Bezpieczne zakupy w Internecie

08.05.2018

Drodzy Klienci,

ostatnio, coraz częściej pojawiają się próby wyłudzenia danych (phishing) oraz kradzieży środków w trakcie dokonywania zakupów w Internecie.

 

Przypominamy o podstawowych zasadach dotyczących bezpiecznych zakupów w Internecie.

  1. Kupuj za pośrednictwem uznanych internetowych serwisów zakupowych tzn. takich, które działają od dłuższego czasu i cieszą się dobrą opinią kupujących.
  2. Jeśli robisz zakupy na danym portalu pierwszy raz, wybierz raczej opcję zapłaty przy odbiorze.
  3. Unikaj płacenia za towar lub usługę kartą płatniczą bezpośrednio na stronie internetowej sklepu.
  4. Uważaj na fałszywe strony do płatności, zawsze weryfikuj adres i certyfikat.
  5. Nigdy nie loguj się do Bankowości, nie dokonuj płatności i nie podawaj swoich poufnych danych na stronach, korzystając z linków wysyłanych przez nieznane osoby.

 

Poniżej przedstawiamy najczęściej wykorzystywane metody oszustw:

  1. Fałszywe strony sklepów internetowych

    Aby nie dać się oszukać radzimy każdorazowo zweryfikować:

    • opcję dostawy i zapłaty, jeśli nie ma opcji płatności przy odbiorze lub jest „chwilowo niedostępna” należy zachować ostrożność,
    • datę uruchomienia sklepu internetowego tj. daty zarejestrowania domeny sklepu,
    • opinie Klientów na temat danego sprzedawcy internetowego,
    • certyfikat htpps – powinien być wystawiony na firmę, nie na domenę.
  2. Fałszywe strony do wykonywania płatności w Internecie, często adres domeny różni się od prawdziwego jedną literą   „dotpey”zamiast „dotpay”
    • nie należy korzystać z linków do stron z płatnościami, wysyłanych poprzez serwisy społecznościowe, e-mail czy wiadomości na serwisach aukcyjnych. Linki te mogą prowadzić do fałszywych stron z płatnościami o wyglądzie identycznym z prawdziwymi.
  3. Fałszywe strony popularnych portali aukcyjnych, często adres domeny różni się od prawdziwego jedną literą np. „alegro” zamiast „allegro”
    • należy samodzielnie wejść na stronę portalu aukcyjnego i odszukać samodzielnie przedmiot naszego zainteresowania, linki przesyłane za pomocą serwisów aukcyjnych, komunikatorów społecznościowych czy e-mail mogą prowadzić do fałszywych stron.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi dokonywania bezpiecznych zakupów w Internecie, który znajduje się na stronie Związku Banków Polskich oraz do zasad bezpiecznego bankowania zawartych na stronie VeloBanku.