Praktycznie o finansach
Jak bezpiecznie płacić kartą w internecie?
Pandemia przyczyniła się do popularyzacji zakupów internetowych. I choć większość osób korzysta przy tym z płatności za pomocą karty debetowej lub kredytowej, niektórzy nadal wybierają opcję płatności za pobraniem. Niepotrzebnie, bowiem transakcje płatnicze są naprawdę bezpieczne.
Jak wynika z „Raportu e-commerce 2020”, do zakupów internetowych skłania Polaków nie tylko dostępność sklepów przez całą dobę (82%), ale również dostępne różne formy płatności (57%). I chociaż 70% rodaków decyduje się na wykonywanie szybkich przelewów za pośrednictwem operatorów płatności, 40% z nich dokonuje płatności kartą płatniczą1.
Płatności w internecie – nie tylko kartą kredytową
Wielu osobom dokonywanie płatności internetowych kojarzy się wyłącznie z kartą kredytową. W rzeczywistości możliwości jest znacznie więcej: począwszy od kart płatniczych wydawanych do rachunku osobistego, poprzez karty przedpłacone, a skończywszy na kartach wirtualnych.
Płatność kartą w internecie – to bezpieczne?
Dokonywanie płatności za pośrednictwem kart płatniczych (niezależnie od rodzaju) jest bezpieczne. To zasługa m.in. technologii chroniących karty debetowe i kredytowe przed osobami niepowołanymi.
- Pasek magnetyczny i chip – pod nimi kryją się zaprogramowane dane dotyczące konta oraz jego właściciela.
- Kod CVC2/CVV2 – pozwala na zabezpieczenie transakcji internetowych.
Usługa 3D-Secure – z myślą o jeszcze większym bezpieczeństwie
Na uwagę zasługuje również usługa 3D-Secure. Została ona wprowadzona w celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas dokonywania transakcji internetowych za pośrednictwem karty płatniczej.
Zasada jej działania jest prosta – osoba, która chce zapłacić kartą płatnicza może być poproszona o dodatkową autoryzację płatności. Może to być SMS ze specjalnym kodem wysłany na numer telefonu podany w banku lub np. potwierdzenie płatności w swojej bankowości mobilnej.
Warto przy tym podkreślić, że konieczność przeprowadzenia dodatkowej autoryzacji zależy wyłącznie od sklepu internetowego. Jeśli sprzedawca nie włączył takiej opcji, nie będzie można skorzystać z 3D-Secure. Jako kupujący, nie musisz włączać usługi – zostanie ona aktywowana automatycznie w każdym sklepie, w którym został wprowadzony taki wymóg.
Bezpieczne płatności kartą w Internecie – o tym pamiętaj!
Chociaż wydawcy kart płatniczych, banki oraz sklepy internetowe robią wiele dla bezpieczeństwa płatności w Internecie, sporo zależy również od ciebie. Musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które minimalizują ryzyko oszustwa.
-
Wybieraj wyłącznie zaufane sklepy internetowe
Zakupów dokonuj w znanych sklepach internetowych, upewniając się przy tym, czy nikt nie podszywa się pod stronę znanej marki itp.
Jeśli zamierzasz zrobić zakupy w nowym sklepie, zapoznaj się z opiniami innych klientów. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których oszukani klienci dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Twoją czujność powinna wzbudzić np. podejrzanie niska cena produktów, które u konkurencji można nabyć znacznie drożej.
-
Nie kupuj online, korzystając z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi
Jeżeli dokonujesz zakupów za pośrednictwem smartfona, zawsze korzystaj z własnego Internetu. Nie rób tego natomiast wtedy, gdy zamierzasz podłączyć się do otwartej sieci Wi-Fi. W tym przypadku istnieje spore ryzyko, że ktoś wykradnie twoje dane.
-
Nie podawaj wrażliwych danych dostępowych do karty płatniczej
Nie daj się nabrać na wiadomości SMS lub e-mail, które informują o konieczności podania danych do karty płatniczej – szczególnie PIN czy kodu CVC2/CVV2. Żaden bank czy sklep internetowy nie ma prawa wymagać tego od ciebie.
-
Sprawdzaj czy połączenie ze sklepem jest zabezpieczone
Jeśli zamierzasz dokonać płatności za pomocą karty, sprawdź połączenie ze sklepem. Obok adresu powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki. Jeśli połączenie nie jest zabezpieczone, wówczas lepiej zrezygnować z zakupów.
Nie masz powodów obawiać się transakcji internetowych za pomocą karty płatniczej. Musisz jednak pamiętać, aby zachować maksymalną ostrożność podczas podawania wrażliwych danych. Dzięki temu do minimum zredukujesz prawdopodobieństwo utraty środków.
1https://eizba.pl/wp-content/uploads/2020/06/Raport-e-commerce-2020.pdf
Popularne wpisy na blogu:
Jak uniezależnić się finansowo od rodziców i zadbać o swoje finanse?
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto?
Kiedy warto wziąć pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń?
Jak wziąć kredyt samochodowy online? Poradnik
Przelewy krajowe – jak długo idą i jak wykonywać je bezpiecznie?
Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?
Kredyt na umowie zlecenie. Na co można liczyć?
Kredyt 0% – na czym polega i na co trzeba uważać? Wyjaśniamy
Gdzie warto trzymać oszczędności w czasach wysokiej inflacji?
Finanse pod ręką. Jak zacząć korzystać z bankowości elektronicznej?