Praktycznie o finansach
Karta kredytowa a kredyt gotówkowy – co warto wybrać?
Karta kredytowa to świetny produkt dla wszystkich, którzy nie lubią zbędnych formalności a cenią sobie szybki dostęp do gotówki. W tym poradniku pokażemy Wam podstawowe różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a kartą.
Dodatkowe pieniądze mogą się przydać w każdym momencie, zazwyczaj, kiedy najmniej się tego spodziewacie. Dlatego dobrze mieć pod ręką sprawdzony bank z niskimi opłatami i ciekawymi promocjami. Co jednak, jeśli do wyboru będzie kredyt gotówkowy i karta kredytowa? Z Waszego punktu widzenia, im więcej opcji, tym lepiej. Warto jednak zastanowić się, co niesie za sobą konkretny wybór.
Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy zna chyba każdy klient banku. Jest to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych, z jakimi się możecie spotkać. Aby go otrzymać należy udać się do banku lub skorzystać z oferty przez internet, zwykle wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu. Kredyt można otrzymać, gdy bank stwierdzi, że macie odpowiednią zdolność kredytową. Taki produkt bankowy zawsze jest płatny, czyli niezależnie od wszelkich promocji, musimy coś bankowi za jego udzielenie zapłacić. Nawet jeśli nie w formie prowizji, to na pewno w formie oprocentowania, czyli marży banku i wskaźnika określonego przez NBP. Przy kredycie bank będzie prosił o dokumenty potwierdzające zatrudnienie czy zaświadczenie od pracodawcy.
… a może karta kredytowa?
Taka karta działa identycznie jak karta debetowa do Waszego konta bankowego. Służy do płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych, internetowych. Można ją podpiąć do popularnych portfeli, służących do płatności mobilnych, takich jak Android Pay czy Apple Pay. Można dzięki niej pobrać pieniądze z bankomatu, trzeba jednak pamiętać, że koszt takiej transakcji może być wysoki.
Gdzie więc tkwi haczyk? Należy zacząć od tego, że karta kredytowa to też pewien rodzaj kredytu udzielonego przez bank. Ma określone w umowie oprocentowanie oraz limit, jaki możecie wykorzystać, czyli de facto kwotę kredytu. Różnica polega między innymi na tym, że kartą możecie realizować płatności bezgotówkowe dowolnie, aż do wykorzystania limitu. Następnie zadłużenie spłacacie w dowolnie wybrany sposób, jednorazowo (tj. całą wykorzystaną kwotę), w częściach (ustaloną z bankiem minimalną ratę, zazwyczaj 5 proc. wykorzystanej kwoty), dowolną kwotę (w dowolnym momencie korzystania z karty, mniejszą lub większą niż minimalna spłata). Wcześniejsza spłata pozwala ponownie korzystać z limitu.
Jeżeli nie przekroczycie określonego w umowie terminu spłaty karty (zazwyczaj są to 53 dni), nie zapłacicie żadnych odsetek ani prowizji. Czas ten liczony jest nie od daty transakcji, ale według okresu rozliczeniowego i zawsze jest ujęty w umowie.
Karta czy kredyt – oto jest pytanie?
Limit na karcie kredytowej jest odnawialny, pod warunkiem, że nie zalegacie ze spłatą. Natomiast kredyt gotówkowy jest jednorazowy. Otrzymujecie pieniądze, a następnie możecie je wydać na konkretny cel lub cele. W umowie, jaką spiszecie z bankiem, będziecie mieli harmonogram spłat takiego zadłużenia w ratach. Raz wzięty kredyt gotówkowy trzeba spłacić, jeśli chcecie kolejny kredyt to trzeba podpisać kolejną umowę. To bezpieczne rozwiązanie, bo pozwala kontrolować zadłużenie.
W przypadku karty jest inaczej. Można zwiększyć limit na karcie w dowolnym momencie, jeśli tylko pozwala na to zdolność kredytowa, można też zmniejszyć przyznany limit, gdy już nie potrzebujemy tak dużej sumy albo zamknąć kartę. Można też posiadać kilka kart w tym samym czasie, zawsze jednak należy pamiętać, by suma limitów na nich nie przewyższała naszej zdolności kredytowej. Oczywiście to też generuje pewne koszty. Oprocentowanie takiego produktu oscyluje zazwyczaj w okolicach maksymalnie możliwego procent. Warto przed podpisaniem umowy popytać o ewentualne promocje, szczególnie te dotyczące limitów i liczby płatności. Za kartę bowiem trzeba płacić miesięczną lub roczną stałą opłatę, chyba, że wykonacie odpowiednią liczbę transakcji. Za każde niespłacenie karty w określonym w umowie czasie są naliczane odsetki. Do tego dochodzi ubezpieczenie karty kredytowej. Ubezpieczenie jest dobrowolne, koszt ubezpieczenia to procent od wykorzystanej kwoty.
Mogłoby się wydawać, że karta kredytowa to dużo lepszy produkt od kredytu. Jednak warto pamiętać, że pieniądze z karty kredytowej wydaje się dosyć „lekką ręką”, korzystając z niej jak z debetówki. To może skutkować sporym zadłużeniem, a w rezultacie koniecznością spłaty wysokich odsetek, a nawet koniecznością spłaty długu na raty, czy zamianie na inną formę, np. kredyt gotówkowy.
Kredyt gotówkowy, dzięki wymogom wynikającym choćby z informacji o zatrudnieniu i zarobkach, może pozwolić Wam na pozyskanie większej ilości gotówki. Łatwiej też przyzwyczaić się do miesięcznej spłaty kredytu w określonej sumie, którą można sobie odłożyć. Karta kredytowa, w rękach zbyt pochopnie wydającego pieniądze klienta, może okazać się sporym kosztem i problemem. Warto też dodać, że karty kredytowe najczęściej oprocentowane są wyżej niż kredyt, a zatem są droższe.
Jeśli potrzebujecie dodatkowej gotówki, znacie swoje możliwości finansowe, a jednocześnie obawiacie się nadmiernych wydatków z tytułu korzystania z karty kredytowej, lepiej zdecydować się na kredyt gotówkowy. A karta? Warto ją mieć i płacić bezpiecznie, np. w internecie, gdy potrzebujecie kupić coś w sklepie on-line, wynająć auto na wakacje, czy zarezerwować lot samolotem, ale nie zawsze opłaca się ją traktować jako substytut kredytu.
Popularne wpisy na blogu:
Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Kiedy warto wziąć pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Kredyt 0% – na czym polega i na co trzeba uważać? Wyjaśniamy
Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?