Uważaj na oszustów telefonicznych!
Przypominamy o wciąż popularnej metodzie wyłudzeń, która polega na dzwonieniu przez oszustów do klientów banków. Oszuści nakłaniają do przekazania danych do logowania lub wprost do przelania pieniędzy na wskazane przez nich konto.
Jak przebiega oszustwo?
Scenariusze wyłudzeń stale się zmieniają, ale można rozpoznać cechy charakterystyczne, które występują zawsze:
1. Kontakt telefoniczny z klientem
Oszust zadzwoni do Ciebie i będzie chciał Cię przestraszyć. Powie, że ktoś wziął na Twoje dane pożyczkę albo zlecił przelew z Twojego konta. Często taki kontakt telefoniczny rozłożony jest na kilka połączeń, w których kolejni oszuści podają się za różne osoby:
- przedstawiciela firmy udzielającej tzw. „chwilówki” – gdzie rzekomo wzięto kredyt na Ciebie,
- przedstawiciela Twojego banku,
- reprezentanta organów ściągania – policji, prokuratury.
2. Zyskanie zaufania
Oszuści mają sprawdzone sposoby na to, aby przekonać Cię, że ich kłamstwa są prawdą. W tym celu:
- posługują się wiedzą o Twoich danych– często są to informacje, które im przekazujesz we wcześniejszych rozmowach (np. wiedza o tym, w którym banku masz konto) albo o posiadanych przez Ciebie produktach. Dane te są odczytywane z ekranu Twojego telefonu po tym, jak dasz oszustom dostęp do tzw. zdalnego pulpitu,
- przed rozmową wysyłają SMS-y podszywające się np. pod firmy pożyczkowe lub pod bank, z których wynika że wzięto kredyt na Ciebie,
- proponują podczas trwania rozmowy, aby połączyć się z policją wciskając na klawiaturze np. *997 – w ten sposób nie kończysz połączenia z oszustem i drugi oszust po prostu przejmuje słuchawkę i przedstawia się jako policjant,
- starają się być bardzo mili, pomocni i szczegółowo poinformują Cię, jakie środki bezpieczeństwa należy stosować, aby nie paść ofiarą oszustów,
- mogą wskazywać, że dzwonią z numeru naszej infolinii (stosują tzw. spoofing, czyli podszywanie się pod wybrany numer telefonu).
Wszystko to ma na celu zyskanie Twojego zaufania i przekonanie Cię, że musisz współpracować z rozmówcą, ponieważ jesteś w sytuacji zagrożenia a Twój rozmówca chce Ci pomóc.
3. Oczekiwania, których bank albo przedstawiciele organów ścigania nigdy nie mają
Kiedy oszustom uda się odpowiednio Ciebie wystraszyć i nabierzesz zaufania do rozmówcy, oszuści przejdą do właściwego celu rozmowy – wyłudzenia od Ciebie danych do logowania w bankowości albo wprost nakłonienie Cię do przelania im pieniędzy.
Mają na to kilka sprawdzonych sposobów:
- nakłonią Cię do zainstalowania specjalnego oprogramowania, które rzekomo przeskanuje Twoje urządzenie i usunie wirusy. Aplikacja, którą polecają zainstalować (AnyDesk, TeamViewer), pozwala śledzić ekran Twojego telefonu/komputera i przejmować nad nim kontrolę. W tym samym celu mogą połączyć się z Tobą przez popularny komunikator WhatsApp, który ma również funkcję śledzenia ekranu,
- przekonają Cię, że aby chronić Twoje środki musisz przelać je na specjalne konto, które wskażą,
- poproszą Cię o podanie Twojego loginu, hasła i autoryzowanie przelewów, które będą zlecać z Twojego konta,
Pomyślisz może, że to niemożliwe. Przecież wszyscy wiedzą, że nie można aż tak zaufać komuś, kogo się zna tylko z rozmowy telefonicznej. Niestety, oszuści wiedzą jak manipulować ludźmi. Stosują sprytne metody socjotechniczne, działają na emocjach, strachu, wywołują silną presję czasu i potrafią w ten sposób omamić nawet ostrożne i rozsądne osoby.
Dlatego przestrzegamy:
1. Nigdy nie instaluj żadnych aplikacji w trakcie rozmowy telefonicznej ani nie udostępniaj swojego ekranu w komunikatorach.
Nasz pracownik nigdy nie poprosi Cię o instalację żadnego oprogramowania. Jeśli ktoś do Ciebie dzwoni i przekonuje Cię do uruchamiania aplikacji, których nie znasz, to prawdopodobnie chce Cię oszukać. Przerwij rozmowę i zadzwoń do nas.
Pamiętaj: jeśli udostępniasz komuś ekran swojego telefonu/komputera i jednocześnie logujesz się do bankowości elektronicznej, to udostępniasz osobie nieupoważnionej możliwość zarządzania Twoim kontem i zaciągania kredytów na Twoje nazwisko!
2. Nie podawaj nikomu, w tym także pracownikowi banku:
- loginu i hasła do bankowości internetowej,
- pełnych numerów kart płatniczych i kodów CVV.
Nasz pracownik nigdy Cię o te dane nie poprosi!
3. Loguj się do konta wyłącznie na naszej stronie internetowej.
Korzystaj z przycisku „Zaloguj” na stronie velobank.pl. Nigdy nie używaj do logowania linków, które otrzymujesz w wiadomościach mejlowych, SMS-ach lub przez komunikatory internetowe.
4. Uważnie czytaj treść SMS-ów, które od nas otrzymujesz i NIKOMU ich nie udostępniaj.
Każdy SMS z kodem autoryzacyjnym zawiera dokładną informację o tym, czego dotyczy autoryzacja. Jeśli treść SMS-a nie zgadza się z Twoją dyspozycją, nie potwierdzaj dyspozycji kodem SMS.
Jeśli w trakcie rozmowy z pracownikiem banku masz jakiekolwiek wątpliwości, rozłącz się i jak najszybciej skontaktuj się z naszą infolinią pod numerem +48 664 919 797.
Opłata za połączenie jest zgodna z taryfą Twojego operatora.