Praktycznie o finansach
Jaki rodzaj rat najlepiej wybrać: ratę stałą czy malejącą?
Jaka jest różnica pomiędzy ratą stałą a ratą malejącą? Jaki mają one wpływ na koszt kredytu i kiedy bardziej opłaca się rata malejąca, a kiedy stała?
Raty stałe, czyli jakie?
Decydując się na kredyt gotówkowy w banku, kredytobiorcy są pytani o rodzaj rat. Raty stałe czy malejące? Niby wybór niewielki, ale nie wszyscy wiedzą, co to naprawdę dla nich oznacza, jaki ma wpływ na kredyt i jego koszt. O co tak właściwie w tym chodzi? Wyjaśniamy.
Raty stałe i malejące mają bardzo duże znaczenie przede wszystkim w przypadku kredytów hipotecznych. Biorąc pod uwagę, że ten rodzaj kredytu jest udzielany na kilkadziesiąt lat, co oznacza oczywistą zmienność WIBOR-u przez ten okres, wybór pomiędzy ratą stałą a malejącą może mieć ogromne znaczenie co do końcowej ceny kredytu. W przypadku pożyczenia przez bank gotówki maksymalnie na kilka lat, nie jest to aż tak kluczowe. Ma jednak również swoją wartość.
Wybierając ratę stałą, kredytobiorca od początku do końca wie, jaką kwotę musi spłacać przez cały okres kredytu, nawet nie zaglądając do harmonogramu spłat. Podobne oferty stosują także firmy pożyczkowe, więc dzięki temu każdy klient może sobie porównać atrakcyjność oferty bankowej z niepewnymi i drogimi chwilówkami. Rata stała, oznaczająca co miesiąc pobranie z naszego konta jednej i tej samej kwoty, pozwala ustawić odpowiednio domowy budżet, zaplanować wydatki, ocenić możliwości finansowe w najbliższych miesiącach. No i nie musimy spłacać od początku wysokiej raty. Oczywiście nie każdy musi mieć tego typu priorytety.
Raty malejące, czyli im bliżej końca, tym łatwiej
Gdybyście zdecydowali się na raty malejące przy spłacie kredytu, to podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych harmonogram spłat pokaże Wam, ile będziecie musieli zapłacić na początku, a ile na końcu przygody z bankiem. Oznacza to, że początkowe raty będą dosyć wysokie, warto więc aby były adekwatne do naszych zarobków i nie wpływały negatywnie na budżet domowy. Z kolei ich wysokość musi być odpowiednio duża. Jeśli to przetrwacie, to ostatnie miesiące okażą się niemal wakacjami kredytowymi. Niska rata będzie nawet zachęcać do spłaty kredytu przed upływem określonego czasu w umowie. Więcej na temat wcześniejszej spłaty kredytu możecie przeczytać w tym miejscu: Wcześniejsza spłata kredytu a koszty – czy to się opłaca?
Warto też wiedzieć, że raty równe, czyli stałe przez cały okres kredytowania są nieco droższe od rat malejących. Jest to widoczne przede wszystkim przy dłuższym okresie spłacania kredytu. Jednocześnie bankowi eksperci wskazują, iż raty malejące pozwalają na zwiększenie zdolności kredytowej. To proste, jeśli możemy spłacać większe kwoty już na starcie kredytu, oznacza to, że mamy dodatkowe środki lub możliwości na tego typu transakcje, a dodatkowo potrafimy sprawnie operować posiadanym budżetem. Raty malejące są jednak niezbyt często proponowane. Dlaczego? Między innymi dlatego, że kredyt gotówkowy o stałej racie jest prostszy i łatwiejszy do zrozumienia dla kredytobiorców. Łatwiej sobie też mogą z nim poradzić. Warto jednak zapytać w banku o raty malejące, czy intersujący nas kredyt ma taką opcję i z czym ona się dla nas wiąże.
Gdzie pójść po kredyt gotówkowy?
Jeśli szukacie oferty kredytowej w banku, najlepiej wybrać ten najtańszy, z dogodnymi warunkami. Kredyt z RRSO 7,4 proc. (kalkulacja dokonana na dzień 02.11.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie). Oprocentowanie zmienne przez cały okres kredytowania. Uzyskanie kredytu oraz jego wysokość uzależniona jest oczywiście od badania i oceny zdolności kredytowej. Więcej informacji: kredyt gotówkowy.
Popularne wpisy na blogu:
Od czego zacząć oszczędzanie? Poznaj bezpieczne formy oszczędzania
Kredyt ratalny – na czym polega i jak działa?
Bezpieczne inwestycje. Lokaty bankowe to jedna z opcji
Leasing samochodowy czy kredyt samochodowy – co wybrać, kupując samochód?
Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Sprawdzone metody płatności
Na czym polega różnica pomiędzy poleceniem zapłaty a zleceniem stałym?
Rachunki za prąd mogą być wysokie. Kilka pomysłów na ich obniżenie
Jak odblokować dostęp do bankowości internetowej z mObywatel 2.0? Bank może w tym pomóc
Kredyt na fotowoltaikę. Dlaczego warto go rozważyć?
Karta płatnicza w telefonie. Jak to działa?