„Piątka Piotra Araka”, czyli 5 prognoz na 2025 rok głównego ekonomisty VeloBanku
Jaki wpływ na trendy dla Polski, Europy i świata będą miały dynamiczne zmiany polityczne i gospodarcze, czekające nas w tym roku? Odpowiedzi w najnowszym raporcie VeloBanku „5 prognoz na 2025 rok”. Autor raportu, Piotr Arak zapowiada m.in. powrót inwestycji w Polsce, poprawę rentowności firm, ale też pogłębienie stagnacji w Niemczech.
Z nowym rokiem więcej ostrożnego optymizmu w kontekście rynku polskiego, nieco gorzej w Niemczech, mniejsza niepewność geopolityczna. Rynek spogląda w kierunku USA.
- Oczekujemy odbicia inwestycji w Polsce w 2025 roku, zwłaszcza tych związanych z KPO. Ich wpływ na PKB może wynieść około 0,5-1,0 punktu procentowego. W przyszłym roku z Brukseli może popłynąć aż 75 proc. wszystkich pieniędzy w ramach KPO. Wzrost ten będzie wspierany przez kontynuację ożywienia konsumpcji prywatnej – prognozuje Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku. – Tymczasem niemiecka gospodarka, zmagająca się z problemami strukturalnymi, takimi jak wysokie koszty energii i zmniejszająca się konkurencyjność eksportu, będzie miała najniższy wzrost PKB wśród krajów UE.
1. Powrót inwestycji w Polsce
Po trudnym roku 2024, w którym inwestycje były poniżej oczekiwań, prognozy na 2025 rok są bardziej optymistyczne. Oczekuje się, że środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zaczną przynosić wymierne efekty, co może przyczynić się do wzrostu PKB o 0,5-1,0 punktu procentowego. Inwestycje publiczne i prywatne mają nabrać tempa, szczególnie w sektorach związanych z infrastrukturą i nowymi technologiami.
2. Stagnacja gospodarki Niemiec
Niemcy, największa gospodarka Europy, będą miały najniższy wzrost PKB wśród krajów UE w 2025 roku, wynoszący zaledwie 0,7 proc. r/r. Problemy strukturalne, takie jak wysokie koszty energii i zmniejszająca się konkurencyjność eksportu, będą nadal hamować rozwój gospodarczy. Nowy rząd, który powstanie po wyborach w lutym 2025 roku, będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z inwestycjami i konkurencyjnością.
3. Obniżka stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) planuje obniżkę stóp procentowych w III kwartale 2025 roku. Przestrzeń do pierwszej obniżki dostrzegana jest w marcu 2025 r., jednak bardziej prawdopodobne jest ścięcie około 50 pb. do końca roku. Obniżki stóp procentowych w strefie euro i Ameryce również będą miały wpływ na decyzje RPP, najpewniej opóźniając luzowanie polityki monetarnej.
4. Poprawa marży firm
Po słabym 2024 roku polskie przedsiębiorstwa mają szansę na poprawę rentowności. Spadające stopy procentowe oraz dodatkowe środki z KPO mogą przyczynić się do wzrostu marż, które w 2024 roku były na jednym z najniższych poziomów w ostatnich latach.
5. Stabilizacja geopolityczna
Oczekuje się, że administracja Donalda Trumpa będzie dążyć do zamrożenia lub rozwiązania konfliktu na Ukrainie, co mogłoby przyczynić się do stabilizacji sytuacji geopolitycznej w Europie. Stabilniejsze otoczenie sprzyjałoby zarówno krajowym, jak i zagranicznym inwestycjom, co pozytywnie wpłynęłoby na wzrost gospodarczy i handel międzynarodowy.
Pełen raport do pobrania pod linkiem: LINK