Makroekonomiczne podsumowanie tygodnia 26 lipca 2024 r.
KOMENTARZ RYNKOWY
ZAGRANICA: W USA inwestorzy czekają na dane dotyczące inflacji PCE, które mogą wpłynąć na decyzje Fed o szybszych obniżkach stóp procentowych. Wczorajsza sesja na amerykańskiej giełdzie była naznaczona wyprzedażą, szczególnie w sektorze technologicznym. Dane o PKB z USA wskazują na potencjalne miękkie lądowanie gospodarki w warunkach malejącej inflacji. W Europie, giełdy notowały spadki, reagując na wyniki firm, które odczuwają wpływ wolno rosnącego popytu i procesów dezinflacyjnych. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły, a podobna tendencja była widoczna w przypadku niemieckich Bundów.
POLSKA: Wczorajszy dzień na warszawskim rynku finansowym był naznaczony wyraźnymi spadkami. Główne indeksy giełdowe, w tym WIG20, zanotowały obniżkę o 1,69%, kończąc dzień na poziomie 2401,63 punktów. Krajowa krzywa rentowności pozostała stabilna, a euro zyskało nieco na wartości w stosunku do dolara. Inwestorzy wykazują coraz większe zainteresowanie sektorem technologicznym oraz małymi i średnimi przedsiębiorstwami, które mogą skorzystać na poprawie zarządzania w spółkach Skarbu Państwa oraz potencjalnym uwolnieniu funduszy unijnych. Złoty, po chwilowym osłabieniu do poziomu 4,30 wobec euro, umocnił się do poziomu poniżej 4,29, a także wzmocnił się w stosunku do dolara, przekraczając 3,95.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE TYGODNIA
- PKB w USA zaskoczyło pozytywnie. Odczyt w USA annualizowanego PKB w II kw. jest lepszy niż się spodziewali analitycy. Gospodarka USA urosła o 2,8 proc., gdy oczekiwano 2 proc. wzrostu. Ponadto wstępny rezultat okazał się zdecydowanie lepszy niż w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku, gdy annualizowany wzrost PKB Stanów Zjednoczonych spowolnił do 1,4 proc. (pierwotnie raportowano 1,6%). Nadal są to odczyty słabsze niż w drugiej połowie ubiegłego roku. W II kw. największy wkład do annualizowanej dynamiki amerykańskiego PKB miała konsumpcja prywatna, która wniosła 1,6 pkt. proc. Inwestycje dodały 0,6 pkt. proc., a zmiana zapasów 0,8 pkt. proc. Eksport netto odjął 0,7 pkt. proc., a wydatki publiczne (głównie stanowe) podniosły annualizowany wynik o 0,5 pkt. proc.
- Podaż pieniądza w Polsce rośnie wraz z depozytami i zadłużeniem gospodarstw domowych. Wartość podaży pieniądza M3 wzrosła w czerwcu 2024 r. o 8,4 proc. r/r i o 0,4 proc. m/m, osiągając 2 339,3 mld PLN - poinformował NBP. Wzrost, wyższy niż przewidywane 8,3 proc., co wynika głównie z wzrostów depozytów w efekcie niskiej inflacji oraz wzrostów kredytów dla gospodarstw domowych. Depozyty osób prywatnych wzrosły o 0,6 proc. m/m. W czerwcu obserwowaliśmy wyhamowanie wzrostu kredytów konsumpcyjnych (do 0,4 proc. m/m) i wzrost kredytów mieszkaniowych w PLN o 0,6 proc. m/m (wobec 0,5 proc. m/m w maju). W ujęciu rocznym kredyty konsumenckie wzrosły o 4,6 proc., a mieszkaniowe (PLN) o 8,3 proc.. Gorszą sytuację obserwujemy wśród kredytów dla przedsiębiorstw – one spadły o 0,1 proc. m/m i w ujęciu rocznym spadek o 20,0 proc. r/r.
- Wartość polskiej produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w czerwcu 2024 r. była o 8,9 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2023 r. O ile spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, najlepiej radziła sobie budowa inżynierii lądowej i wodnej (-0,9 proc.), a najgorzej: budynków (-17,9 proc. r/r). W pierwszej połowie 2024 r. produkcja budowlano-montażowa spadła o 8,7 proc. r/r. Odbicie w budownictwie mieszkaniowym może nastąpić w drugiej połowie 2024 r. wraz ze zbliżającą się decyzją NBP o obniżce stóp procentowych oraz wprowadzeniu programu dopłat do kredytów na który może czekać część konsumentów.
- Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła, ale mniej niż oczekiwano. W cenach stałych zwiększyła swoją wartość o 4,4 proc. r/r, a w bieżących o 4,7 proc. r/r. Największy wzrost odnotowano w sektorze motoryzacyjnym (24,3 proc.) i paliw (11 proc.), a spadek w sprzedaży żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (4 proc). Ogólna sprzedaż detaliczna w pierwszym półroczu wzrosła o 4,9 proc. r/r, w porównaniu do spadku o 5,7 proc. w 2023 r. Mimo tego wyniki były niższe od prognoz 5,3 proc. r/r. Ogólna dynamika konsumpcji pozostaje stosunkowo niska, z pogorszonymi nastrojami gospodarstw oraz wzrostem oczekiwań inflacyjnych.
- Program kredytowy ,,Na start” zakładający dopłaty do kredytów mieszkaniowych ma być zaprezentowany w nowej wersji po wakacjach. Resorty finansów oraz funduszy skrytykowały pomysł zaprezentowany w konsultacjach międzyrządowych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Po wcześniejszych deklaracjach Nowej Lewicy, brak poparcia dla tego projektu zapowiedziała w tym tygodniu Polska 2050. Ministerstwo zapowiedziało, że będzie przygotowywać kolejną wersję projektu ustawy, która będzie zawierać więcej mechanizmów ograniczających wpływ programu na wzrost cen nieruchomości oraz zwiększający podaż mieszkań komunalnych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu program ma wejść w życie na początku 2025 roku.
- Polski dług publiczny przyrasta na tle krajów UE. Zgodnie z publikacją Eurostat, na koniec pierwszego kwartału 2024 r. relacja długu publicznego do PKB w UE wyniosła 81,5 proc., w porównaniu z 82,0 proc. na koniec czwartego kwartału 2023 r. 12 państw członkowskich odnotowało wzrost wskaźnika zadłużenia, a 14 spadek. Największe wzrosty wskaźnika odnotowano w Estonii (+6,3 pkt. proc.), Finlandii (+4,2 pkt. proc.) i Polsce (+3,3). Największe spadki odnotowano w Portugalii (-12,0), Grecji (-9,6) i na Cyprze (-6,8). Polski dług publiczny na koniec I kwartału br. wyniósł 51,4 proc. PKB, gdy jeszcze pod koniec roku był na poziomie 49,6 proc. PKB, a w I kw. 2023 r. wynosił 48,1 proc. PKB.. Kolejne miesiące przyniosą dalsze wzrosty tego wskaźnika.
- Wskaźniki PMI w strefie euro spadły w lipcu i osiągnęły najniższy poziom od pięciu miesięcy. Ogólny PMI w eurozonie wyniósł 50,1 (spadek z 50,9), wskaźnik PMI dla usług 51,9 (spadek z 52,8), a wskaźnik PMI dla przemysłu 45,6 (spadek z 45,8). Bliska stagnacji aktywność biznesowa znalazła odzwierciedlenie w słabnącym popycie i wstrzymanych rekrutacjach. Niemcy i Francja radziły sobie gorzej niż cały region, z niemiecką gospodarką w fazie spadkowej, podczas gdy francuską napędzały Igrzyska Olimpijskie, co przyczyniło się do wzrostu PMI po raz pierwszy od trzech miesięcy.
- Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że utrzyma tymczasowy rząd co najmniej do połowy sierpnia, czyli aż do zakończenia Igrzysk Olimpijskich. Pomimo nacisków ze strony lewicowego bloku, Francja wchodzi w najdłuższy okres bez nowego rządu w historii. Nowy Front Ludowy (NFP) wyłonił Lucie Castets, 37-letnia ekonomistkę, jako kandydatkę na premiera, jednak Macron wezwał do szerokiej koalicji i będzie dążył do stworzenia rządu z udziałem swojego ugrupowania. W międzyczasie lewicowa partia La France Insoumise (LFI) zdążyła złożyć propozycję uchylenia reformy emerytalnej, która podniosła wiek emerytalny do 64 lat. Głosowanie nad propozycją odbędzie się najwcześniej we wrześniu.
- W Ameryce przemysł radzi sobie gorzej od usług. PMI dla przemysłu w USA spadł do 49,5 pkt., a dla usług - wzrósł do 56 pkt.. O ile wskaźnik dla usług prześcignął przewidywania (55), a dla przemysłu je spełnił (51,7), ogólny indeks PMI wzrósł w lipcu do 55 z 54,8 w czerwcu. Wskazuje to na zdrowe tempo wzrostu aktywności sektora prywatnego przy umiarkowanej inflacji. Jednak rosnące koszty surowców, transportu i pracy mogą wpłynąć na przyszłe odczyty PMI, prowadząc do wyższych cen sprzedaży lub spadku marż, jeśli firmy będą zmuszone przenieść wyższe koszty na konsumentów. W połączeniu z dobrymi danymi o PKB, toruje to drogę dla Fed do dokonania obniżek stóp procentowych.
- W Polsce stopa bezrobocia w czerwcu najniższa od 1990 roku. Jak wynika z opublikowanych przez GUS danych, wyniosła ona 4,9 proc., w porównaniu do 5 proc. w maju. Wewnątrz kraju najniższa stopa bezrobocia jest w województwie wielkopolskim (2,9 proc.), a najwyższa na Podkarpaciu (8,2 proc.). Chociaż liczba bezrobotnych zarejestrowanych spadła do 762,2 tys. osób, niepokoją dane dotyczące liczby zgłoszonych zwolnień grupowych, która wyniosła 4,3 tys. osób w ubiegłym miesiącu. Interpretując te dane łącznie z wskaźnikami zatrudnienia w firmach 9+, które spadają co miesiąc zamiast sezonowo rosnąć pokazuje to, że wchodzimy w moment w którym demografia ma największy wpływ na rynek pracy.
- Chiny zaskakują obniżkami kluczowych stóp procentowych, aby napędzić gospodarkę, która w II kw. rozwijała się wolniej niż oczekiwano. Ludowy Bank Chin obniżył jednoroczną stopę referencyjną z 3,45 proc. do 3,35 proc. oraz pięcioletnią stopę z 3,95 proc. do 3,85 proc.. Dodatkowo, obniżono stopę pożyczek średnioterminowych o 20 pb. do 2,3 proc., co jest największą obniżką od kwietnia 2020 roku. Działania te mają na celu zachęcenie banków do udzielania bardziej korzystnych kredytów oraz wsparcie aktywności gospodarczej w obliczu kryzysu na rynku nieruchomości, niskiej konsumpcji i wysokiego bezrobocia wśród młodzieży. Dalsze obniżki zapewne będą zsynchronizowane z decyzjami Fed.
- Prezydent USA Joe Biden ogłosił rezygnację z ubiegania się o reelekcję, wskazując Kamalę Harris, dotychczasową wiceprezydentkę, jako swoją następczynię. Nie oznacza to jednak, że została ona oficjalnie kandydatką, ponieważ ostateczna decyzja zapadnie na konwencji Partii Demokratycznej pod koniec sierpnia. Po zamachu na życie kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa sytuacja polityczna w USA stała się czynnikiem ryzyka dla globalnych rynków wspierając korektę oraz przepływ kapitału do bezpiecznych aktywów i podbijając ceny złota do kolejnych maksimów.
Informacje i zastrzeżenia: Niniejszy materiał („Materiał”) ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy - Kodeks cywilny, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna, sprzedaży lub innego rodzaju przeniesienia któregokolwiek instrumentu finansowego. Bank dołożył wszelkich racjonalnych i niezbędnych starań, aby informacje zamieszczone w Materiale były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. Informacje zawarte w Materiale nie mogą być traktowane jako propozycja nabycia którychkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego lub podatkowego ani jako forma świadczenia pomocy prawnej. Prognozy oraz dane zawarte w Materiale nie stanowią zapewnienia uzyskania określonych wyników jakichkolwiek transakcji finansowych ani przyszłych cen którychkolwiek instrumentów finansowych. Materiał nie stanowi badania inwestycyjnego ani publikacji handlowej w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Bank i jego spółki (podmioty) zależne oraz pracownicy tych podmiotów mogą być zainteresowani zawarciem lub być stroną transakcji finansowych, w tym zawartych na instrumentach finansowych, których wynik jest uzależniony od czynników (danych i informacji) wymienionych w Materiałach.
Administratorem danych osobowych jest VeloBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-843) Rondo Ignacego Daszyńskiego 2 C (Bank). Dane kontaktowe Banku: VeloBank S.A., Rondo Ignacego Daszyńskiego 2 C, 00-843 Warszawa, telefon: 664 919 797, formularz: https://www.velobank.pl/kontakt/formularz-kontaktowy. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: iod@velobank.pl. Bank przetwarza dane osobowe w odpowiedzi na zainteresowanie otrzymywaniem raportów analitycznych (art. 6 ust. 1 lit. a RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (pod adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32016R0679). Masz prawo do żądania od Banku dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Masz prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. W razie jakichkolwiek pytań lub sugestii skontaktuj się z nami.