Praktycznie o finansach
Kredyt na wyprawkę szkolną. Warto skorzystać! (gdy pomoc od państwa nie wystarcza)
Nadchodzi rok szkolny. To czas, który wielu rodzicom kojarzy się z nadmiernymi wydatkami. Kończące się wakacje zostawiły pokaźne dziury w budżecie, a już nowe wydatki czekają na horyzoncie. Kredyt gotówkowy może polepszyć tę sytuację, ale warto wybrać odpowiednią ofertę.
Dwa miesiące wakacji mijają bardzo szybko. Wiedzą o tym wszystkie dzieci w wieku szkolnym. Koniec wakacji to trudny czas nie tylko dzieci, które muszą wrócić do szkolnych ław, ale również dla ich rodziców. We wrześniu czekają ich bardzo duże wydatki. Po pierwsze, sama wyprawka szkolna, czyli podręczniki i zeszyty ćwiczeń z kilkunastu przedmiotów szkolnych. Ponadto zeszyty, przybory biurowe, materiały eksploatacyjne. Nie mówiąc już o nowym komputerze czy drukarce, a także zajęciach dodatkowych, opłatach związanych z komitetem rodzicielskim, ubezpieczeniem szkolnym etc. Te koszty często trzeba mnożyć, jeśli do szkoły wybiera się nie jedno a kilkoro dzieci.
Wyprawka szkolna – ile to kosztuje?
Przejdźmy do kosztów. Na samą wyprawkę szkolną według CBOS w 2018 roku trzeba było wydać ponad 1080 złotych. Na jedno dziecko. Tymczasem zarówno według Eurostatu, jak i również szacunków ekspertów finansowych, ceny w 2020 roku w Polsce wzrosną dwukrotnie wobec danych sprzed dwóch lat. To oznacza, że nawet 1100 złotych może nie wystarczyć na wyposażenia „młodego naukowca”. Dodatkowo warto przypomnieć, że sama wyprawka nie uwzględnia kosztów nowych ubrań do szkoły, z których dzieci wyrastają nawet w ciągu kilku miesięcy. Tylko rodzice są świadomi, jak duże koszty trzeba ponieść, aby odpowiednio wyekwipować i przygotować dzieci do całorocznej nauki. Oczywiście to nie koniec, bo przed rodzicami wizja potężnych wydatków na dojazdy, wyżywienie czy korepetycje czy zajęcia dodatkowe.
Jak sfinansować potrzeby szkolne dzieci?
Na szczęście część tych kosztów pokrywa w Polsce państwo. W nadchodzącym roku szkolnym 2020/2021 koszty podręczników pokryte zostaną z budżetu państwa. Niestety nie wszystkie dzieci, na darmowy podręcznik mogą liczyć uczniowie klas I, IV i VII. Natomiast darmowe materiały ćwiczeniowe będą dostępne dla dzieci ze wszystkich klas podstawówki. Warto dodać, że do wszystkich przedmiotów nieobowiązkowych książki będą musieli kupić również rodzice. Na szczęście mogą oni liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci tzw. 300 plus, czyli świadczenia Dobry Start, które sfinansuje część szkolnej wyprawki.
Na koniec pozostaje wspomnieć rodzicom, że świadczenie rodzinne 500 plus również może być niejako wsparciem w tych trudnych dla portfela tygodniach. Łatwo jednak policzyć, że zarówno koszty związane z wyprawieniem dziecka do szkoły, jak i jego dalszym nauczaniem mogą przyprawić o zawrót głowy. Nie wszystko da się kupić za 500 plus, tak jak i 300 złotych nie starczy na wszystkie podręczniki. Tym bardziej, że ostanie miesiące wskazują na coraz wyższa inflację w Polsce, a co za tym idzie wzrastające ceny podstawowych produktów.
W tym przypadku warto zwrócić uwagę na ofertę kredytową banków. W szczególności, jeśli są to oferty atrakcyjne pod kątem marż oraz prowizji. Kredyt gotówkowy wzięty w banku, prowizja za udzielenie kredytu jest niska, jest z pewnością korzystniejszy niż inne tego typu produkty. Aby z niej skorzystać, wystarczy posiadać dochód z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie/o dzieło i wyrazić zgody marketingowe. Nie można mieć również kredytu w tym banku przez ostatnie sześć miesięcy i trzeba założyć Konto Proste Zasady, w ramach którego zadeklaruje się comiesięczny wpływ na konto w wysokości co najmniej tysiąca pięciuset złotych oraz dokona co najmniej jednej transakcji bezgotówkowej kartą do konta lub Blikiem w miesiącu. Co w zamian? Kredyt z RRSO 8,5 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 22.08.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie), oprocentowanie zmienne w całym okresie kredytowania. Więcej informacji na temat kredytu gotówkowego.
Kredyt gotówkowy to jeden z najprostszych, ale i najbezpieczniejszych produktów finansowych. Oferowany włącznie przez banki, w przeciwieństwie, do pożyczek które można znaleźć w firmach pożyczkowych czy chwilówkach. Niskie stopy procentowy pozwalają na jeszcze lepsze warunki finansowe niż do tej pory. Jeżeli pieniądze na przygotowanie dzieci do szkoły są potrzebne w tym momencie, jeżeli w tej chwili istnieje szansa na zakup zeszytów czy tornistrów nieco taniej, to warto skorzystać z pomocy, jaką daje oferta kredytowa banków.
Popularne wpisy na blogu:
Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?
Lokaty terminowe – czym są i jakie są ich rodzaje?
Ubezpieczenie w podróży zagranicznej. Na co zwrócić uwagę?
Czy można dostać kredyt gotówkowy bez historii kredytowej? Wyjaśniamy
Jak działa ubezpieczenie kredytu gotówkowego?
Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na samochód?
Czym się powinno wyróżniać nowoczesne konto bankowe?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?