MakroPodsumowanie Tygodnia 16 sierpnia 2024 r.
KOMENTARZ RYNKOWY
ZAGRANICA: Środowe dane dotyczące inflacji CPI w USA nie wywołały znaczących zmian na rynkach. Pozytywne zaskoczenie niższą dynamiką PPI dzień wcześniej spowodowało jedynie niewielką korektę rentowności amerykańskich obligacji, która szybko się odwróciła. Rynki zmniejszyły oczekiwania co do silniejszego cięcia stóp procentowych przez Fed we wrześniu, a czwartkowe dane o sprzedaży detalicznej w USA wzmocniły obligacje i dolara. W rezultacie eurodolar spadł poniżej poziomu 1,0960, a dzisiejsze notowania EURUSD prawdopodobnie pozostaną poniżej 1,1000. W Europie rentowności obligacji również pozostają stabilne, a uwaga inwestorów skierowana jest na dane z rynku nieruchomości oraz nastroje konsumenckie w USA.
POLSKA: W czwartek zmienność na polskim rynku była podwyższona z powodu święta, ale główne pary walutowe nie zmieniły się znacząco względem otwarcia w środę. Krajowe dane o inflacji bazowej, które oczekiwano na poziomie 3,7 proc. r/r, nie powinny wywołać większych ruchów na rynku. Kurs USDPLN prawdopodobnie utrzyma się w okolicach 3,90, a EURPLN w przedziale 4,28-4,29. Rentowności polskich obligacji, zwłaszcza na krótszym końcu, mogą wzrosnąć w najbliższym czasie, jednak w dłuższej perspektywie spodziewany jest dalszy wzrost rentowności, szczególnie przed nadchodzącą aukcją.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE TYGODNIA
Wzrost PKB Polski w II kwartale zaskoczył pozytywnie. Wstępny odczyt wzrostu PKB w II kwartale 2024 roku wyniósł 3,2 proc. r/r, przewyższając oczekiwania rynkowe (2,8 proc. r/r) oraz prognozy naszych analityków (2,6 proc. r/r). Poprzedni odczyt wskazywał na wzrost o 2,0% r/r. Wzrost napędzany był głównie przez sektor usług, który poprawia wyniki w ostatnich miesiącach, pomimo spowolnienia w konsumpcji i produkcji przemysłowej. W ujęciu kwartalnym, PKB wzrosło o 1,5 proc. kw/kw (poprzednio 0,8 proc.). Choć dane mogą jeszcze ulec rewizji, obecne prognozy wskazują na wzrost PKB o około 3 proc. r/r w 2024 roku, mimo wysokich stóp procentowych. Silny wzrost gospodarczy oraz rosnąca inflacja oznaczają, że obniżki stóp procentowych przez NBP są mało prawdopodobne w najbliższym czasie.
Polska liderem wzrostu gospodarczego w Europie. Polska gospodarka zanotowała najwyższy wzrost PKB wśród krajów UE, które opublikowały dane za II kwartał 2024 roku. PKB UE wzrosło o 0,3 proc. kw/kw i 0,8 proc. r/r, podczas gdy Polska osiągnęła wzrost o 1,5 proc. kw/kw i 4 proc. r/r. Wyniki te, skorygowane sezonowo przez Eurostat, różnią się nieco od danych GUS. Malta, która jeszcze nie opublikowała swoich danych, może być jedynym krajem, który osiągnie wyższy wzrost. Dla porównania, gospodarka Niemiec skurczyła się o 0,1 proc. zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym, co wpływa negatywnie na region. Francja i Hiszpania zanotowały solidne wzrosty, odpowiednio o 0,3 proc. kw/kw i 1,1 proc. r/r oraz 0,8 proc. kw/kw i 2,9 proc. r/r.
Inflacja CPI w USA kontynuuje spadki. W lipcu 2024 roku inflacja CPI w USA spadła do 2,9 proc. r/r z 3,0 proc. r/r w czerwcu, nieznacznie poniżej oczekiwań. Największy wkład do inflacji mają koszty związane z mieszkaniami, które wzrosły o 4,3 proc. r/r. Inflacja bazowa spadła do 3,2 proc. r/r z 3,3 proc. r/r. Miesięczny wzrost cen konsumpcyjnych wyniósł 0,2 proc., co wspiera Fed w rozważaniach nad obniżeniem stóp procentowych we wrześniu. Rynek wycenia je dzisiaj na poziomie 25 punktów bazowych.
W czerwcu 2024 roku bilans płatniczy Polski odnotował dodatnie saldo w wysokości 588 mln euro, pomimo ujemnego salda w obrotach towarowych, które wyniosło -0,8 mld zł. Eksport spadł o 1,7 mld euro rok do roku, a import zmniejszył się o 57 mln euro. Kluczowy wkład w dodatni bilans miało saldo usług, szczególnie z sektora transportu, turystyki i finansów, które przyniosły 3,5 mld euro. Jednak saldo rachunku bieżącego pogorszyło się o 3,5 mld euro r/r, głównie z powodu wzrostu wypłat dywidend zagranicznym inwestorom. Pomimo tego, napływ inwestycji portfelowych, zwłaszcza w dłużne papiery wartościowe, pomógł zrównoważyć te odpływy
Słabe dane z gospodarki strefy euro. Produkcja przemysłowa w strefie euro w czerwcu spadła o 3,9 proc. r/r, co stanowi trzeci z rzędu miesiąc spadków i zaskoczyło rynki, które oczekiwały mniejszego pogorszenia (-2,9 proc. r/r). Największy spadek odnotowano w produkcji dóbr kapitałowych (-7,8 proc. r/r). Oczekiwane są dalsze osłabienia, co negatywnie wpływa na perspektywy gospodarcze regionu. Główny winowajcą jest słabość niemieckiego przemysłu, która rzutuje na resztę eurolandu.
Stabilizacja na amerykańskim rynku pracy. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła do 227 tys., a liczba kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 1,864 mln, co było nieco poniżej oczekiwań. Stabilizacja na rynku pracy utrzymuje pozytywne nastroje. Znikła już obawa o kondycję amerykańskiego rynku pracy.
Solidny wzrost sprzedaży detalicznej w USA. Sprzedaż detaliczna w USA w lipcu wzrosła o 1 proc. m/m, co przekroczyło oczekiwania rynku po spadku w czerwcu (-0,2 proc. r/r). Wzrost sprzedaży był szeroko rozłożony, wskazując na poprawiające się nastroje konsumentów. Amerykański konsument radzi sobie nieźle na co wskazuje solidna sprzedaż samochodów, urządzeń elektronicznych i sprzętu AGD.
Spadek produkcji przemysłowej w USA. Produkcja przemysłowa w USA spadła w lipcu o 0,6 proc. m/m po zrewidowanym wzroście o 0,3 proc. m/m w czerwcu. Dane były gorsze od oczekiwań, sygnalizując ryzyka dla odbicia gospodarczego na początku przyszłego roku.
Chiny wciąż w gospodarczym marazmie. Dane za lipiec potwierdziły przedłużający się okres spowolnienia gospodarczego w Chinach. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,7 proc. r/r, a produkcja przemysłowa spowolniła do 5,1 proc. r/r. Dynamika inwestycji w środki trwałe spowolniła, a sektor nieruchomości zmaga się z dalszym spadkiem cen. W celu realizacji założonego wzrostu PKB na poziomie 5 proc. w 2024 roku, konieczne będą dalsze działania stymulacyjne po stronie władz ChRL.
NBP pokazał dane o wzroście cen nieruchomości w II kwartale. Ceny mieszkań w Polsce w II kwartale 2024 roku wzrosły średnio o 16 proc. r/r na rynku pierwotnym i 23 proc. na rynku wtórnym. Średnio dla największych miast Polski był to najszybszy wzrost od 2007 roku (o 19 proc. r/r). Mamy już w Polsce siedem miast wojewódzkich, w których za metr lokalu „z drugiej ręki” trzeba płacić ponad 10 tys. złotych. Są to Gdańsk, Gdynia, Kraków, Poznań, Rzeszów, Warszawa i Wrocław. Przy tym w stolicy jest najdrożej i metr kosztuje już ponad 15 tysięcy. Na rynku pierwotnym jest 11 takich miast, a najdrożej jest w Warszawie i Krakowie.
Przedłużenie osłon energetycznych w Polsce. Minister Klimatu i Środowiska przewiduje przedłużenie osłon energetycznych w Polsce w związku z rosnącymi cenami energii. Od 1 lipca gospodarstwa domowe płacą 500 PLN za MWh, co stanowi wzrost o 88 PLN. Od sierpnia, możliwe jest składanie wniosków o jednorazowe dofinansowanie dla gospodarstw domowych o niższych dochodach. Rząd planuje przedłużyć ten mechanizm w przyszłym roku, co będzie wpływać na stabilizację inflacji na początku 2025 r.
Wskaźnik oceny bieżącej sytuacji gospodarczej Niemiec spadł, osiągając poziom minus 77,3 punktu, co oznacza pogorszenie o 8,4 punktu. ZEW wskazuje, że ten spadek, podobnie jak gwałtowny spadek wskaźnika oczekiwań gospodarczych do 19,2 punktu, odzwierciedla coraz bardziej pesymistyczne prognozy dotyczące gospodarki Niemiec. Gwałtowne pogorszenie oczekiwań jest związane z rosnącą niepewnością gospodarczą, która jest napędzana przez niejednoznaczną politykę monetarną, słabe dane gospodarcze z USA, a także obawy dotyczące eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Warto zauważyć, że wskaźnik ZEW odnotował tak silny spadek ostatnio w lipcu 2022 roku, co dodatkowo pogłębia obawy o przyszłość niemieckiej gospodarki.
Spada poparcie dla wprowadzenia euro w Polsce. W 2024 roku poparcie dla wprowadzenia euro w Polsce spadło do 30,7 proc. (z 34,9 proc. w poprzednim roku), podczas gdy sprzeciw wzrósł do 56,5 proc.. Badanie na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej pokazuje, że w związku z brakiem jednoznacznej polityki rządu w tym obszarze ubywa zwolenników wspólnej waluty. Możliwe też, że na te obawy wpływa ogólna zła koniunktura gospodarcza na świecie i Europie.
Informacje i zastrzeżenia: Niniejszy materiał („Materiał”) ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy - Kodeks cywilny, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna, sprzedaży lub innego rodzaju przeniesienia któregokolwiek instrumentu finansowego. Bank dołożył wszelkich racjonalnych i niezbędnych starań, aby informacje zamieszczone w Materiale były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. Informacje zawarte w Materiale nie mogą być traktowane jako propozycja nabycia którychkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego lub podatkowego ani jako forma świadczenia pomocy prawnej. Prognozy oraz dane zawarte w Materiale nie stanowią zapewnienia uzyskania określonych wyników jakichkolwiek transakcji finansowych ani przyszłych cen którychkolwiek instrumentów finansowych. Materiał nie stanowi badania inwestycyjnego ani publikacji handlowej w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Bank i jego spółki (podmioty) zależne oraz pracownicy tych podmiotów mogą być zainteresowani zawarciem lub być stroną transakcji finansowych, w tym zawartych na instrumentach finansowych, których wynik jest uzależniony od czynników (danych i informacji) wymienionych w Materiałach.
Administratorem danych osobowych jest VeloBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-843) Rondo Ignacego Daszyńskiego 2 C (Bank). Dane kontaktowe Banku: VeloBank S.A., Rondo Ignacego Daszyńskiego 2 C, 00-843 Warszawa, telefon: 664 919 797, formularz: https://www.velobank.pl/kontakt/formularz-kontaktowy. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: iod@velobank.pl. Bank przetwarza dane osobowe w odpowiedzi na zainteresowanie otrzymywaniem raportów analitycznych (art. 6 ust. 1 lit. a RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE). Masz prawo do żądania od Banku dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Masz prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. W razie jakichkolwiek pytań lub sugestii skontaktuj się z nami.