Praktycznie o finansach
Jaki kredyt wybrać na wykończenie mieszkania?
Kredyt na wykończenie mieszkania – kiedy warto?
Być może zastanawiasz się, czy kredyt na remont domu lub jego wykończenie będzie konieczny. Weź pod uwagę, że to, ile musisz wydać, zanim wprowadzisz się do nowego lokum, zależy od wielu czynników. Znaczenie ma:
- zakres prac do wykonania,
- jakość materiałów użytych do wykończenia,
- koszt robocizny,
- lokalizacja nieruchomości – w miastach, gdzie jest wzmożony popyt na tego rodzaju usługi, stawki są z reguły wyższe.
Najwięcej muszą wydać osoby, które kupiły mieszkanie w stanie deweloperskim, czyli takie, które wymagają jeszcze wielu nakładów pracy, aby można było się do nich wprowadzić.
Pamiętaj, by podczas kalkulowania kosztów potrzebnych na sfinansowanie nowego mieszkania, uwzględnić również wydatki na jego wykończenie.
Jeśli nie masz możliwości sfinansowania wykończenia mieszkania ze swoich środków, dobrym sposobem na pozyskanie funduszy jest wsparcie banku. Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania (RRSO tj. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 13,2%, wyliczone na dzień 24.04.2023 r. na przykładzie reprezentatywnym) może mieć kilka różnych form. Dowiedz się, która z nich sprawdzi się najlepiej.
Kredyt na wykończenie mieszkania – jaki wybrać?
Chcesz pożyczyć od banku pieniądze na wykończenie nieruchomości? W tym celu możesz skorzystać z kredytu hipotecznego, pożyczki hipotecznej lub kredytu gotówkowego. Warto podkreślić, że ostatnia opcja daje największą swobodę, jeśli chodzi o gospodarowanie pozyskanymi środkami. Może zatem pełnić także funkcję kredytu na remont domu, w którym już mieszkasz. Nie oznacza to jednak, że kredyt gotówkowy jest zawsze optymalną opcją.
Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania
Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania pozwala oszczędzić czas i ograniczyć formalności związane z pozyskaniem środków na wyremontowanie lokalu. Jest tak dlatego, że ta forma finansowania może objąć zarówno zakup nieruchomości, jak i jej wykończenie.
W tym przypadku bank podejmie decyzję na podstawie jednego wniosku z załącznikami, a kwota kredytu hipotecznego będzie obejmować wszystkie poniesione koszty.
Istnieje również możliwość podwyższenia kwoty już zaciągniętego kredytu hipotecznego. Aby to zrobić, należy przejść kolejną weryfikację zdolności kredytowej. Oznacza to jednak konieczność ponownego składania do banku wymaganych dokumentów oraz wiąże się z ryzykiem odrzucenia wniosku.
Pamiętaj, że kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania jest zobowiązaniem celowym. Oznacza to, że musisz dokładnie określić, w jaki sposób zamierzasz wydać pożyczone pieniądze. Bank ma z kolei możliwość monitorowania, jak zarządzasz środkami.
Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania daje możliwość pożyczenia bardzo wysokiej kwoty z długim okresem spłaty z tego względu bank wymaga od klienta zabezpieczenia w formie hipoteki. W wielu przypadkach jest to zatem korzystna opcja.
Pożyczka hipoteczna na remont domu
Innym sposobem na pozyskanie pieniędzy na wykończenie nieruchomości jest pożyczka hipoteczna. Jest to produkt nieco podobny do wyżej omówionego, ponieważ także wymaga zabezpieczenia zobowiązania hipoteką.
W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego na wykończenie mieszkania nie trzeba jednak określać celu, na jaki wydasz pożyczone pieniądze. Możesz przeznaczyć je na remont bez konieczności sporządzania kosztorysu czy harmonogramu prac.
Swoboda wydawania środków przekłada się jednak na wyższe oprocentowanie. Pożyczka hipoteczna jest najczęściej droższa od kredytu hipotecznego, ale jednocześnie tańsza od kredytu gotówkowego.
Kredyt gotówkowy – na dowolny cel
Wariant gotówkowy to najbardziej przystępna z przedstawionych opcji. Taki kredyt na remont domu można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, a dodatkowo nie ma obowiązku dokumentowania wydatków. Po prostu otrzymujesz na konto przelew w określonej wysokości i rozporządzasz środkami, tak jak uznasz za stosowne.
Kredyt gotówkowy udzielany jest najczęściej bez zabezpieczeń o charakterze rzeczowym, a procedura ubiegania się o finansowanie jest maksymalnie uproszczona. Czy są jakieś wady takiego finansowania? Koszt gotówkowego kredytu na wykończenie mieszkania jest często wyższy niż w przypadku takiego, który jest zabezpieczony hipoteką. A to dlatego, że jest o kredyt niezabezpieczony, więc ryzyko dla banku jest wyższe.
Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania – co obejmuje?
Warto przyjrzeć się pierwszej opcji, czyli kredytowi hipotecznemu na remont mieszkania. Na co można go przeznaczyć? Lista akceptowanych wydatków remontowych jest ustalana przez konkretny bank udzielający takiego finansowania. Najczęściej można w ten sposób opłacić koszt materiałów i prac, które będą trwale związane z wykańczaną nieruchomością. Kredyt hipoteczny może pokryć między innymi koszt:
- położenia podłóg,
- montażu drzwi zewnętrznych i wewnętrznych,
- ułożenia instalacji elektrycznej,
- instalacji sanitariatów i armatury,
- tynkowania i malowania ścian i sufitów,
- instalacji parapetów.
Pamiętaj jednak, że nie możesz wydać środków na elementy, które nie są trwale związane z nieruchomością, na przykład na meble czy sprzęt RTV i AGD. Niektóre banki dopuszczają zakup sprzętu do zabudowy, na przykład zmywarki czy piekarnika.
Który kredyt najlepiej się sprawdzi? To zależy od twoich indywidualnych potrzeb. Warto zapoznać się z ofertami banków, aby podjąć właściwą decyzję.
*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Udzielenie oraz wysokość kredytu zależą od badania i oceny zdolności kredytowej. Więcej informacji o ofercie kredytowej i kosztach kredytów w VeloBanku można znaleźć na stronie velobank.pl i w placówkach VeloBanku.
Popularne wpisy na blogu:
Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Kiedy warto wziąć pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Kredyt 0% – na czym polega i na co trzeba uważać? Wyjaśniamy
Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?