Praktycznie o finansach
Jak nauczyć się oszczędzać? Wskazówki
Jak zacząć oszczędzać i dlaczego to takie ważne?
Przyjmijmy, że nie masz trudności z zapanowaniem nad swoimi miesięcznymi wydatkami. Budżet się dopina, a czasami nawet zostaje pewna nadwyżka. W takim wypadku warto zacząć oszczędzać i budować poduszkę finansową. Dobra sytuacja finansowa nie jest dana raz na zawsze. Wystarczy większy wydatek, nagła awaria (samochodu, komputera, sprzętu AGD), by koniecznie stało się sięgnięcie do oszczędności. A jeśli ich nie ma? Wówczas pojawia się kłopot.
Różne formy oszczędzania mają na celu przede wszystkim zbudowanie poduszki finansowej, czyli zgromadzenie środków na nadzwyczajne wydatki np. w razie utraty pracy, zachorowania lub pilnego i niezbędnego wyjazdu. Wówczas oszczędności dadzą ci pewność, że poradzisz sobie z takimi wydatkami. Nie będziesz musiał liczyć na pomoc bliskich, pożyczać pieniędzy z banku lub brać chwilówki. Warto znać różne sposoby oszczędzania pieniędzy. Wiedza ta przyda się nie tylko w awaryjnych i trudnych sytuacjach życiowych. Jeśli masz odłożoną większą kwotę, możesz ją wydać po prostu na przyjemności – wymarzony urlop, lepszy samochód, wymianę mebli czy prezenty dla bliskich.
Oszczędzanie jest zatem ważne, ponieważ ułatwia życie, daje większe poczucie bezpieczeństwa i minimalizuje stres związany z sytuacjami awaryjnymi. Jak umiejętnie gromadzić i pomnażać swoje środki?
Jak oszczędzać pieniądze – kilka sprawdzonych wskazówek
Sposobów na oszczędzanie pieniędzy z pewnością jest wiele. Jak wybrać ten, który najlepiej się sprawdzi i jak zacząć lepiej zarządzać domowym budżetem? Podpowiadamy.
- Określ cel. To podstawa, Zdefiniuj więc, na co chcesz wydać odłożone środki. To może być założenie awaryjnego funduszu, budowanie poduszki finansowej, zakup samochodu, spłata długów czy emerytura. To zmotywuje cię do oszczędzania i zniechęci do trwonienia pieniędzy na drobnostki.
- Opracuj budżet domowy. Sprawdź, ile dokładnie zarabiasz (wbrew pozorom nie każdy to wie, zwłaszcza gdy nie pracuje na etacie) i na co wydajesz pieniądze. Zidentyfikuj obszary, w których można zaoszczędzić i wpłacić te środki na konto oszczędnościowe lub przechowywać je w innej formie.
- Automatyzuj oszczędzanie. Korzystaj z usług automatycznego oszczędzania w swoim banku. Możesz ustawić stałe przekazy środków na konto oszczędnościowe w dniu wypłaty, co sprawi, że odkładanie nadwyżek stanie się dobrym nawykiem.
- Buduj poduszkę finansową. Wprowadź zwyczaj tworzenia awaryjnego funduszu, który pomoże ci poradzić sobie z nagłymi wydatkami, takimi jak naprawa samochodu czy leczenie.
- Oszczędzaj w codziennym życiu. Przejrzyj swoje codzienne wydatki i zastanów się, gdzie można zaoszczędzić. Może jesteś w stanie zrezygnować z niektórych zbędnych wydatków – na przykład jeżdżenia taksówką lub jedzenia „na mieście”?
- Planuj przyszłość. Oszczędzanie na cele długoterminowe, takie jak emerytura czy edukacja dziecka, może być bardziej motywujące. Rozważ inwestycje, takie jak lokaty czy konta oszczędnościowe z wyższymi stopami oprocentowania, aby pomóc zwiększyć wartość oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej. Określ dokładne cele, które znacznie lepiej zmotywują cię do odkładania pieniędzy.
- Unikaj długów. Unikaj pożyczania pieniędzy na niepotrzebne wydatki. Wysokie odsetki z kart kredytowych, zakupów na raty czy chwilówek mogą znacząco obniżyć twoją kondycję finansową. W najgorszym wypadku sprawią, że wpadniesz w spiralę długów, z której trudno wyjść.
Pamiętaj, że oszczędzanie to umiejętność, którą można rozwijać stopniowo. Nie musisz od razu tworzyć spektakularnych celów. Nie sprawdzi się także nagłe i definitywne obniżenie codziennych wydatków. Ważne, aby być konsekwentnym i traktować oszczędzanie jako priorytet.
Trzeba również wiedzieć, że opisane tutaj sposoby na oszczędzanie pieniędzy wcale nie muszą oznaczać „skąpstwa”. Odkładanie nadwyżek finansowych nie jest równoznaczne z diametralną zmianą trybu życia, na przykład kupowaniem gorszej jakości produktów spożywczych. W każdej formie oszczędzania chodzi przede wszystkim o to, aby zyskać większą kontrolę nad swoim budżetem i wydatkami.
Jak zacząć oszczędzać?
W nauce racjonalnego dysponowania środkami może pomóc ci bank. W każdej instytucji tego typu znajdziesz szeroką ofertę produktów, które zostały stworzone po to, by ułatwić odkładanie gotówki. To przede wszystkim konta oszczędnościowe i lokaty, ale nie tylko.
Nowoczesne aplikacje bankowe umożliwiają ustalanie celów finansowych, często także pozwalają na automatyczne przekazywanie nadwyżek na dodatkowe konto. Warto z tego korzystać, bo takie metody naprawdę działają.
Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Popularne wpisy na blogu:
Ubezpieczenie w podróży zagranicznej. Na co zwrócić uwagę?
Czy można dostać kredyt gotówkowy bez historii kredytowej? Wyjaśniamy
Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?
Lokaty terminowe – czym są i jakie są ich rodzaje?
Jak działa ubezpieczenie kredytu gotówkowego?
Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na samochód?
Czym się powinno wyróżniać nowoczesne konto bankowe?
Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?
Czy i kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc wyjść z długów?
Jakie formalności trzeba spełnić, by wziąć kredyt przez Internet?