Praktycznie o finansach
Jak korzystać z kredytu odnawialnego?
Co to jest limit odnawialny?
Kredyt odnawialny to produkt finansowy, który zawsze jest związany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym klienta. To oznacza, że aby z niego skorzystać, musisz mieć konto w danym banku. To właśnie na nim zostanie ustanowiony limit kredytowy. Są to dodatkowe środki, które powiększają twoje saldo. Możesz z nich dowolnie korzystać, ale potem oczywiście musisz je oddać.
Umowa kredytu odnawialnego zawierana jest zwykle na 12 miesięcy z możliwością jej przedłużenia na kolejny okres. Z pozyskanych środków można korzystać w razie potrzeby. W ciągu tych 12 miesięcy nie ma konieczności podpisywania kolejnych umów czy ponownego badania zdolności kredytowej.
Kredyt odnawialny – jak działa?
Kredyt odnawialny polega na przyznaniu przez bank określonego limitu na koncie klienta. Pieniądze pożyczone od banku są wykorzystywane dopiero w momencie braku własnych środków na koncie. To znaczy, że możesz korzystać ze swojego rachunku, tak jak dotychczas, ale masz do dyspozycji większą sumę pieniędzy. Z kolei każda wpłata na konto w pierwszej kolejności powoduje spłatę długu, a dostępny limit odnawia się do wysokości przyznanej kwoty. Odsetki są naliczane od faktycznie wykorzystanej sumy kredytu do momentu jego spłaty.
Kredyt odnawialny jest bardzo wygodną opcją, ale wymaga nieco dyscypliny. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że stan twojego konta nie obejmuje wyłącznie twoich własnych środków, ale także te, które udostępnia ci bank. Jeśli je wykorzystasz, musisz je zwrócić.
Ważne! Kredyt odnawialny nie jest rozwiązaniem dla osób, które borykają się z trudnościami finansowymi.
Jak bezpiecznie korzystać z kredytu odnawialnego?
Jak wspomniano, kredyt odnawialny wymaga rozsądnego podejścia, które jest związane przede wszystkim ze spłatą limitu przyznanego przez bank. Cały czas trzeba mieć na uwadze, że pożyczone środki trzeba będzie spłacić, a najlepiej robić to regularnie.
Jak skorzystać z limitu odnawialnego?
- Kredyt odnawialny to produkt powiązany z rachunkiem bankowym. Wniosek najłatwiej złożyć zatem w banku, który prowadzi twoje konto osobiste.
- Aby uruchomić limit odnawialny trzeba mieć określoną zdolność kredytową. Bank zbada ją podczas rozpatrywania wniosku o kredyt.
- Bank nie wskazuje terminów spłaty wykorzystanego kredytu odnawialnego. Limit dostępny jest przez cały okres umowy, czyli na przykład przez 12 miesięcy z możliwością przedłużenia. Pamiętaj jednak, aby na koniec trwania umowy spłacić całość zobowiązania. Niespłacony kredyt odnawialny jest traktowany tak samo, jak na przykład niespłacony kredyt gotówkowy.
- Dodatkowe pieniądze możesz wykorzystywać dowolnie. Możesz płacić nimi przez Internet, za pomocą karty w sklepach stacjonarnych, a także wypłacić gotówkę z bankomatu.
- Umowę kredytu odnawialnego możesz wypowiedzieć w każdej chwili bez dodatkowych opłat. Gwarantują ci to przepisy prawa.
Sprawdź, jak spłacić kredyt odnawialny i jak go zamknąć, gdy nie jest ci już potrzebny.
Jak spłacić kredyt odnawialny?
Spłata limitu odnawialnego jest bardzo prosta, ponieważ każda wpłata na konto, a przykład wpłynięcie pensji, automatycznie powoduje zmniejszenie kredytu lub jego całkowitą spłatę.
Nie musisz zatem przejmować się koniecznością regulowania rat kredytu w określonych terminach, tak jak w przypadku kredytu gotówkowego lub innego nieodnawialnego. Powinieneś zadbać jedynie o to, aby na koniec trwania umowy na twoim koncie znajdowała się kwota, która pokryje całość zobowiązania.
Jak zamknąć limit odnawialny?
Może się okazać, że nie potrzebujesz już kredytu odnawialnego lub z jakichś przyczyn taka forma finansowania ci nie odpowiada. Jak pozbyć się limitu?
Zgodnie z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim (art. 42 ust. 1), masz prawo w każdym czasie i bez ponoszenia dodatkowych opłat wypowiedzieć umowę o kredyt odnawialny. Strony mogą dodatkowo określić termin wypowiedzenia umowy, ale nigdy nie może być on dłuższy niż jeden miesiąc.
Jak widać, zrezygnowanie z limitu odnawialnego nie jest skomplikowane, a co najważniejsze masz zawsze do tego prawo. Nie musisz się więc obawiać, że umowa zwiąże cię z bankiem na długie lata bez możliwości odstąpienia od umowy.
Sam sposób rezygnacji z kredytu odnawialnego zależy od polityki danego banku. Dyspozycję zamknięcia limitu zawsze można złożyć osobiście w placówce banku. Zwykle można to zrobić także telefonicznie lub przez Internet. Do złożenia wypowiedzenia w większości banków będziesz potrzebować:
- numeru umowy,
- daty jej zawarcia,
- danych osobowych kredytobiorcy.
Pamiętaj, że gdy składasz wypowiedzenie umowy kredytowej, wysokość środków na rachunku bankowym powinna wystarczyć na spłatę całego zobowiązania oraz na pokrycie ewentualnych odsetek.
Popularne wpisy na blogu:
Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Kiedy warto wziąć pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Kredyt 0% – na czym polega i na co trzeba uważać? Wyjaśniamy
Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?