Praktycznie o finansach
Jakie narzędzia mogą pomóc nam w oszczędzaniu pieniędzy?
Oszczędzanie – jak to robić z głową?
Planujesz większy zakup lub po prostu chcesz mieć większą kontrolę nad domowym budżetem? Pieniądze jednak wciąż się „rozchodzą”, a Ty nawet nie pamiętasz, na co je przeznaczyłeś? Z takim problemem boryka się wiele osób.
Obecne czasy nie są łatwe dla oszczędnych. Nawet jedna wizyta w supermarkecie może się wiązać z wydatkiem kilkuset złotych, a koszyk wcale nie jest wypełniony po brzegi produktami z górnej półki. Jeszcze bardziej problematyczne są nieco rzadsze, ale też konieczne zakupy, na przykład odzieży, produktów gospodarstwa domowego, przyborów szkolnych dla dziecka, czy akcesoriów do samochodu.
Jak zatem oszczędzać, ale nie obniżając poziomu swojego życia? Najważniejszą zasadą jest to, by zyskać kontrolę nad swoimi wydatkami. Brzmi banalnie, jednak często jest najtrudniejszym etapem zarządzania domowym budżetem. Jak się do tego zabrać?
Budżet domowy – aplikacja
Smartfon towarzyszy większości osób przez wiele godzin w ciągu dnia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to przydatne narzędzie wykorzystać również do planowania domowych wydatków. Masz do dyspozycji wiele różnych aplikacji do domowego budżetu. Można pobrać je na telefon i używać do zarządzania swoimi zasobami finansowymi.
Poszczególne mają różne funkcjonalności. . Nowoczesne narzędzia umożliwiają również współdziałanie kilku użytkowników jednocześnie. To znaczy, że możesz je wykorzystywać na przykład z partnerem, z dziećmi lub ze współlokatorami, jeśli prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe.
Aplikacja do kontroli wydatków to niezwykle przydatne rozwiązanie, ponieważ pozwala ci zyskać większą kontrolę nad tym, na co przeznaczasz pieniądze. Dzięki temu możesz również wykryć „nieszczelności” w budżecie oraz sprawdzić, jaka kategoria wydatków pochłania najwięcej zasobów.
Może okazać się, że zbyt często jadamy w restauracjach czy jeździmy taksówkami. Ograniczenie tych wydatków pozwoli ci na zgromadzenie sporych oszczędności w miesięcznej perspektywie.
Aplikacja do liczenia wydatków – dlaczego warto?
Niezależnie od tego, jaką aplikację do liczenia wydatków wybierzesz (masz do dyspozycji bardzo wiele narzędzi), jej pobranie będzie pierwszym krokiem do lepszego zarządzania swoim budżetem. Aplikacje do oszczędzania umożliwiają dokładne przeanalizowanie tego, na co i ile wydajesz.
Nowoczesne aplikacje na komputer czy smartfon pozwalają także na kategoryzowanie wydatków, określanie celów tygodniowych czy miesięcznych oraz przeglądanie statystyk. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie ci danych finansowych, które możesz przeanalizować na własne potrzeby i wyciągnąć z nich potrzebne wnioski.
Aplikacje do oszczędzania pieniędzy mają także działanie psychologiczne. Jeśli możesz na bieżąco sprawdzać, jak szybko zmniejsza się Twój miesięczny budżet, będziesz mieć znacznie mniejszą chęć na ponoszenie kolejnych wydatków. To może skutecznie zniechęcić cię do impulsywnych zakupów.
Jeśli to właśnie one stanowią Twój główny problem, warto pomyśleć o pobraniu aplikacji do oszczędzania. Nie jesteś w stanie sobie odmówić nowej sukienki, kosmetyku, kolejnego narzędzia do majsterkowania czy płyty z grą komputerową? Aplikacja do kontroli wydatków może być w twoim przypadku strzałem w dziesiątkę.
Aplikacje do oszczędzania dostępne w Twoim banku
Nie wszyscy są fanami dziesiątek aplikacji na ekranie smartfonu, które dodatkowo wysyłają rozpraszające powiadomienia i wymuszają stałą uwagę. Jeśli należysz do tej grupy osób, osobna aplikacja do oszczędzania może nie być najlepszym rozwiązaniem.
Z pewnością jednak korzystasz z bankowości mobilnej. Jeśli tak jest, to właśnie w niej poszukaj narzędzi do kontroli wydatków. Udostępnia je wiele banków. Masz lokatę lub ? W bankowej aplikacji do oszczędzania pieniędzy możesz sprawdzać stan swojego konta. Dodatkowo możesz wykorzystać narzędzia do zarządzania domowym budżetem.
Wiele banków ma w swoich aplikacjach różnorodne funkcje, z których zdecydowanie warto korzystać. To mogą być na przykład:
- ustawianie limitów wydatków,
- regularne gromadzenie na osobnym rachunku „końcówki” z każdej płatności – gdy płacisz w sklepie lub robisz przelew, zaokrąglenie kwoty (na przykład do 5 zł lub 1% wartości transakcji) trafi na oddzielne konto,
- ustawianie celów oszczędnościowych.
Nie musisz więc zakładać kolejnej aplikacji do kontroli wydatków, jeśli tego nie chcesz. Możesz wykorzystać funkcje, które już teraz masz w swojej bankowości mobilnej.
Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Popularne wpisy na blogu:
Ubezpieczenie w podróży zagranicznej. Na co zwrócić uwagę?
Czy można dostać kredyt gotówkowy bez historii kredytowej? Wyjaśniamy
Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?
Lokaty terminowe – czym są i jakie są ich rodzaje?
Jak działa ubezpieczenie kredytu gotówkowego?
Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na samochód?
Czym się powinno wyróżniać nowoczesne konto bankowe?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?