Gdzie oszczędzać na wkład własny na zakup mieszkania?

Gdzie oszczędzać na wkład własny na zakup mieszkania?

Lokaty, konta oszczędnościowe, a może fundusze? Gdzie szybko i bezpiecznie oszczędzić pieniądze, aby znaleźć środki na wkład własny potrzebny do zakupu mieszkania. W tym poradniku postaramy się to przybliżyć.

Wkład własny na mieszkanie nadal potrzebny

Kredyt hipoteczny to nadal bardzo pożądany produkt bankowy. Polacy chcą kupować mieszkania, choć wielu z nich nie ma pieniędzy na sfinansowanie transakcji gotówką. Pandemia nie wpłynęła na tego typu decyzje zakupowe Polaków – nie spadło zainteresowanie takimi kredytami. Pokazuje to m.in. wartość BIK Indeksu, czyli Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Indeks ten informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Pierwszy w 2021 roku odczyt Indeksu wyniósł 18,1 proc. O tyle więcej w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytań o kredyty mieszkaniowe w porównaniu ze styczniem 2020 r.

Popyt na kredyty hipoteczne jest, ale dla wielu osób problemem są warunki stawiane przez banki potencjalnym kredytobiorcom. Zgodnie z obowiązującymi przepisami banki żądają wkładu własnego. Standardowo jest to 10 procent wartości mieszkania, ale coraz więcej banków oczekuje nawet 20 proc.

Polacy nadal najczęściej kupują mieszkania w przedziale od 40 do 60 mkw. Biorąc pod uwagę średnie ceny mieszkań w dużych miastach (9-11 tys. złotych za mkw.), średnia wartość takich mieszkań w stanie deweloperskim wynosi od 360 do ponad 600 tysięcy złotych. Oznacza to, że kredytobiorcy muszą zgromadzić na start co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złoty. W jaki sposób to zrobić?

Gdzie oszczędzać na wkład własny?

Czy w obecnych czasach da się zarobić na dostępnych produktach finansowych? Gdzie warto odkładać środki, które chcemy zaoszczędzić na wkład własny na zakup mieszkania?

  • Lokaty

Jeszcze kilka lat temu najlepszym miejscem lokowania środków w celu ich pomnożenia były lokaty. Obecnie są one nisko oprocentowane – na co wpływ miało obniżenie w 2020 r. rynkowych stóp procentowych. Jednak część banków powoli wraca do tzw. lokat powitalnych.  Są to oferty dla nowych klientów. Można tam znaleźć oprocentowanie na poziomie około 1 proc. w skali roku, na 3 miesiące. To niewiele, a trzeba pamiętać, że każde przedłużenie lokaty będzie oscylować w okolicach 0,3 proc. czy nawet mniej.

  • Obligacje

Obligacje skarbowe są zazwyczaj nisko oprocentowane. Choć uznawane są za najbardziej bezpieczną inwestycję (obok lokat), to zyski oferują dopiero w ofercie 6-10-letniej, zamrażając nasze pieniądze na tak długi czas. Ponadto oprocentowanie na poziomie 1,5 czy 1,7 proc. nadal nie jest atrakcyjne.

  • Fundusze inwestycyjne

Potencjalnie dobrym wyborem byłyby fundusze inwestycyjne. Jednak ewentualny zysk zależy od rodzaju funduszu – najwięcej można zyskać, wybierając tzw. fundusze agresywne, ale ten wybór jest obarczony ryzykiem, inwestycja ta może zakończyć się stratą. Z kolei inwestując w fundusze bezpieczne, np. fundusze obligacji, musimy liczyć się z tym, że zyski będą niewielkie.

  • Konto oszczędnościowe

Jednym ze sposobów lokowania pieniędzy są konta oszczędnościowe. Tu, w porównaniu do lokat, banki o wiele chętniej dzielą się zyskami. Banki jednak wymagają założenia konta bankowego i zasilania go stałymi wpływami z wynagrodzenia czy emerytury. Na ile mogą liczyć klienci poszukujący najlepszych kont oszczędnościowych? Okazuje się, że nawet na 2 proc. w skali roku.

Więcej informacji: Konto oszczędnościowe

Popularne wpisy na blogu:

Jakie narzędzia mogą pomóc nam w oszczędzaniu pieniędzy?
Ekologiczna bankowość. Jak banki dbają o ekologię?
Edukacja finansowa dziecka. Od czego ją zacząć?
Czy prowadząc działalność rolniczą, można ubiegać się o kredyt?
Czy można oszczędzać podczas zakupów? Elastyczne konto może w tym pomóc
Co to znaczy założyć konto na selfie? Wyjaśniamy krok po kroku
Jak sfinansować szkolne wydatki?
Jak nauczyć się oszczędzać? Wskazówki
Lokata czy konto oszczędnościowe – gdzie odkładać pieniądze z programu 500+?
Lokata online na nowe środki. Gdzie szukać dobrej oferty?

21.03.2025 | VeloBank | 9 minut czytania
Przelewy online stały się codziennym narzędziem zarządzania finansami, ale czy wiesz, jak zminimalizować ryzyko związane z bezpieczeństwem Twoich transakcji? Każde kliknięcie, choć wydaje się błahe, niesie za sobą poważne konsekwencje, jeśli nie zostanie wykonane prawidłowo. W tym poradniku znajdziesz kluczowe zasady, które pomogą Ci chronić swoje dane i środki finansowe podczas wykonywania przelewów. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, aby każda transakcja była nie tylko szybka, ale przede wszystkim bezpieczna. Zapraszamy do lektury, która zmieni Twoje podejście do bankowości elektronicznej!

Najnowsze wpisy