5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie

5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie

Chcesz zacząć oszczędzać? Jednak wydaje Ci się, że nie dysponujesz wolnymi środkami, które można byłoby przeznaczyć na ten cel. Czy jest tak faktycznie? Poznaj sprawdzone sposoby pozwalające na ograniczenie wydatków w domowym budżecie. Dzięki temu zaczniesz oszczędzać.

Wolne środki finansowe przydają się zawsze – niezależnie od tego, na co zamierzasz je przeznaczyć. Zgromadzone na przykład na koncie oszczędnościowym, będą pracować na Twój zysk, z miesiąca na miesiąc będą powiększać się o wypracowane odsetki. Warto więc zadbać o ograniczenie niepotrzebnych wydatków. Jak to zrobić?

Sposoby na ograniczenie wydatków


W ograniczaniu wydatków wcale nie chodzi o odmawianie sobie przyjemności. Istotą tego działania jest m.in. zrezygnowanie z tego, co tak naprawdę nie jest nam potrzebne i generuje zbędne koszty.

1. Rób zakupy spożywcze wyłącznie z przygotowaną listą


Jeżeli zakupy robisz „z pamięci”, istnieje spore prawdopodobieństwo, że do Twojego koszyka trafi zbyt dużo produktów spożywczych. Jeśli będą miały one długą datę ważności, takie działanie będzie jeszcze do zaakceptowania. Inaczej jest w przypadku produktów o krótkim terminie spożycia – jeśli nie zdążysz ich zjeść, to zmarnujesz nie tylko jedzenie, ale i pieniądze.

Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, do sklepu zawsze zabieraj przygotowaną wcześniej listę zakupów. Kiedy znajdą się na niej wyłącznie niezbędne produkty, masz szansę sporo zaoszczędzić.

2. Nie kupuj pod wpływem chwili


Kupowanie pod wpływem chwili wcale nie dotyczy wyłącznie produktów spożywczych. Ile razy zdarzyło Ci się coś kupić spontanicznie? Okazuje się, że takie sytuacje zdarzają się często i pochłaniają sporo domowego budżetu.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, zadaj sobie pytanie, czy faktycznie jest Ci on potrzebny? Kiedy i jak często będziesz z niego korzystać? Zanim pójdziesz z tym produktem do kasy czy złożysz zamówienie przez Internet, odczekaj przynajmniej jeden dzień. Jeżeli po tym czasie zmienisz zdanie, zrezygnuj z jego zakupu.

3. Zrezygnuj z niewykorzystywanych abonamentów


Masz wykupiony karnet na siłownię lub do klubu fitness, ale z niego nie korzystasz? Opłacasz dostęp do usługi subskrypcji audiobooków, muzyki, podcastów czy serwisów VOD? Zastanów się, czy i jak często z nich korzystasz. Być może z którejś usługi możesz zrezygnować, aby ograniczyć wydatki. Dzięki temu Twój domowy budżet może powiększyć się o co najmniej kilkanaście złotych miesięcznie.

4. Szukaj promocji i korzystaj ze zniżek


Nawet jeśli nie jesteś tzw. łowcą okazji, warto szukać promocji i korzystać z różnego rodzaju zniżek. Sprawdzaj, w którym sklepie są aktualnie promocje, w które dni możesz skorzystać z tańszych biletów do kina itp. Dowiedz się, czy karta stałego klienta uprawnia do zniżek. Dołącz do programów lojalnościowych, aby otrzymywać dodatkowe zniżki na zakupy. Dzięki temu – małymi krokami – uda Ci się ograniczyć wydatki i sporo zaoszczędzić.

5. Połącz kilka zobowiązań kredytowych w jedno – tańsze


Spłacasz kilka kredytów gotówkowych, limit na karcie kredytowej, sprzęt zakupiony na raty lub zadłużenie w ramach limitu w rachunku? Wszystkie te zobowiązania możesz połączyć w jedno – ze znacznie niższą ratą. Taką możliwość daje kredyt konsolidacyjny RRSO 13,2%.

Istotą tego rodzaju finansowania jest zamiana wszystkich czynnych zobowiązań kredytowych zaciągniętych w różnych bankach w jedno – z dogodnym terminem płatności i optymalną wysokością miesięcznej raty. Jest to możliwe nie tylko na skutek korzystniejszego oprocentowania, ale i wydłużenia okresu spłaty.

W praktyce jest to zaciągnięcie kredytu, który pozwala na uregulowanie pozostałych do spłaty zobowiązań, czyli zamknięcie ich w innych bankach. Na korzyść tego rozwiązania przemawia nie tylko obniżenie kwoty raty, ale również ujednolicenie daty spłaty. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o dotrzymywaniu różnych terminów. Na termin spłaty wybierz dzień miesiąca, w którym posiadasz środki na koncie (np. dzień lub dwa po terminie wpływu wynagrodzenia). Takie podejście pozwoli zmniejszyć ryzyko opóźnień w płatności. 

Jak wybrać dopasowany kredyt konsolidacyjny? Warto zwrócić uwagę na kilka najbardziej istotnych kwestii, takich jak:

  • maksymalna kwota kredytu – to ważne w kontekście Twojego zadłużenia w innych instytucjach finansowych;
  • okres kredytowania – pozwala na ustalenie optymalnej wysokości raty, np. poprzez wydłużenie czasu spłaty;
  • możliwość wyboru dnia spłaty raty – dzięki temu będziesz mieć pewność, że posiadasz na koncie pieniądze przeznaczone na uregulowanie zobowiązania;
  • opcja otrzymania dodatkowej gotówki – taka opcja pozwala na dobranie środków na dowolny cel;
  • koszty finansowania – im tańszy kredyt, tym więcej pieniędzy zostaje w Twoim budżecie.

To zaledwie kilka pomysłów, które pozwalają na odciążenie domowego budżetu. Niech zainspirują Cię i zachęcą do ograniczania wydatków – zwłaszcza tych, które są niepotrzebne.

Nota prawna

Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Popularne wpisy na blogu:

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Co trzeba wiedzieć?
Czym się kierować w wyborze kredytu mieszkaniowego?
Kredyt samochodowy. Co trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie i jak oszczędzać w trudnych czasach?
5 sposobów na ograniczenie wydatków w domowym budżecie
Przeniesienie konta osobistego do innego banku. Jak to zrobić?
Jak kontrolować codzienne wydatki?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?

29.03.2024 | VeloBank | 5 minut czytania
Planujesz zakup samochodu? Decyzję o wyborze konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Oferta jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się na nowe auto z salonu, pojazd kilkuletni wciąż „wyglądający jak nowy” lub starszy samochód, którego zaletą jest niższa cena. Co wybrać? Jakie czynniki uwzględnić? A przede wszystkim – jak sfinansować taką inwestycję? Sprawdź!

Najnowsze wpisy