Innowacje bankowe
Ekologiczna bankowość. Jak banki dbają o ekologię?
Jak banki dbają o ekologię w globalnym wymiarze?
Podejmowanie działań proekologicznych może się przejawiać na wielu różnych płaszczyznach. To zarówno poważne decyzje biznesowe związane na przykład z finansowaniem kopalni czy elektrowni, jak i te mniejsze, jak wydawanie tzw. zielonych obligacji, czy dbałość o to, by nie wprowadzać do obiegu nadmiernych ilości plastiku.
Warto wiedzieć, że banki mają ogromne znaczenie w kształtowaniu funkcjonowania przedsiębiorstw we wszystkich krajach. Ich polityka kredytowa może sprawić, że niektóre inwestycje będą dla firm bardziej opłacalne, a inne mniej.
. Niektóre instytucje całkowicie wycofały się z kredytowania takich podmiotów, inne natomiast planują zaprzestanie takich działań w przyszłości. Niektóre banki odmawiają także współpracy z firmami, które są uzależnione od eksploatacji węgla. Z tego wynika, że instytucje finansowe mają ogromny wpływ na kształtowanie proekologicznych postaw kredytobiorców.
Bankowość ekologiczna – co to oznacza?
Banki nie tylko mogą kształtować swoją politykę kredytową, mając na celu promowanie ekologicznych inicjatyw. Dbają także o to, aby same stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Przejawia się to między innymi w modernizacji siedzib i wdrażaniu ekologicznych rozwiązań.
Bankowość ekologiczna oznacza między innymi:
- ograniczenie wykorzystywania papieru (na przykład premiowanie klientów, którzy wybierają wyciągi z rachunku w formie cyfrowej),
- modernizacja placówek pod kątem ograniczenia zużywania energii elektrycznej (oświetlenie, ogrzewanie, używanie urządzeń elektronicznych),
- wymiana floty samochodowej na elektryczną lub hybrydową,
- dążenie do ograniczenia transakcji dokonywanych stacjonarnie poprzez różnego rodzaju zachęty dla klientów,
- wprowadzenie zmian w budynkach, aby mogły nisko lub zeroemisyjne .
Jak widać, bankowość ekologiczna ma wiele twarzy i nie dotyczy wyłącznie polityki kredytowej danego banku.
Konta internetowe jako wspieranie ekologii
Ważną kwestią w bankowości ekologicznej jest zachęcanie klientów do wykonywania jak największej liczby działań w sieci, bez konieczności odwiedzania stacjonarnych placówek. Już dziś większość typowych czynności związanych z obsługą rachunków można przeprowadzić online.
Banki nie tylko dostarczają nowoczesne narzędzia, na przykład intuicyjne aplikacje mobilne, ale także zachęcają do ich wykorzystywania. Klienci, którzy zrezygnują z wizyty w oddziale na rzecz Internetu, mogą na przykład liczyć na promocyjne warunki korzystania z poszczególnych usług. Dlaczego jest to ważne? Zachęcając użytkowników do korzystania z bankowości w sieci, banki mogą zrezygnować z prowadzenia rozbudowanych placówek. Oszczędzają w ten sposób zasoby, takie jak prąd, woda czy papier.
Konta obsługiwane głównie przez Internet są tańsze, ale przede wszystkim są bardziej przyjazne środowisku – korzystają na tym wszyscy.
Polityka zielonych biur
Żaden bank nie zdecyduje się na całkowite odejście od prowadzenia stacjonarnych placówek i biur. Można jednak w tych miejscach dbać o środowisko. Jak to zrobić? Wystarczą na pozór niewielkie działania, które – w ujęciu globalnym – przynoszą spore efekty. Mowa między innymi o:
- stosowaniu energooszczędnych żarówek,
- dwustronnym drukowaniu materiałów papierowych,
- propagowaniu odłączania od zasilania nieużywanych urządzeń,
- dbałości o prawidłowy recykling elektrośmieci,
- stosowaniu inteligentnych systemów zarządzania energią w obiekcie,
- szerzeniu wśród pracowników proekologicznych postaw.
Takie zachowania sprzyjają etycznemu i odpowiedzialnemu działaniu na co dzień.
Karty płatnicze z recyklingu – mniej plastiku
Kartę płatniczą ma dziś niemal każdy. Choć te plastikowe elementy są niewielkie i rzadko wymienia się je na nowe, to one także stanowią potencjalne odpady zanieczyszczające środowisko. Dlatego niektóre banki poszły o krok dalej i zastosowały nowoczesne oraz ekologiczne metody produkcji kart.
Mogą one pochodzić na przykład z materiałów z recyklingu lub takich, które po wyrzuceniu łatwo przetworzyć lub zutylizować w bezpieczny sposób. Co ważne, takie karty nie są mniej trwałe czy nieestetyczne. Zwykle niczym nie różnią się od standardowych, a stanowią ważny krok w trosce o wspólną przyszłość i czyste środowisko. Nie można pominąć faktu, że coraz więcej naszych klientów korzysta z opcji płatności za pomocą telefonu. Jest to oczywiście rozwiązanie jednocześnie proekologiczne i bezkosztowe. Klient nie tylko nie płaci za taką opcję, lecz również może uzyskać w ramach różnych promocji dodatkowe korzyści.
Bankowość ekologiczna obejmuje bardzo dużo zagadnień – od tych związanych z polityką biznesową banków, po drobne, ale niezbędne, działania dążące do ochrony zasobów naturalnych.
Popularne wpisy na blogu:
Ubezpieczenie w podróży zagranicznej. Na co zwrócić uwagę?
Czy można dostać kredyt gotówkowy bez historii kredytowej? Wyjaśniamy
Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?
Lokaty terminowe – czym są i jakie są ich rodzaje?
Jak działa ubezpieczenie kredytu gotówkowego?
Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na samochód?
Czym się powinno wyróżniać nowoczesne konto bankowe?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?