisywać już żadnych danych, a sam przelew jest bezpieczny i szyfrowany. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy płacimy za zakupy w sklepie internetowym i zależy nam na jak najszybszej wysyłce zamówienia. Sklep od razu dostaje pieniądze i może realizować zamówienie. To szybka i wygodna metoda płatności dla osób, które nie posiadają karty kredytowej. Aby aktywować usługę, trzeba zarejestrować się w serwisie pośrednika. Na co warto uważać: Phishing to metoda wyłudzania danych osobowych. Hakerzy wysyłają na konto e-mail wiadomość zawierającą link do fałszywej strony banku z prośbą o zalogowanie się, zwykle w celu aktualizacji danych, przeczytania wiadomości itp. Aby się przed tym bronić, należy zawsze zwracać uwagę, od kogo otrzymaliśmy wiadomość, nie klikać w podejrzane linki i sprawdzać, czy strona korzysta z bezpiecznego protokołu HTTPS. Jest on wymagany w przypadku wszystkich stron z systemem logowania. Nigdy nie odpowiadaj na maile z prośbą o aktualizację danych, banki nie wysyłają takich maili.
Płatność kartą płatniczą w internecie
Karty płatnicze kojarzą się nam głównie z płaceniem za zakupy w sklepach stacjonarnych czy wypłacaniem gotówki z bankomatu. Teraz stały się jednak popularną metodą płatności w internecie, ze względu na szybkość i wygodę, jakie zapewniają. Ponadto regulowanie płatności w ten sposób objęte jest procedurą ochronną chargeback, która pozwala odzyskać pieniądze w przypadku, gdy nie otrzymaliśmy zakupionego w sklepie przedmiotu lub otrzymaliśmy towar uszkodzony. Płatność kartą krok po kroku:
- Podczas regulowania należności w e-sklepie wybierz kartę jako metodę płatności.
- Uzupełnij dane karty w formularzu (m.in. imię i nazwisko właściciela karty). Wpisz numer karty oraz jej datę ważności. Podaj kod CVV2/CVC2 (to ostatnie trzy cyfry znajdujące się na pasku na odwrocie karty).
- Potwierdź transakcję i zaczekaj moment na odpowiedź centrum rozliczeniowego.
Po przesłaniu danych centrum autoryzacji sprawdza, czy dane karty są poprawne i jeśli wszystko jest w porządku, informuje sklep, że pieniądze zostały pobrane z rachunku. Sklep otrzymuje jedynie informację o poprawnie przeprowadzonej transakcji, która zarazem jest sygnałem do rozpoczęcia wysyłki towaru. Na co warto uważać: Jeśli płacisz kartą w internecie, upewnij się, że transmisja danych odbywa się w bezpiecznym połączeniu za pośrednictwem protokołu SSL – upewnij się, że adres internetowy poprzedzony jest https:// zamiast „http://”. Na pasku adresu strony powinien też pojawić się symbol zamkniętej kłódki, oznaczający, że Twoje dane są chronione przed dostępem osób trzecich. Dokonując płatności kartą w sklepie internetowym, warto zwrócić uwagę, z jakiego centrum autoryzacji kart korzysta. Wybieraj tylko zaufanych agentów rozliczeniowych, takich jak: DotPay, PayU, Przelewy24, eCard. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, unikaj wybierania opcji „zapamiętaj kartę”. Lepiej za każdym razem wpisać wszystkie dane, niż pozwolić na to, by ktoś je wykorzystał. Dodatkową ochronę zapewnia technologia 3D-Secure, dzięki której każda transakcja musi być potwierdzona jednorazowym kodem SMS. Jak się zabezpieczyć: Pamiętaj, aby chronić swoją kartę i nie udostępniać danych osobom trzecim. Nie podawaj ich nikomu. Wystarczy spisać tylko kilka informacji, by móc swobodnie wydawać czyjeś pieniądze. W przypadku zagubienia karty niezwłocznie zgłoś jej utratę w banku. Warto również włączyć usługę powiadomień SMS, które będą wysyłane za każdym razem, gdy ktoś wykona jakąkolwiek operację Twoją kartą. Wtedy będziesz miał możliwość szybkiej reakcji i błyskawicznie zablokujesz ją.
Płatności SMS
Również tak popularne do prywatnej komunikacji wiadomości SMS mają jeszcze jedną wygodną funkcję – można za ich pomocą opłacać usługi. Wystarczy wysłać SMS o wskazanej treści na konkretny, płatny numer, by zyskać dostęp do filmu online, prenumeratę elektronicznego wydania magazynu czy udział w szkoleniu. Płatność przez SMS to nic innego jak płatność środkami z konta telefonu komórkowego. Na co warto uważać: Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę, to cena SMS-a, która może być bardzo wysoka. Nigdy nie wysyłaj SMS-a, jeśli nie wiesz, ile on kosztuje! Nie chcesz w ogóle korzystać z takiej opcji? Nic prostszego! Zablokuj SMS-y Premium u swojego operatora.
Co to jest elektroniczny portfel i jak z niego korzystać?
Elektroniczny portfel w internecie jest tym, czym zwykły portfel w transakcjach gotówkowych. To specjalne konto, które zasilamy albo wirtualnymi pieniędzmi, albo informacjami o kartach płatniczych, a także uzupełniamy o inne dane, takie jak adres dostawy. Korzystanie z wirtualnej portmonetki jest bardzo proste: podczas zakupu należy wybrać tę metodę płatności, zalogować się do usługi za pomocą loginu i hasła a następnie potwierdzić kartę, którą chcemy zapłacić – bez konieczności przepisywania jej numeru, kodu CVC2/CVV2 czy daty ważności.
Płatności przez PayPal
PayPal to system, który umożliwia przesyłanie pieniędzy między dwoma podmiotami. Udostępnia klientom konto, na które można zarówno wpłacać pieniądze, jak i je wypłacać, a także przelać dalej – na przykład do sklepu internetowego, w którym robimy zakupy. Aby korzystać z PayPala, wystarczy założyć bezpłatnie konto i zasilić je odpowiednią sumą pieniędzy. Główną zaletą tego systemu jest to, że środki są błyskawicznie księgowane, a nasze dane (z konta lub karty kredytowej) nie są widoczne dla odbiorcy. Pieniądze można wysłać nie tylko do firmy, lecz także osoby prywatnej, opłacając czynsz za mieszkanie czy używane rzeczy, kupione na Allegro, Olx itp. Na co warto uważać: Niektórzy użytkownicy PayPala narzekają na system zabezpieczeń. Ma on możliwość zablokowania środków każdemu, kogo konto wydaje się podejrzane. W takiej sytuacji, aż do momentu wyjaśnienia sprawy i odblokowania konta, firma PayPal może swobodnie obracać tymi środkami. Dlatego nie powinno się traktować PayPala jako miejsca do przechowywania pieniędzy. Po otrzymaniu wpłaty najbezpieczniej jest od razu przelać ją na konto bankowe.
Płatności gotówkowe w internecie
Tę metodę płatności wciąż wybiera blisko połowa internautów, szczególnie tych po 50. roku życia. Mniejsze zaufanie do sprzedawcy lub w ogóle e-zakupów sprawia, że niektórzy decydują się na tradycyjną metodę płatności – gotówką, przy odbiorze przesyłki. Podczas składania zamówienia należy wybrać opcję wysyłki za pobraniem. A potem pozostaje tylko czekać z odliczoną kwotą na kuriera lub listonosza. Warto jednak wspomnieć, że nie wszyscy sprzedawcy oferują tę metodę płatności. Nie zapłacisz w ten sposób w przypadku zakupu produktów na zamówienie (np. szytych na miarę, personalizowanych). Sprzedawca ponosi zbyt duże ryzyko, iż klient zrezygnuje i nie odbierze przesyłki, a produkt nie będzie nadawał się do dalszej sprzedaży. Wysyłka za pobraniem jest zazwyczaj nieco droższa niż przy płatnościach z góry, co wynika z opłat za tę usługę nałożonych przez pocztę lub firmy kurierskie.
Popularne wpisy na blogu:
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Jak oszczędzać pieniądze w domu? 5 prostych zasad
Jak zaplanować budżet domowy w dobie wysokiej inflacji?
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Czy to się opłaca?
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Nadpłata kredytu hipotecznego w trakcie wakacji kredytowych. Co warto wiedzieć?