Praktycznie o finansach
Czy bank sprawdza dane, jakie podajemy w formularzu kredytowym i jak to robi?
Formularz kredytowy zawiera sporo rubryk, które trzeba wypełnić. Przede wszystkim należy podać dane osobowe, informacje o zatrudnieniu, często też trzeba dołączyć różne zaświadczenia. Te wszystkie informacje mają duże znaczenie dla banku, dlatego jego pracownicy będą je z pewnością weryfikować.
Każdy nowy klient, przychodząc do banku po kredyt lub składając wniosek poprzez aplikację mobilną czy stronę www, musi wiedzieć, że podane przez niego informacje będą sprawdzane. Aby dokonać tego typu weryfikacji, bank potrzebuje naszych danych osobowych. Są to podstawowe informacje, które pozwalają ocenić bankowi wiarygodność klienta oraz jego możliwości finansowe. Podstawowe dane potrzebne do weryfikacji zdolności kredytowej to: wiek, stan cywilny, wykształcenie, forma zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia, a także wydatki i zobowiązania cykliczne, jakie ponosi przyszły kredytobiorca (także te związane z utrzymaniem siebie i rodziny).
O jakie dokumenty może poprosić bank, by zweryfikować dane kredytobiorcy?
Aby potwierdzić swoje dane, należy okazać dowód osobisty lub paszport. Niektóre banki proszą również o złożenie oświadczenia dotyczącego zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzenia. Tego typu dokument może zostać zweryfikowany przez pracowników banku, którzy mogą zadzwonić do działu kadr kredytobiorcy. Jednak pracodawca może odmówić podania takich informacji, bo jest zobowiązany do ochrony danych pracownika. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zaświadczenie o wynagrodzeniu i zatrudnieniu. Ten dokument jest bowiem wydawany przez pracodawcę na wniosek pracownika (a więc za jego zgodą) i teoretycznie nie trzeba go weryfikować. Jeśli jednak proces przyznania kredytu się przedłuża, bank może skontaktować się z pracodawcą i sprawdzić, czy coś się zmieniło w sytuacji przyszłego kredytobiorcy. Bank może również poprosić o wyciąg z konta osobistego, na które wpływa wynagrodzenie klienta, lub o pokazanie formularza PIT-11 za poprzedni rok (w przypadku umowy o pracę).
Dlaczego warto być szczerym wypełniając formularz kredytowy?
Ubiegając się o kredyt, warto szczerze przedstawić swoją sytuację finansową. Podanie nieprawdy w oświadczeniu skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi. Dość powiedzieć, że tego typu „pomyłkę” można traktować jako próbę wyłudzenia pożyczki poprzez podanie nieprawdziwych danych, co podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Niektóre osoby celowo zaniżają swoje miesięczne wydatki, wiedząc że bank nie ma możliwości zweryfikowania tych danych (np. nie wymaga przynoszenia zaświadczeń z administracji czy wspólnoty mieszkaniowej). Są rodziny, które wydają miesięcznie 2000-3000 złotych, są takie które wydają 10 000 zł. Koszty wynajmu, czy czynszu za mieszkanie, też mogą być zróżnicowane. Jednak algorytmy bankowe radzą sobie z tym całkiem nieźle, korzystając z pewnego uśrednienia wydatków Polaków.
O wiele istotniejsze dla banku są informacje z Biura Informacji Kredytowej. To tam bank sprawdzi, jakie mamy zobowiązania kredytowe oraz czy nie mamy problemów z ich spłatą. Te dane, wraz z informacją o zatrudnieniu oraz wysokości wynagrodzenia, decydują o ewentualnym przyznaniu kredytu oraz o jego wysokości.
W przypadku niewielkich kwot kredytu banki czy inne instytucje finansowe mogą pożyczyć pieniądze wyłącznie na podstawie dowodu osobistego i oświadczeń. Wypełniając formularz kredytowy, warto jednak szczerze i zgodnie z prawdą opisać swoją sytuację finansową. Bank może przymknąć oko na drobne nieścisłości, jednak poważniejsze błędy mogą przyczynić się do odrzucenia wniosku kredytowego.
Warto pamiętać, że im więcej wniosków złożymy do różnych banków, to tym trudniej będzie nam uzyskać kredyt. Natomiast kłamstwo czy próba wprowadzenia w błąd pracownika banku, może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, a także może utrudnić uzyskanie kredytu w przyszłości.
Popularne wpisy na blogu:
Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?