MakroPodsumowanie Tygodnia 23 sierpnia 2024 r.

28.08.2024

makropodsumowanie_tygodnia.jpg [80.10 KB]

 

KOMENTARZ RYNKOWY

ZAGRANICA: Na globalnych rynkach inwestorzy czekali na dzisiejsze wystąpienie prezesa Fed, J. Powella, podczas sympozjum w Jackson Hole. Wczorajsze dane z USA dotyczące koniunktury w usługach pozytywnie zaskoczyły, co doprowadziło do umocnienia dolara. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły, a w ślad za nimi również obligacje niemieckie. Kurs EUR/USD spadł po publikacji PMI z USA, co odzwierciedlało większy optymizm co do kondycji gospodarki amerykańskiej. W regionie, węgierskie dane o bezrobociu mogą wskazywać na wzrost w związku z osłabieniem aktywności gospodarczej. Dzień dzisiejszy upłynie pod znakiem oczekiwań na przemówienie Powella, które, choć nie spodziewa się zaskoczeń, będzie kluczowe dla przyszłych ruchów na rynkach finansowych.

POLSKA: Na polskim rynku finansowym dzień upłynął w miarę spokojnie. Złoty był stosunkowo stabilny, a kurs EUR/PLN utrzymywał się w granicach 4,28. W przypadku dolara, USD/PLN wzrósł do około 3,86, co było wynikiem umocnienia się amerykańskiej waluty na rynkach globalnych. Rentowność polskich obligacji rosła w ślad za trendami na rynkach bazowych. W kraju inwestorzy oczekiwali na dzisiejsze dane dotyczące dynamiki agregatu pieniądza M3, z prognozami rocznego wzrostu na poziomie 8,4 proc.. W sektorze kredytów dla przedsiębiorstw panuje stagnacja, ale istnieje nadzieja na poprawę sytuacji. Brak istotnych odczytów makroekonomicznych sugeruje, że rynek pozostanie pod wpływem wydarzeń międzynarodowych, zwłaszcza wystąpienia prezesa Fed.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE TYGODNIA

Prezes NBP sygnalizuje możliwe wcześniejsze obniżki stóp. Prezes Adam Glapiński w wywiadzie dla PAP Biznes zaznaczył, że dyskusja na temat dostosowania polityki pieniężnej może nastąpić wcześniej niż dotychczas prognozowano. Do tej pory wskazywał na 2026 r. jako ten kiedy będą możliwe pierwsze obniżki stóp procentowe. Rynek zaczął jednak oceniać, że wydarzy się to na przełomie I i II kw. 2025 r. Zgodnie z obecną linią RPP, decyzje będą uzależnione od perspektyw inflacji oraz koniunktury w Polsce. Umacnianie się złotego m.in. wobec USD może być jednym z tych czynników, który sprawi, że bank centralny szybciej dokona cięć. Na razie jednak inflacja CPI jak i bazowa rosną.

Wzrost inflacji bazowej w lipcu. inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wzrosła do 3,8 proc. r/r, co stanowi przyspieszenie w porównaniu z 3,6 proc. r/r w czerwcu. Wzrost cen w ujęciu miesięcznym również przyspieszył, wynosząc 0,4 proc. m/m. Te dane sugerują, że inflacja bazowa może utrzymać się na podwyższonym poziomie do końca roku i później. Bez spadającej inflacji bazowej nie można mówić o obniżce stóp procentowych w Polsce.

Niespodziewanie słaby wzrost produkcji przemysłowej w Polsce w lipcu. W ostatnim miesiącu produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 4,9 proc. r/r, co było zaskakująco niskim wynikiem w porównaniu do wcześniejszych prognoz analityków. Pomimo sprzyjającego kalendarza z dodatkowymi dniami roboczymi, wpływ tych czynników okazał się mniejszy niż przewidywano. Po skorygowaniu o sezonowość i liczbę dni roboczych, wzrost produkcji wyniósł jedynie 2,2 proc. r/r, co wskazuje na powolne tempo ożywienia w przemyśle. Choć jest to drugi miesiąc z rzędu, w którym produkcja wzrosła, tempo odbudowy sektora przemysłowego pozostaje niższe od oczekiwań.

Mniejsza niż oczekiwano deflacja cen producentów. W lipcu deflacja wskaźnika cen producentów (PPI) wyniosła 4,8 proc. r/r, co jest nieco lepszym wynikiem od prognoz, które zakładały spadek na poziomie 5,0 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym ceny producentów pozostały na poziomie z czerwca, co sugeruje, że presja deflacyjna może stopniowo maleć. W kolejnych miesiącach oczekujemy, że deflacja PPI będzie się systematycznie zmniejszać, co może wpłynąć na stabilizację cen w dalszej części roku.

Spowolnienie wzrostu płac i poprawa na rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło 8278,63 PLN brutto, co oznacza wzrost o 10,6 proc. r/r. Tempo wzrostu płac nieco spowolniło w porównaniu do poprzedniego miesiąca, jednak nadal utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie. Wzrost wynagrodzeń w ujęciu realnym spadł poniżej 7 proc. r/r. W sektorze przedsiębiorstw zanotowano również pierwszy od stycznia wzrost zatrudnienia, o 4 tysiące etatów, co sugeruje stabilizację na rynku pracy. Zatrudnienie jest jednak nadal o 0,4 proc. niższe niż przed rokiem.

Fed rozważa obniżkę stóp procentowych we wrześniu. Z protokołu z lipcowego posiedzenia Fed wynika, że większość członków Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) skłania się ku obniżce stóp procentowych na nadchodzącym wrześniowym posiedzeniu, o ile napływające dane ekonomiczne nie przyniosą niespodzianek. Członkowie Fed zauważają, że czynniki dezinflacyjne, które do tej pory pomagały w obniżaniu inflacji, nadal będą miały wpływ na przyszłe odczyty. Decyzja o obniżce stóp we wrześniu wydaje się coraz bardziej prawdopodobna, choć nie wiadomo, czy będzie to tylko 25 pb., czy też więcej jak spodziewał się rynek jeszcze dwa tygodnie temu.

Możliwa rewizja liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w Ameryce. Biuro Statystyki Pracy USA (BLS) zapowiedziało wstępną rewizję liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym za okres od marca 2023 do marca 2024, wskazując na możliwość korekty w dół o 818 tys. etatów. Byłoby to znacznie większe osłabienie amerykańskiego rynku pracy, niż wcześniej prognozowano, co może wpłynąć na ocenę sytuacji na rynku pracy w USA. Ostateczna rewizja zostanie uwzględniona w oficjalnych statystykach dopiero w lutym 2025 r. Rynek nie zareagował na te informacje.

W Niemczech wskaźnik PMI dla przemysłu w sierpniu zmniejszył się do 42,1 pkt z 43,5 pkt, co wskazuje na pogłębiającą się recesję w sektorze produkcyjnym. Wskaźnik dla usług również spadł, osiągając 51,4 pkt w porównaniu do 52,3 pkt miesiąc wcześniej. Produkcja przemysłowa znacznie się zmniejszyła, podczas gdy wzrost w usługach był na najniższym poziomie od marca. Spadek nowych zamówień, zwłaszcza eksportowych, oraz szybki spadek zatrudnienia, największy od czterech lat, odzwierciedlają pesymizm firm. Mimo spadku kosztów surowców, podwyższenie cen gotowych produktów przyspieszyła, co sugeruje, że firmy przerzucają wyższe koszty na konsumentów. Perspektywy dla gospodarki niemieckiej pozostają niepewne, z rosnącym ryzykiem recesji.

W strefie euro wskaźnik PMI dla przemysłu w sierpniu spadł minimalnie do 45,6 pkt z 45,8 pkt, co było zgodne z oczekiwaniami. Wskaźnik dla usług wzrósł do 53,3 pkt z 51,9 pkt, sygnalizując umiarkowany wzrost aktywności gospodarczej, szczególnie w sektorze usług, który zanotował największy wzrost od czterech miesięcy. Produkcja przemysłowa nadal pozostaje w recesji, z trzecim z rzędu spadkiem nowych zamówień. Gospodarczy wzrost napędzała głównie Francja (gdzie odbywały się Igrzyska Olimpijskie), podczas gdy w Niemczech odnotowano spadek. Pomimo pewnych pozytywnych sygnałów, perspektywy gospodarcze pozostają niepewne.

W USA indeks PMI dla przemysłu w sierpniu spadł do 48 pkt z 49,6 pkt w lipcu, co wskazuje na szybsze tempo spadku produkcji, zamówień i zatrudnienia w fabrykach. Natomiast wskaźnik dla usług wzrósł do 55,2 pkt z 55 pkt, przewyższając oczekiwania. Dane dotyczące rynku pracy były stabilne - liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 232 tys., zgodnie z prognozami, a liczba kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 1,863 mln, co wskazuje na stabilność rynku pracy i neutralny wpływ na decyzje Fed.

Utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej w Turcji. Bank Centralny Turcji po raz piąty z rzędu utrzymał stopy procentowe na poziomie 50 proc., co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Bank potwierdził swoje stanowisko dotyczące prowadzenia restrykcyjnej polityki pieniężnej, dopóki inflacja nie zostanie skutecznie zredukowana do docelowego poziomu. Pomimo restrykcyjnej polityki, Bank Turcji nie wyklucza ostrożnych obniżek stóp w listopadzie lub grudniu, jeśli warunki ekonomiczne będą sprzyjające, czyli jeżeli inflacja dalej będzie spadać.

Postęp w wykorzystaniu funduszy unijnych w Polsce. Do 18 sierpnia 2024 r. Polska podpisała umowy na 23,1 proc. funduszy UE w ramach polityki spójności na lata 2021-2027. Obejmuje to projekty o łącznej wartości 93,8 mld PLN, z czego 74,1 mld PLN pochodzi z dofinansowania unijnego. Postęp w realizacji umów jest istotnym czynnikiem, który będzie mieć wpływ na inwestycje w kolejnych miesiącach, co powinno podnieść dynamikę wzrostu PKB.

Komisja Europejska przedstawiła nowe stawki celne na importowane z Chin samochody elektryczne. W ramach trwającego dochodzenia cła na chińskie pojazdy elektryczne zostaną ustalone na poziomie od 9 proc. do 36,3 proc., co stanowi korektę wcześniejszych propozycji wynoszących od 17,4 proc. do 38,1 proc.. Największym beneficjentem tych zmian jest Tesla, której cło obniżono z 20,8 proc. do 9 proc., co znacznie poprawia jej konkurencyjność na rynku europejskim. Z kolei najwyższa stawka celna, 36,3 proc., dotyczy producentów, którzy nie współpracują z UE. Nowe stawki są tymczasowe i mogą ulec zmianie w miarę postępów dochodzenia. Należy przy tym pamiętać, że powiększają one bazową stawkę 10 proc., którą płacą wszyscy producenci spoza UE.

 

Informacje i zastrzeżenia: Niniejszy materiał („Materiał”) ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy - Kodeks cywilny, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna, sprzedaży lub innego rodzaju przeniesienia któregokolwiek instrumentu finansowego. Bank dołożył wszelkich racjonalnych i niezbędnych starań, aby informacje zamieszczone w Materiale były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. Informacje zawarte w Materiale nie mogą być traktowane jako propozycja nabycia którychkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego lub podatkowego ani jako forma świadczenia pomocy prawnej. Prognozy oraz dane zawarte w Materiale nie stanowią zapewnienia uzyskania określonych wyników jakichkolwiek transakcji finansowych ani przyszłych cen którychkolwiek instrumentów finansowych. Materiał nie stanowi badania inwestycyjnego ani publikacji handlowej w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Bank i jego spółki (podmioty) zależne oraz pracownicy tych podmiotów mogą być zainteresowani zawarciem lub być stroną transakcji finansowych, w tym zawartych na instrumentach finansowych, których wynik jest uzależniony od czynników (danych i informacji) wymienionych w Materiałach.

Administratorem danych osobowych jest VeloBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-843) Rondo Ignacego Daszyńskiego 2 C (Bank). Dane kontaktowe Banku: VeloBank S.A., Rondo Ignacego Daszyńskiego 2 C, 00-843 Warszawa, telefon: 664 919 797, formularz: https://www.velobank.pl/kontakt/formularz-kontaktowy. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: iod@velobank.pl. Bank przetwarza dane osobowe w odpowiedzi na zainteresowanie otrzymywaniem raportów analitycznych (art. 6 ust. 1 lit. a RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE). Masz prawo do żądania od Banku dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Masz prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. W razie jakichkolwiek pytań lub sugestii skontaktuj się z nami.