Czy pandemia wpłynęła na decyzje kredytowe banków?

Czy pandemia wpłynęła na decyzje kredytowe banków?

Mimo że wybuch pandemii nie doprowadził do całkowitego zamknięcia banków, instytucje te mocno odczuły skutki lockdownu. W 2020 roku o około 30% spadła sprzedaż kredytów w porównaniu z 2019 rokiem. Czy wpływ na tak słaby wynik miały restrykcje wprowadzone przez banki? Dowiedz się więcej i sprawdź, jakie masz szanse na zaciągnięcie kredytu gotówkowego.

Mniejsza liczba udzielonych kredytów to fakt, który rodzi w głowach kredytobiorców wiele pytań. Czy wynika to z restrykcyjnego podejścia banków do udzielania finansowania? A może jest wynikiem gorszej sytuacji materialnej osób korzystających z kredytów?

Pierwsza fala pandemii a sprzedaż kredytów

Nie da się ukryć, że wraz z pierwszą falą pandemii banki wprowadziły spore obostrzenia związane z udzielaniem finansowania. Kredyty – każdego typu – stały się mniej dostępne. Każdy potencjalny kredytobiorca był wnikliwiej weryfikowany, po to, aby uniknąć sytuacji, w której przestanie on spłacać raty z powodu problemów finansowych. Ponadto niektóre instytucje nieco ostrożniej podchodziły także do osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Warto jednak podkreślić, że sami kredytobiorcy byli mniej zainteresowani wsparciem finansowym. Widmo zwolnień spowodowało, że rezygnowali z kredytów gotówkowych, limitów w rachunku czy kart kredytowych z obawy przed trudnościami w spłacie. Nie chcieli bowiem wpaść w spiralę zadłużenia, gdyby doszło do utraty pracy.

Można więc powiedzieć, że w okresie pierwszej fali pandemii – gdy jeszcze nie było do końca wiadomo, jak to wszystko się rozwinie – banki faktycznie ograniczyły wydawanie pozytywnych decyzji kredytowych. Otrzymywali je wyłącznie ci kredytobiorcy, którzy mieli pewną sytuację finansową.

Jak wygląda zainteresowanie kredytami gotówkowymi obecnie?

W kolejnych falach pandemii restrykcje wprowadzone przez banki znacząco złagodniały. Obecnie każdy, kto spełnia podstawowe kryteria, ma szansę na uzyskanie finansowania. Świadczą o tym wyniki sprzedażowe – jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w kwietniu 2021 roku banki i SKOK-i udzieliły aż 97,4% więcej kredytów gotówkowych (w ujęciu liczbowym) w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku.

Co więcej, dostępne są oferty na atrakcyjnych warunkach – przykładem może być Kredyt gotówkowy z RRSO 7,4% (kalkulacja dokonana na dzień 28.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie)

  • chcą pozyskać gotówkę na dowolny cel – nawet do 200 000 zł,
  • uzyskują dochód z tytułu umowy o pracę lub umowy zlecenie / o dzieło, nie miały relacji kredytowej z Bankiem w ostatnich 6 miesiącach, mają wyrażone lub wyrażą zgody marketingowe (w tym na sms, e-mail i telefon)
  • wykazują odpowiednią zdolność kredytową – adekwatną do wnioskowanej kwoty,
  • mogą poszczycić się dobrą historią kredytową – w przeszłości nie miały problemów z dotrzymaniem terminów spłaty rat.

Na korzyść kredytów bankowych przemawia również fakt, że są one po prostu tańsze. Ma to związek z rekordowo niskimi stopami procentowymi.

O tym pamiętaj przy zaciąganiu kredytu bankowego

Jeżeli chcesz zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu gotówkowego albo po prostu zależy ci na terminowej spłacie zobowiązania, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Kieruj się poniższymi wskazówkami, a rzetelnie wywiążesz się z zaciągniętego kredytu – niezależnie od sytuacji materialnej.

  • Ubiegaj się o kwotę, jakiej faktycznie potrzebujesz

Potrzebujesz kredytu gotówkowego, który pozwoli na sfinansowanie wakacyjnego wyjazdu? A może musisz kupić nową lodówkę lub inny sprzęt AGD? Dokładnie oblicz, ile pieniędzy będziesz potrzebować i wnioskuj o taką kwotę. Nie daj się namówić na większy kredyt – nawet wtedy, jeśli wykazujesz odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

  • Oszacuj, czy rata kredytu nie obciąży nadmiernie budżetu

Od zdolności kredytowej zależy to, czy bank wyda pozytywną decyzję kredytową. Jeśli – według twoich szacunków – nie masz dużych szans na kredyt, zmniejsz wysokość miesięcznej raty. Rozłóż finansowanie na dłuższy okres, dzięki czemu rata będzie niższa – to przełoży się na większą zdolność kredytową.

  • Poznaj całkowity koszt finansowania

Nie sugeruj się wyłącznie wysokością oprocentowania, ponieważ nie tylko odsetki decydują o całkowitej sumie do spłaty. Znaczenie mają także tzw. koszty pozaodsetkowe, np. prowizja, ubezpieczenie. Dlatego warto zainteresować się rzeczywistą roczną stopą oprocentowania (RRSO) – im niższa, tym z reguły tańszy kredyt.

  • Porównuj oferty kredytowe

Jeśli zależy ci na uzyskaniu kredytu gotówkowego, nie ograniczaj się do wyboru przypadkowej oferty. Warto porównać kilka opcji – po to, aby wybrać tę najlepiej wpisującą się w oczekiwania.

Pamiętaj, że kredyty różnią się nie tylko oprocentowaniem, ale i innymi parametrami. Banki też różnie podchodzą do weryfikacji kredytobiorców, dlatego dobrze jest sprawdzić swoje szanse na finansowanie w kilku instytucjach.

Rynek kredytów bankowych wydaje się odradzać. Banki mniej restrykcyjnie podchodzą do swoich klientów, a i kredytobiorcy coraz odważniej zaczynają zaciągać zobowiązania. Najważniejsze jest jednak dokładne oszacowanie swojej sytuacji materialnej, dzięki czemu żaden kredyt bankowy nie będzie nadmiernie ciążył na domowym budżecie.

Popularne wpisy na blogu:

Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Kiedy warto wziąć pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Kredyt 0% – na czym polega i na co trzeba uważać? Wyjaśniamy
Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?

21.03.2025 | VeloBank | 9 minut czytania
Przelewy online stały się codziennym narzędziem zarządzania finansami, ale czy wiesz, jak zminimalizować ryzyko związane z bezpieczeństwem Twoich transakcji? Każde kliknięcie, choć wydaje się błahe, niesie za sobą poważne konsekwencje, jeśli nie zostanie wykonane prawidłowo. W tym poradniku znajdziesz kluczowe zasady, które pomogą Ci chronić swoje dane i środki finansowe podczas wykonywania przelewów. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, aby każda transakcja była nie tylko szybka, ale przede wszystkim bezpieczna. Zapraszamy do lektury, która zmieni Twoje podejście do bankowości elektronicznej!

Najnowsze wpisy