MakroPodsumowanie Tygodnia 15 listopada 2024 r.
KOMENTARZ RYNKOWY
ZAGRANICA: Wczorajszy dzień na rynkach finansowych zdominowała wypowiedź J. Powella, który zaznaczył, że Rezerwa Federalna nie odczuwa presji, by w szybkim tempie obniżać stopy procentowe. Chociaż nie była to całkowicie nowa informacja, to ponownie rozbudziła spekulacje na temat możliwej przerwy w obniżkach stóp już w grudniu. Amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły dzień na minusie, tracąc około 0,6 proc. po wystąpieniu szefa Fed. Rentowności dwuletnich obligacji skarbowych wzrosły o 8 pb. kończąc dzień o 4 punkty wyżej niż na początku sesji (na poziomie 4,36 proc.). Rentowności 10-letnich Treasuries również zanotowały wzrost, choć w mniejszym zakresie. Dolar z kolei kontynuował trend umacniania się – para EUR/USD zbliżyła się do poziomu 1,05, który może być dzisiaj testowany jako kluczowe wsparcie. Biorąc pod uwagę obecny poziom stóp procentowych, potencjał dalszego wzrostu rentowności obligacji wydaje się ograniczony, co wskazuje na możliwą stabilizację na obecnych poziomach.
POLSKA: Dane o słabszym PKB nie wpłynęły negatywnie na złotego ani na wyceny polskich obligacji skarbowych. W przeciwieństwie do strefy euro czy USA, w Polsce walka z inflacją wciąż pozostaje kluczowym tematem, przez co kwestie wzrostu gospodarczego mają mniejsze znaczenie dla oczekiwań dotyczących stóp procentowych. RPP konsekwentnie wskazuje na marzec-kwiecień 2025 r. jako możliwy termin pierwszej obniżki stóp. Na rynku walutowym utrzymał się wzorzec obserwowany od początku tygodnia – złoty zyskiwał wobec euro (od 4,34 do 4,325) i utrzymywał stabilną wartość względem dolara (4,10–4,11). Polska waluta, w odróżnieniu od euro, powoli odzyskuje siłę po wynikach wyborów w USA. W najbliższym czasie można spodziewać się kontynuacji tego trendu, choć w mniejszej skali – najbliższym celem dla EUR/PLN jest poziom 4,32. Wczorajsza aukcja Ministerstwa Finansów nie wywołała presji na wyprzedaż polskiego długu, co pozwala z umiarkowanym optymizmem patrzeć na sytuację w najbliższych dniach. Możliwe jest nawet dalsze obniżenie rentowności, szczególnie na dłuższym końcu krzywej.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE TYGODNIA
Wzrost PKB w III kw. 2024 wyniósł 2,7 proc. r/r, co okazało się słabszym wynikiem od oczekiwań rynkowych (konsensus: 2,9 proc. r/r) oraz niższym niż w II kw. 2024 (3,2 proc. r/r). Szczególną uwagę zwraca spadek PKB w ujęciu kwartalnym o 0,2 proc., po wzroście o 1,5 proc. kw./kw. w poprzednim kwartale. Wyrównany sezonowo PKB cechuje się jednak większą zmiennością od czasu pandemii, co może prowadzić do rewizji w przyszłości. Wstępne dane wskazują, że przyczyną osłabienia jest konsumpcja. W kontekście całego roku 2024, dane te oddalają szanse na wzrost PKB powyżej 3 proc.
We wrześniu deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 1,434 mld EUR, co było wynikiem niższym niż w sierpniu (2,731 mld EUR) i zbliżonym do oczekiwań rynkowych (konsensus: 1,5 mld EUR). W ujęciu 12-miesięcznym nadwyżka bieżąca spadła do 0,4 proc. PKB i według prognoz może całkowicie zniknąć na przełomie roku. Dynamika importu (5,1 proc. r/r) nadal przekracza dynamikę eksportu (0,5 proc. r/r), co pogłębia deficyt towarowy (0,4 proc. PKB). Dodatkowo, zmniejsza się nadwyżka usługowa, która spadła do 4,6 proc. PKB. Dane wskazują na dalsze wyzwania dla równowagi zewnętrznej polskiej gospodarki, szczególnie w kontekście osłabienia eksportu i zmieniającej się struktury bilansu handlowego.
Wstępne szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku utrzymała się na poziomie 5,0 proc., co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Sezonowy spadek liczby bezrobotnych nie odbiegał znacząco od październikowych zmian z okresu popandemicznego, choć był nieco mniejszy niż długookresowa średnia. W październiku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 2,5 tys. względem września i była o 3,3 tys. niższa niż rok temu.
Ireneusz Dąbrowski (członek RPP) wskazał, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest rozpoczęcie dyskusji o obniżce stóp procentowych w III kw. 2025 r. Zaznaczył, że nie zmienił swojego stanowiska na bardziej jastrzębie, a wcześniejsze sugestie dotyczące możliwego wcześniejszego rozpoczęcia obniżek opierały się na założeniach o lepszych danych gospodarczych i szybszym spadku inflacji niż przewidywano w marcowej projekcji. Dąbrowski podkreślił, że luźna polityka fiskalna również wpłynęła na przesunięcie tego terminu. W kontekście całkowitej skali obniżek stóp procentowych dodał, że w optymistycznym scenariuszu chciałby, aby do końca 2026 r. stopy spadły o ponad 2 pkt. proc. (200 pb.). Wojciech Janczyk (członek RPP) zauważył, że listopadowa projekcja przenosi dyskusję o obniżce stóp procentowych na marzec 2025 r.. Ludwik Kotecki również stwierdził, że marzec 2025 r. to realny termin do podjęcia poważnej dyskusji o obniżkach stóp procentowych, i zauważył, że podobny pogląd podziela większość członków RPP.
W listopadowej projekcji NBP nieznacznie zrewidowano prognozy inflacji CPI na 2025 r., wskazując jej wzrost do 5,6 proc. z przewidywanym spadkiem do 2,7 proc. w 2026 r. Równocześnie obniżono prognozy wzrostu PKB: do 2,7 proc. w 2024, 3,4 proc. w 2025 i 2,8 proc. w 2026 r., co odzwierciedla słabszy popyt zagraniczny i spowolnienie konsumpcji krajowej. Słabsze inwestycje prywatne, mimo wzrostu inwestycji publicznych, przyczynią się do deficytu na rachunku bieżącym, który ma wynieść ok. 1 proc. PKB w najbliższych latach. Inflacja ma osiągnąć szczyt na poziomie 6,6 proc. w I kw. 2025 r.
Komisja Europejska zatwierdziła wstępną pozytywną ocenę wniosku Polski o wypłatę drugiej i trzeciej transzy w ramach KPO na łączną kwotę 9,4 mld EUR. Ocena, oparta na wniosku złożonym 13 września, wskazuje, że Polska w zadowalający sposób zrealizowała 38 kamieni milowych oraz osiągnęła 3 wartości docelowe, zgodnie z decyzją wykonawczą Rady UE. Ministerstwo Finansów i Polityki Regionalnej spodziewa się, że środki trafią do Polski w okolicach świąt Bożego Narodzenia.
W listopadzie indeks ZEW, mierzący oczekiwania analityków i inwestorów co do wzrostu gospodarczego Niemiec, spadł do 7,4 pkt. z 13,1 pkt. w październiku. Ostatnie cztery miesiące to okres naprzemiennych wzrostów i spadków tego wskaźnika, jednak konsensus rynkowy zakładał jego stabilizację w listopadzie na poziomie 13,2 pkt. Ocena sytuacji bieżącej obniżyła się do −91,4 pkt. z −86,9 pkt., co stanowi najniższy poziom od czasu pandemii. W obecnych warunkach maleją nadzieje na szybką poprawę niemieckiej gospodarki.
Ostateczne dane wskazują, że niemiecka inflacja CPI w październiku wyniosła 2,0 proc. r/r (0,4 proc. m/m), zgodnie z wcześniejszymi szacunkami. Przyspieszyła dynamika cen dóbr (0,4 proc. r/r), usług (4,0 proc. r/r), żywności (2,3 proc. r/r) oraz spowolnił spadek cen energii (−5,5 proc. r/r). Inflacja bazowa, z wyłączeniem cen żywności i energii, wzrosła do 2,9 proc. r/r z 2,7 proc. r/r miesiąc wcześniej. Inflacja HICP w październiku wyniosła 2,4 proc. r/r (0,4 proc. m/m), co także jest zgodne ze wstępnymi odczytami.
Indeks cen produktów rolnych FAO w październiku wzrósł o 2 proc. m/m i 5,5 proc. r/r, osiągając najwyższy poziom od 1,5 roku. Chociaż światowe ceny żywności są nadal niższe od rekordowego poziomu po inwazji Rosji na Ukrainę, w ostatnich miesiącach widoczna jest tendencja wzrostowa, która może stanowić impuls do wzrostu cen żywności również na rynku krajowym.
Inflacja CPI w USA w październiku wzrosła do 2,6 proc. r/r z 2,4 proc. r/r we wrześniu, co było zgodne z oczekiwaniami. Największy wkład w inflację nadal mają koszty związane z mieszkaniem (1,9 pkt. proc.) oraz żywność i napoje (0,3 pkt. proc.). Inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) ustabilizowała się na poziomie 3,3 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła o 0,2 proc. Dane te wspierają oczekiwania na kolejną obniżkę stóp procentowych Fed na posiedzeniu w grudniu.
Wzrost PKB w strefie euro w III kw. 2024 r. przyspieszył zgodnie z oczekiwaniami do 0,9 proc. r/r w porównaniu do 0,6 proc. r/r w II kw. 2024 r., natomiast kwartalny wzrost wyniósł 0,4 proc. W całej UE wzrost PKB był nieco wyższy w ujęciu rocznym (1,0 proc.) i niższy w kwartalnym (0,3 proc.). Największy roczny wzrost PKB odnotowano na Cyprze (3,8 proc.), w Hiszpanii (3,4 proc.), na Litwie (2,3 proc.) i w Bułgarii (2,2 proc.).
W tym tygodniu, Jerome Powell podkreślił, że brak jest sygnałów wskazujących na konieczność szybkiego obniżenia stóp procentowych. Silna kondycja gospodarki pozwala Fed na podjęcie przemyślanej decyzji co do tempa i głębokości obniżek. Podkreślił dobrą sytuację na rynku pracy, mimo słabszego wzrostu zatrudnienia poza rolnictwem w październiku (+12 tys.) i niskiej stopy bezrobocia. Powell zauważył, że inflacja jest blisko celu, lecz jeszcze do niego nie doszła; Fed jest jednak zdeterminowany, aby go osiągnąć. Adriana Kugler (członek zarządu Fed) zaznaczyła, że trwająca dezinflacja i schłodzenie rynku pracy sugerują, że Fed powinien skupić się na realizacji celu inflacyjnego i pełnego zatrudnienia. Dodała, że jeśli wzrosną ryzyka dotyczące celu inflacyjnego, wskazana będzie pauza w obniżkach stóp, natomiast silniejsze spowolnienie rynku pracy mogłoby przemawiać za ich kontynuacją.
Informacje i zastrzeżenia: Niniejszy materiał („Materiał”) ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy - Kodeks cywilny, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna, sprzedaży lub innego rodzaju przeniesienia któregokolwiek instrumentu finansowego. Bank dołożył wszelkich racjonalnych i niezbędnych starań, aby informacje zamieszczone w Materiale były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. Informacje zawarte w Materiale nie mogą być traktowane jako propozycja nabycia którychkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego lub podatkowego ani jako forma świadczenia pomocy prawnej. Prognozy oraz dane zawarte w Materiale nie stanowią zapewnienia uzyskania określonych wyników jakichkolwiek transakcji finansowych ani przyszłych cen którychkolwiek instrumentów finansowych. Materiał nie stanowi badania inwestycyjnego ani publikacji handlowej w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Bank i jego spółki (podmioty) zależne oraz pracownicy tych podmiotów mogą być zainteresowani zawarciem lub być stroną transakcji finansowych, w tym zawartych na instrumentach finansowych, których wynik jest uzależniony od czynników (danych i informacji) wymienionych w Materiałach.
Administratorem danych osobowych jest VeloBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-843) Rondo Ignacego Daszyńskiego 2 C (Bank). Dane kontaktowe Banku: VeloBank S.A., Rondo Ignacego Daszyńskiego 2 C, 00-843 Warszawa, telefon: 664 919 797, formularz: https://www.velobank.pl/kontakt/formularz-kontaktowy. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: iod@velobank.pl. Bank przetwarza dane osobowe w odpowiedzi na zainteresowanie otrzymywaniem raportów analitycznych (art. 6 ust. 1 lit. a RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE). Masz prawo do żądania od Banku dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Masz prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. W razie jakichkolwiek pytań lub sugestii skontaktuj się z nami.